Bezpieczna współpraca z nową firmą - poznaj zasady
REKLAMA
REKLAMA
Zanim rozpocznie się współpraca biznesowa, warto sprawdzić jak najwięcej informacji na jego temat. To pomoże uniknąć transakcji z nieuczciwymi partnerami biznesowymi oraz zmniejszy ryzyko utraty pieniędzy lub towaru. W ten sposób można również zabezpieczyć się przed odpowiedzialnością podatkową za zobowiązania oszusta i ułatwisz sobie wykazanie należytej staranności w transakcji handlowej przed organami kontroli skarbowej.
REKLAMA
Wiele informacji, zarówno o firmach krajowych jak i zagranicznych, znajduje się w bezpłatnych rejestrach publicznych, dostępnych przez Internet m.in.: czy dany podmiot zarejestrował działalność gospodarczą i czy jest podatnikiem VAT. Weryfikacji dokonasz podając podstawowe dane kontrahenta.
Można też skorzystać z płatnych serwisów, na przykład Biur Informacji Kredytowej czy wywiadowni gospodarczych.
Jak działa CEIDG?
Rejestr CEIDG zawiera:
- dane podstawowe: imię i nazwisko, nazwę firmy, NIP, REGON
- data rozpoczęcia działalności, ewentualnie data jej zawieszenia i wznowienia
- status (przedsiębiorca aktywny, zawieszony)
- adres
- rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej
- dane kontaktowe (numer telefonu i email), jeśli nie zostały zastrzeżone
- dane pełnomocników firmy
- informacje dotyczące upadłości, postępowania naprawczego, czy postępowania restrukturyzacyjnego
Krajowy Rejestr Sądowy
Podmioty można wyszukiwać po numerze NIP, REGON, KRS, nazwie, miejscowości.
W wyszukiwarce KRS znajdują się podstawowe informacje o interesującej cię firmie: adres, formę działalności, numery identyfikacyjne, datę wpisu lub wykreślenia. Można poznać historię wpisu, która pokazuje najważniejsze zmiany w firmie.
Warto zwrócić uwagę na:
- sposób reprezentacji – zarówno prokurenta i jego uprawnienia, jaki i wspólników w spółkach osobowych/ członków zarządu w spółkach kapitałowych, żeby wiedzieć, kto może skutecznie podpisać umowę
- w przypadku spółek kapitałowych – wysokość kapitału zakładowego/ akcyjnego, żeby znać maksymalną kwotę odpowiedzialności za zobowiązania
- informację o otwarciu likwidacji, która wskazuje to na złożenie wniosku o likwidację podmiotu, a w konsekwencji wykreślenie z KRS i zaprzestanie działalności
- informacje o datach złożenia sprawozdań finansowych (co do zasady raz w roku kalendarzowym spółka ma obowiązek składać takie sprawozdanie) – brak spełnienia tego obowiązku może wskazywać na nieuczciwe zamiary spółki – może to być firmant albo znikający podatnik.
Rejestr Dłużników Niewypłacalnych
To państwowa instytucja prowadzona przez Krajowy Rejestr Sądowy. Dłużnicy wpisywani są z urzędu, na podstawie orzeczenia sądu.
Żeby odnaleźć firmę w rejestrze dłużników niewypłacalnych należy znać numer RDN, czyli numer, pod którym dłużnik został wpisany do rejestru. Jeżeli go nie znasz, musisz złożyć wniosek do Centralnej Informacji KRS. Centralna Informacja wydaje zaświadczenia, czy dany podmiot znajduje się w RDN i pod jakim numerem lub numerami go zarejestrowano. W wydanym zaświadczeniu wskazuje wszystkie numery RDN dłużnika. Za wniosek o wydanie zaświadczenia, że dany podmiot jest (lub nie jest) wpisany do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych zapłacisz 15 zł.
Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.