Kwota maksymalnej subwencji PFR – kalkulator
REKLAMA
REKLAMA
Co to jest subwencja z PFR?
Subwencja z PFR to jeden z instrumentów Tarczy Antykryzysowej, który został opracowany w celu wsparcia mikrofirm oraz MŚP, które ucierpiały na skutek pandemii wirusa SARS-CoV-2.
REKLAMA
Głównym celem jest udostępnienie mikrofirmom oraz MŚP finansowania na warunkach preferencyjnych, w znacznej części bezzwrotnego.
Czy subwencja PFR jest bezzwrotna?
Subwencja finansowa udzielana jest na podstawie umowy o udzielenie subwencji finansowej. Subwencja finansowa będzie miała w znacznej mierze charakter bezzwrotny, uzależniony jednak od spełnienia przez przedsiębiorcę dodatkowych warunków. Po spełnieniu warunków aż do 75% otrzymanej subwencji może nie podlegać zwrotowi.
Do kiedy można składać wnioski o subwencję z PFR?
Wnioski o subwencję finansową można składać od 15 stycznia 2021 r. do 28 lutego 2021 r. Procedura odwoławcza będzie trwała od 1 lutego 2021 r. do 31 marca 2021 r.
Czy subwencja jest pomocą publiczną?
Tak, wsparcie udzielane w ramach Tarczy Finansowej 2.0 jest pomocą publiczną.
W przypadku, gdy przedsiębiorca prowadzi działalność w sektorze:
- rybołówstwa i akwakultury - maksymalna wysokość subwencji finansowej nie może przekroczyć 120 tys. EUR,
- produkcji podstawowej produktów rolnych - maksymalna wysokość subwencji finansowej nie może przekroczyć 100 tys. EUR.
W przypadku, gdy beneficjent, który prowadzi działalność w sektorze rybołówstwa i akwakultury lub produkcji podstawowej produktów rolnych, prowadzi również inną działalność gospodarczą, to limit, o którym mowa powyżej, nie będzie miał zastosowania do tej innej działalności gospodarczej pod warunkiem, że:
- beneficjent prowadzi rozdzielną księgowość dla obydwu tych działalności oraz
- inna działalność gospodarcza nie jest działalnością, o której mowa powyżej.
W przypadku, gdy przedsiębiorca prowadzi działalność w sektorach innych niż wymienione powyżej, maksymalna wysokość subwencji finansowej nie może przekroczyć:
- 800 tys. EUR dla Mikrofirmy, przy czym do limitu wliczane są również inne środki pomocy publicznej otrzymane w ramach wsparcia gospodarki w kontekście trwającej epidemii COVID-19 lub
- 3 mln EUR dla MŚP, przy czym do limitu wliczane są również inne przyznane środki pomocy publicznej, zatwierdzone na podstawie Sekcji 3.12 Tymczasowych Ram Pomocy. Środki pochodzące z subwencji finansowej nie mogą być kumulowane z inną pomocą na poczet tych samych kosztów kwalifikowalnych.
Czy subwencja PFR stanowi przychód do opodatkowania dla przedsiębiorcy?
Tak, w świetle obecnie obowiązujących przepisów – umorzona część subwencji stanowi dla przedsiębiorcy przychód do opodatkowania odpowiednio PIT lub CIT. Możliwość dokonania częściowego zwolnienia z podatku CIT/ PIT dokonanych umorzeń będzie analizowana przez Ministerstwo Finansów we współpracy z PFR.
Ile maksymalnie można otrzymać subwencji z PFR?
Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.