| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Lepsza ochrona klientów firm ubezpieczeniowych od stycznia 2016 r.

Lepsza ochrona klientów firm ubezpieczeniowych od stycznia 2016 r.

Projekt ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej jest odpowiedzią na nieuczciwą sprzedaż polisolokat przez firmy ubezpieczeniowe. Umowy dla klientów były konstruowane w sposób niekorzystny, między innymi poprzez wprowadzanie zapisów o odstąpieniu od umowy, które powodowały utratę prawie wszystkich oszczędności.

Przyjęty przez rząd projekt ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej zawiera przepisy o charakterze prokonsumenckim, które powinny poprawić i wzmocnić sytuację osób ubezpieczonych. Dotyczy to obszarów, w których Komisja Nadzoru Finansowego, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz rzecznik ubezpieczonych dostrzegają największe zagrożenia dla konsumentów.

Zobacz: Co to jest umowa przedwstępna?

Projekt ustawy stanowi odpowiedź na nieuczciwą sprzedaż tzw. polisolokat. Wprowadza możliwość odstąpienia od umowy w rok po jej zawarciu, ogranicza wysokość opłaty za likwidację polisy przed ustalonym terminem. Wzmacnia pozycję rzecznika ubezpieczonych, wprowadzając m.in. mediację obowiązkową dla zakładu ubezpieczeń, a także wprowadza wymóg analizy potrzeb i możliwości klienta oraz zapewnienia mu szerokiej i rzetelnej informacji.

Zobacz też: O czym pamiętać stosując wzorzec umowy?

W projekcie ustawy zwiększono również uprawnienia Komisji Nadzoru Finansowego. Wprowadzono m.in. możliwość kontroli oddziału zagranicznego zakładu ubezpieczeń i reasekuracji przez KNF.

Przewidziano również wdrożenie dyrektywy „Wypłacalność II” w sprawie podejmowania i prowadzenia działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Przyniesie to znaczące korzyści społeczno-gospodarcze. Przede wszystkim zmniejszy się prawdopodobieństwo niewypłacalności zakładów, zwiększy ich konkurencyjność, co powinno przełożyć się na wyższą jakość świadczonych usług, obniżenie opłat oraz większą transparentność i lepszą ocenę ryzyka.

Zobacz: Kiedy grozi wykreślenie z Krajowego Rejestru Sądowego

Nowa ustawa powinna wejść w życie z początkiem 2016 r.

Źródło: premier.gov.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Karol Grymuła

Ekspert w zakresie kredytów mieszkaniowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »