REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Handel hurtowy w lutym 2022 i nowe zamówienia w przemyśle

Krajowa Izba Gospodarcza
Dbamy o przedsiębiorczość już ponad 30 lat
Handel hurtowy w lutym 2022 i nowe zamówienia w przemyśle
Handel hurtowy w lutym 2022 i nowe zamówienia w przemyśle
EPA/PAP

REKLAMA

REKLAMA

Jak wynika z danych GUS, luty był kolejnym miesiącem wysokiej, rocznej dynamiki handlu hurtowego. Na rynku widoczne są sygnały odbicia po wcześniejszych, sezonowych spadkach wynikających z wygaśnięcia szczytu zaopatrzenia w okresie świąteczno-noworocznym. Dane pokazują również wciąż utrzymujący się wysoki poziom zamówień w przemyśle – zarówno krajowych jak i eksportowych. Utrzymanie tej dynamiki w kolejnych miesiącach stoi niestety pod znakiem zapytania – pod koniec lutego rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, która może spowodować duże perturbacje w handlu hurtowym i poziomie zamówień eksportowych - komentuje Grzegorz Stańczak z Krajowej Izby Gospodarczej.

Dane GUS o wynikach handlu hurtowego w lutym 2022 roku

REKLAMA

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego w lutym 2022 roku. Sprzedaż okazała się o 4,0% wyższa niż w styczniu br. i jednocześnie o 32,7% wyższa niż w analogicznym okresie 2021 roku. W lutym często obserwowane jest lekkie odbicie po wcześniejszych spadkach wynikających z wygaśnięcia szczytu zaopatrzenia w okresie świąteczno-noworocznym.

REKLAMA

Na ogólne zwiększenie sprzedaży hurtowej w lutym (o 4,0%) wpłynęły wzrosty w takich grupach jak: agd, rtv, artykułów użytku domowego (o 13,6%); półprodukty i odpady pochodzenia nierolniczego oraz złom (o 10,7%); niewyspecjalizowane (o 4,9%); napoje alkoholowe i bezalkoholowe (o 3,5%); żywność (o 1,3%); sprzedaż realizowana na zlecenie (o 0,1%). W stosunku do stycznia spadła natomiast sprzedaż hurtowa narzędzi technologii informacyjnej i komunikacyjnej, maszyn, urządzeń i dodatkowego wyposażenia (o 6,4%); kosmetyków i wyrobów farmaceutycznych (o 4,2%); oraz wyrobów tytoniowych (o 3,2%).

Dane w ujęciu rocznym pokazują wzrosty sprzedaży hurtowej we wszystkich grupach. Powyżej 40% wzrosła w stosunku do lutego ub. roku sprzedaż w grupach: niewyspecjalizowane (o 49,7%); półprodukty i odpady pochodzenia nierolniczego oraz złom (wzrost o 49,6%); oraz agd, rtv, artykuły użytku domowego (wzrost o 40,5%). Wyniki sprzedaży w pozostałych grupach wyglądały następująco: żywność (wzrost o 32,9%); kosmetyki i wyroby farmaceutyczne (wzrost o 22,1%); narzędzia technologii informacyjnej i komunikacyjnej, maszyny, urządzenia i dodatkowe wyposażenie (wzrost o 16,4%); sprzedaż realizowana na zlecenie (wzrost o 15,0%); wyroby tytoniowe (wzrost o 9,7%); napoje alkoholowe i bezalkoholowe (wzrost o 8,8%).

W lutym nowe zamówienia w przemyśle wzrosły w ujęciu rocznym o 32,5% (w styczniu były o 35,9% wyższe r/r). Poziom zamówień eksportowych był o 28,4% wyższy niż przed rokiem (w styczniu zamówienia eksportowe wzrosły o 33,3% r/r).

