Które branże chcą zatrudniać pracowników z Ukrainy
REKLAMA
REKLAMA
Przemysł spożywczy, logistyka, produkcja sprzętu AGD czy obróbka drewna - to braże, w których obecnie obserwuje się popyt na siłę roboczą z Ukrainy. Tak wynika z raportu Centrum analitycznego agencji zatrudnienia międzynarodowego Gremi Personal, które przeprowadziło badanie ofert pracy dla pracowników na polskim rynku pracy.
REKLAMA
Do końca tego roku wolne miejsca pracy dla ukraińskich migrantów zarobkowych wyrażone procentowo pozostaną w następujących sektorach gospodarki:
- Przemysł spożywczy - 38%
-
Logistyka - 17%
-
Przemysł drzewny i meblarski - 15%
-
Przemysł budowlany - 11%
-
Produkcja sprzętu AGD -10%
-
Sezonowe prace rolnicze - 10%
-
Działalność restauracyjna i hotelowa (HoReCa) - 5%
Przemysł spożywczy liderem na rynku pracy
Wiele firm spożywczych odnotowało rekordową sprzedaż na początku pandemii, a także tradycyjnie wysoki popyt w okresie Wielkanocy. Według Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce produkcja niektórych produktów spożywczych wzrosła do prawie 200%. Dotyczyło to głównie produktów o długim okresie ważności - konserwy, płatki zbożowe i mąka. Teraz firmy spożywcze rozpoczęły już przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Fabryki przetwórstwa ryb i drobiu, fabryki słodyczy potrzebują rąk do pracy latem, ale nawet jesienią nie przewiduje się spadku popytu na siłę roboczą w przypadku drugiej fali pandemii.
Handel w sieci
W przypadku logistyki, znaczną liczbę wolnych miejsc pracy tłumaczy fakt, że pandemia zmieniła zachowanie konsumentów, a dla wielu firm internetowych nadeszły „złote czasy” handlu. Wiele sklepów i sieci spożywczych, które dotychczas koncentrowały się wyłącznie na tradycyjnych kanałach sprzedaży, zachęca klientów do zakupów online. Duże sieci spożywcze nadal otwierają centra dystrybucyjne, w których potrzebni są specjaliści z branży logistycznej, pracownicy magazynu lub operatorzy załadunku.
Krajowy rynek drewna
Zupełnie nieoczekiwanie przemysł meblarski i obróbka drewna zajęły trzecie miejsce pod względem nowych ofert pracy, ponieważ początkowo nastrój był znacznie bardziej pesymistyczny. Dzisiaj branża ma szansę wyjść na zero i nie ponieść strat. Polscy konsumenci zaczęli aktywnie kupować meble, ale taniej. Dlatego teraz branża poważnie koncentruje się na krajowym nabywcy, podczas gdy eksport pozostaje pod znakiem zapytania.
Interesujesz się rynkiem pracy? Polecamy serwis e-firma
REKLAMA
REKLAMA