Estoński CIT do poprawy - konieczne modyfikacje
REKLAMA
REKLAMA
Chęć wprowadzenia przez Ministerstwo Finansów nowych rozwiązań w zakresie podatku dochodowego, których celem byłoby stymulowanie rozwoju i inwestycji dokonywanych przez przedsiębiorców prowadzących działalność w Polsce jest pozytywnie oceniania. Jednak BCC wyraża wątpliwość, czy zasady konstrukcji proponowanego w projekcie tzw. ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych nazywanego potocznie „estońskim CIT-em” pozwolą na osiągnięcie zamierzonego celu i będą one wystarczająco przejrzyste i atrakcyjne dla podmiotów kwalifikujących się do stosowania, w porównaniu do narzędzi dostępnych w całej UE oraz u innych sąsiadów Polski.
REKLAMA
Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych
Z punktu widzenia przedsiębiorcy:
REKLAMA
Problemem jest wysoki poziom skomplikowania nowych przepisów, który będzie dla przedsiębiorców przeszkodą zniechęcającą do wyboru ryczałtu. – Znane są wypowiedzi medialne przedstawicieli MF, jak również wyjaśnienia zamieszczone na oficjalnej stronie internetowej MF poświęconej ryczałtowi, zgodnie z którymi ryczałt jest rozwiązaniem zupełnie nowym, odchodzącym od „klasycznego CIT” na tyle, że konieczne jest szczegółowe uregulowanie wielu kwestii, niemniej jednak są to wyjaśnienia istotne z perspektywy MF, lecz nie adresują one problemu skomplikowania modelu dla przedsiębiorcy, do którego jest on skierowany – podkreśla Agnieszka Wnuk, ekspertka BCC ds. podatku dochodowego od osób prawnych i międzynarodowego prawa podatkowego
– Przedsiębiorcy, do których nowy model jest adresowany (tzn. tacy, których roczny obrót brutto nie przekracza 50 mln zł) to często niewielkie rodzinne spółki, które nie posiadają rozbudowanych wewnętrznych działów finansowo-księgowych, a z zewnętrznych doradców podatkowych i księgowych również korzystają w ograniczonym zakresie. Stąd też, jasność i prostota przepisów mają kluczowe znaczenie jeżeli przepisy dotyczące ryczałtu mają w ogóle być wykorzystywane w praktyce. W obecnym brzmieniu przepisów, dla wielu przedsiębiorców korzystanie z ryczałtu okaże się zbyt ryzykowne – niejasne i zawiłe regulacje zwiększają bowiem ryzyko popełnienia błędu, czy nieświadomego niewypełnienia obowiązków – podkreśla ekspertka BCC.
BCC zwraca również uwagę, że zasady opodatkowania ryczałtem w brzmieniu zaproponowanym w projekcie mogą w praktyce być stosowane tylko w bardzo ograniczonym zakresie z uwagi na bardzo surowe ograniczenia podmiotowe:
· Tylko najmniejsi przedsiębiorcy
· Brak możliwości posiadania podmiotów zależnych i ograniczenia dotyczące dokonywania czynności reorganizacyjnych
· Tylko osoby fizyczne mogą być wspólnikami
· Brak możliwości korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej oraz zwolnienia dochodów z PSI (Polskiej Strefy Inwestycji)
Zwolnienie z opodatkowania
Polski system opodatkowania podatkiem dochodowym zdecydowanie potrzebuje rozwiązań pozostawiających w rękach przedsiębiorców środki na inwestycje i innowacje. Niemniej jednak, jeżeli polscy przedsiębiorcy mieliby mieć zbliżone warunki do podmiotów zagranicznych, aby móc z nimi skutecznie konkurować i nie uciekać się w tym celu do optymalizacji podatkowych, w ocenie BCC, konieczne jest pójście o krok dalej, tzn. zwolnienie z opodatkowania określonej kategorii dochodów, które obowiązuje od lat w innych krajach.
Odroczenie opodatkowania, w szczególności w kontekście surowych wymogów i zawiłości modelu, wydaje się niewystarczającą zachętą.
– W wielu państwach Unii Europejskiej funkcjonuje tzw. zwolnienie partycypacyjne (participation exemption) pozwalające, po spełnieniu określonych warunków, na reinwestycję środków bez opodatkowania, również w przypadku sprzedaży udziałów / akcji w spółce. Brak takiego rozwiązania w polskim porządku prawnym jest w naszej ocenie jednym z istotnych powodów tworzenia przez polskich przedsiębiorców struktur holdingowych zlokalizowanych w innych jurysdykcjach – uważa Agnieszka Wnuk. Wprowadzenie podobnych regulacji w Polsce mogłoby więc – w horyzoncie długoterminowym – przełożyć się na zwiększenie wpływów fiskalnych, a także na uatrakcyjnienie Polski dla zagranicznego kapitału.
Agnieszka Wnuk, ekspertka BCC ds. podatku dochodowego od osób prawnych i międzynarodowego prawa podatkowego
Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.