Zaostrzenie przepisów o ochronie danych i prywatności przez UE
REKLAMA
REKLAMA
Zdaniem ekspertów nowe regulacje pociągną za sobą zwiększenie ochrony prywatności i ochrony danych 500-milionowego rynku użytkowników internetu w UE, zmuszając wielkie korporacje do dostosowania się do rygorystycznych norm unijnych.
REKLAMA
Przepisy, które miałyby wejść w życie za dwa lata, zabraniają firmom internetowym rozpowszechniania jakichkolwiek informacji o danym użytkowniku bez wyraźnej i potwierdzonej zgody tej osoby.
Zobacz serwis: Prawo dla firm
REKLAMA
Uczestniczący w negocjacjach przedstawiciel Parlamentu Europejskiego Jan Philipp Albrecht powiedział po zakończeniu negocjacji, że udało się uzgodnić stanowiska wszystkich stron. Sporna pozostała jedynie kwestia granicy wiekowej, od której dzieci mogłyby być obecne w sieci bez pisemnej zgody rodziców (odpowiednio: 13 lub 16 lat). Jej rozstrzygnięcie postanowiono pozostawić w gestii państw członkowskich.
Ocenił też, że nowe ramy prawne "umożliwią nakładanie mandatów na firmy łamiące zasady ochrony danych obowiązujących w UE do wysokości odpowiadającej 4 proc. rocznego obrotu, co w wypadku światowych potentatów internetowych będzie wyrażać się w miliardach euro".
Pakiet prawny o ochronie danych obejmuje dyrektywę Komisji Europejskiej oraz rozporządzenie (Regulation), które stanowi najważniejszy akt prawny UE.
Projekt został we wtorek przekazany pod obrady Parlamentu Europejskiego. W czwartek o jego losach zadecyduje Komitet Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych. Deputowani spodziewają się przegłosować ostateczny projekt pakietu na sesji plenarnej jeszcze przed zakończeniem tego roku.
Źródło: PAP
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.