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Sprzedaż hurtowa i zamówienia w przemyśle

Sprzedaż hurtowa i zamówienia w przemyśle

Grzegorz Stańczak z Krajowej Izby Gospodarczej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Minister Moskwa: jesteśmy potentatem w produkcji wodoru

    Minister klimatu Anna Moskwa powiedział: Polska jest potentatem w produkcji wodoru, to przewaga w stosunku do wielu państw europejskich. Zdaniem minister upowszechnienie wodoru w Polsce to nie przyszłość, ale teraźniejszość.

    Jak przedsiębiorcy mogą skorzystać na nowelizacji ustawy o OZE?

    Co zmieni nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii? Kto chce inwestować w OZE? Jak firmy mogą skorzystać na nowych regulacjach? 

    W wakacje Polacy odpuścili chodzenie do pizzerii i fast foodów. Winna inflacja?

    Wizyty w restauracjach typu fast food i w pizzeriach stały się mniej popularne. Skrócił się też statystyczny czas przebywania w lokalach. Eksperci winą za to obarczają inflację i, co za tym idzie, zmianę zachowań konsumentów. 

    Unia Europejska zainwestuje 90 mln euro na 17 nowych projektów wspierających zdrowe gleby

    Unia Europejska zainwestuje 90 mln euro w 17 nowych projektów badawczych. Celem projektów będzie odbudowa i ochrona zdrowia gleby na potrzeby zrównoważonej produkcji zdrowej żywności, ochrony różnorodności biologicznej, budowania odporności na zmianę klimatu oraz realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu - podała KE.

    REKLAMA

    Prezes PAIH: polskie firmy powinny dostarczać na rynek ukraiński żywność przetworzoną

    Ukraina, podobnie jak Polska, jest dużym producentem żywności, ale z powodu sytuacji wojennej, w większości nieprzetworzonej - mówi prezes PAIH Paweł Kurtasz. Według niego polskie firmy powinny dostarczać na rynek ukraiński żywność przetworzoną.

    UE chce chronić wzory przemysłowe wytwarzane w drukarkach 3D

    Rada UE przyjęła w poniedziałek stanowisko negocjacyjne w sprawie proponowanej nowelizacji dyrektywy o ochronie prawnej wzorów. Nowe prawo ma na celu wprowadzenie ochrony wzorów przemysłowych wytwarzanych w drukarkach 3D.

    SENT z nowymi rodzajami odpadów? Projekt ma ograniczać szarą strefę

    System Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT) ma zostać rozszerzony o 11 rodzajów odpadów, takich jak farby, lakiery czy kleje. Takie zmiany przewiduje projekt rozporządzenia opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Jak dodano, rozszerzenie SENT ma ograniczyć szarą strefę w gospodarce odpadowej.

    Wsparcie inwestycji energetycznych. Projekt rozporządzenia

    Projekt rozporządzenia umożliwiającego wsparcie inwestycji w obszarze energetyki i środowiska w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, opublikowano w poniedziałek 25 września na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

    REKLAMA

    Projekt innowacyjny, czyli jaki? Kryteria oceny i szans na otrzymanie dofinansowania

    Innowacja stanowi jedną z największych sił napędowych gospodarki, przynosząc szereg korzyści zarówno przedsiębiorstwom, jak i konsumentom. Szczególnie duży wpływ na społeczeństwo mają innowacje przełomowe tj. rozwiązania oparte na zaawansowanych technologiach dotyczące istotnych problemów współczesnego świata, w tym m.in. środowiska czy zdrowia. Nic więc dziwnego, że to właśnie innowacyjność jest kluczowym kryterium oceny w krajowych oraz międzynarodowych projektach dotacyjnych.

    Klienci chcieliby inteligentnych wózków, które zastąpią kasę samoobsługową

    Sprzedawcy detaliczni są gotowi na technologiczne zmiany. Az 60 proc. badanych firm planuje się w przyszłym roku inwestycje w sztuczną inteligencję. A czego oczekują klienci? 

    REKLAMA