Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków
REKLAMA
REKLAMA
Kto skorzysta z nowych rozwiązań?
Obliczenia w obu przypadkach zakładają, że 100 proc. uprawnionych skorzysta z wprowadzonego rozwiązania, także w pierwszym roku obowiązywania zmian. MRiT ocenia, że w rzeczywistości skala ta może być jednak niższa.
Do projektu po konsultacjach wprowadzono maksymalny limit wydatków z budżetu państwa przeznaczonych na wakacje składkowe. MRiT podtrzymuje, że rozwiązanie wejdzie w życie jeszcze w 2024 r. z limitem wydatkowym 1,53 mld zł. W kolejnych latach kwota limitu rośnie stopniowo do 1,88 mld w 2033 r.
Maksymalny limit wydatków
Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego monitoruje wykorzystanie limitu wydatków i dokonuje oceny wykorzystania tego limitu według stanu na koniec każdego kwartału.
W przypadku przekroczenia lub zagrożenia przekroczeniem przyjętego na dany rok budżetowy maksymalnego limitu wydatków oraz w przypadku, gdy w okresie od początku roku kalendarzowego do dnia dokonania ostatniej oceny część limitu rocznego przypadającego proporcjonalnie na ten okres zostanie przekroczona co najmniej o 10 proc., stosuje się mechanizm korygujący polegający na zmniejszeniu wydatków budżetu państwa, będących skutkiem finansowym ustawy.
Wniosek do ZUS
Projekt zakłada, że przedsiębiorcy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, którzy opłacają składki na własne ubezpieczenie oraz za nie więcej niż 9 ubezpieczonych będą mogli złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o zwolnienie z opłacania należności z tytułu składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe, ubezpieczenie wypadkowe, ubezpieczenie chorobowe, jeżeli wcześniej ubezpieczony zadeklarował jego opłacanie, a także składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy za wybrany jeden miesiąc kalendarzowy w każdym roku.
W wybranym przez przedsiębiorcę miesiącu składki na ubezpieczenia społeczne będą pokrywane z budżetu państwa, w kwocie stanowiącej podstawę wymiaru składki. Projektowane rozwiązanie nie będzie dotyczyło obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Przewidziane w projekcie rozwiązanie jest dobrowolne i skierowane jest do przedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, którzy: na dzień złożenia wniosku zgłosili do ubezpieczeń maksymalnie dziesięciu ubezpieczonych; w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat kalendarzowych osiągnęli roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro. (PAP Biznes)
tus/ asa/
REKLAMA
REKLAMA