REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powstanie rejestr dłużników podatkowych

Każdy sam bezpłatnie sprawdzi, czy kontrahent nie zalega z podatkami /Fot. Fotolia
Każdy sam bezpłatnie sprawdzi, czy kontrahent nie zalega z podatkami /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Powstanie Rejestr Dłużników Należności Publicznoprawnych, w którym każdy będzie mógł bezpłatnie sprawdzić, czy jego kontrahent albo najemca nie zalega z podatkami. Ministerstwo Finansów chce też dzięki utworzeniu rejestru zmotywować nierzetelnych płatników do uregulowania zobowiązań.

“Zbadaliśmy efektywność Biur Informacji Gospodarczej i okazało się, że jest ona na poziomie 30 proc. Wpisanie do BIG powoduje, że ten dłużnik spłaca swoje zobowiązania, bo chce np. kupić telefon w abonamencie, samochód czy telewizor na raty. Liczymy, że tak samo zwiększy się efektywność spłat długów wobec Skarbu Państwa, np. kierowców, którzy nie regulują mandatów” - powiedział Kapica.

REKLAMA

REKLAMA

Utworzenie rejestru dłużników, którzy zalegają z płaceniem należności wobec Skarbu Państwa przewiduje nowelizacja ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Projekt założeń zmian w ustawie, nad którym pracuje resort finansów, powinien trafić pod obrady Rady Ministrów w przyszłym miesiącu.

“Długi osób fizycznych wobec Skarbu Państwa są w tej chwili wyłączone z systemu jawności, który tworzą Biura Informacji Gospodarczej i Krajowy Rejestr Sądowy. Chcemy stworzyć rejestr, który każdemu pozwoli sprawdzić, czy potencjalny partner w biznesie albo np. przyszły najemca naszego mieszkania nie ma zaległych zobowiązań podatkowych, niezapłaconych mandatów czy grzywien” - powiedział PAP wiceminister finansów Jacek Kapica. Zdaniem MF relacja biznesowa z osobą zadłużoną wobec Skarbu Państwa wiąże się z większym ryzykiem i jej partnerzy powinni mieć tego świadomość.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

“Będzie to narzędzie dostępne dla każdego, bezpłatne, a jednocześnie bezpieczne. Przy jego tworzeniu wzięliśmy pod uwagę sygnały zgłaszane przez środowiska społeczne, GIODO czy inne resorty, by ten rejestr nie był przeglądarką długów polskich obywateli” - zapewniał Kapica. Jak mówił, rejestr ma działać na zasadzie zapytania i odpowiedzi zadawanych przez osoby czy instytucje, którym zgodziliśmy się udostępnić nasze konkretne dane, czyli np. PESEL. Dostęp do danych będzie możliwy tylko przez konto na Portalu Podatkowym po oświadczeniu, że pytający ma zgodę osoby weryfikowanej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

“Nie ma obaw, że narzędzie to będzie służyć np. zaspokajaniu ciekawości sąsiadów, bo zweryfikowanie danej osoby będzie możliwe tylko w sytuacji, w której udostępnimy komuś swój PESEL. Po drugie rejestr nie będzie wskazywał dokładnej kwoty, ale pewien przedział kwotowy. Po trzecie nie będą w nim ujawniane dane adresowe, a tylko imię i nazwisko oraz PESEL, który i tak trzeba znać, żeby w ogóle skorzystać z serwisu. Każde zapytanie będzie rejestrowane i każdy będzie mógł uzyskać informację, kto o niego pytał. Podobnie jak w przypadku dostępu do danych BIG zapytanie bez zgody będzie zagrożone karą administracyjną” - przekonywał wiceszef MF.

Według Kapicy rejestr nie stworzy też zagrożenia, że po spłaceniu należności dłużnikowi pozostanie "zła historia" w ogólnodostępnym wykazie.

“Odpowiedź zawsze będzie +na dany moment+. Gdy ktoś spłaci zadłużenie, to nie będzie występował w naszej bazie danych, w związku z tym kolejne zapytanie będzie wskazywało, że nie ma długu. O aktualizację zadba system centralny” - zapewnił.

Jak mówił, w rejestrze znajdą się nazwiska tylko tych osób, które uporczywie nie realizują zobowiązań wobec Skarbu Państwa. Dolna granica wpisu do rejestru ma wynieść 500 zł.

Zmiany ustawy o CIT i PIT od 2015 r.

“To nie będzie też tak, że jeśli się spóźnimy z wpłatą, to od razu zostaniemy wpisani do rejestru. Najpierw przecież powstaje dług, jest wystawiana decyzja o zobowiązaniu podatkowym, która musi być prawomocna, potem wystawiane jest upomnienie, następnie wystawiany jest tytuł egzekucyjny. Na każdym etapie podatnik ma możliwość odwołania i ostatecznie zaskarżenia do sądu, etc. Ten instrument będzie stosowany więc dopiero po długim okresie od zaistnienia zdarzenia. Oferujemy też pomoc w zarządzaniu długiem, bo każdemu może się zdarzyć jakiś poślizg czy kłopoty z terminem płatności, po to zresztą są ustawowe odsetki. Decyzja urzędu o rozłożeniu spłaty na raty oczywiście wstrzymuje egzekucję i wpis do rejestru” - mówił Kapica.

Projekt założeń przewiduje także bezpłatną wymianę danych pomiędzy nowo tworzonym rejestrem i Biurami Informacji Gospodarczej: w zamian za bezpłatne otrzymywanie odpowiedzi na pytania z Biur na temat konkretnych podatników, resort chce im zaoferować automatyczny, ułatwiony dostęp do bazy. Ma on być jednak oparty na zasadzie zapytań o konkretnych dłużników, a nie udostępnienie całej bazy danych.

“Dzisiaj organy podatkowe nie mają informacji o tym, czy jakiś podatnik lub firma jest dłużnikiem w BIG, a jest to istotna informacja dla oceny wiarygodności tego podatnika. Chcemy uzyskać do tego dostęp, by wiedzieć, czy podatnik ma gdzieś długi, bo jeśli zrobił je gdziekolwiek, to jest ryzyko, że nie będzie wywiązywał się ze swoich zobowiązań podatkowych” - zaznaczył wiceminister finansów.

Jak powiedział, choć do końca kadencji nie zostało wiele czasu, resort dołoży starań, by zdążyć z uchwaleniem nowelizacji i utworzeniem nowego rejestru od 2016 roku.

Opinia Lewiatana o nowym prawie działalności gospodarczej

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

REKLAMA

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

REKLAMA

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA