REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy w 2019 r. można zaliczać do kosztów wydatki związane z używaniem użyczonego samochodu osobowego

Czy w 2019 r. można zaliczać do kosztów wydatki związane z używaniem użyczonego samochodu osobowego /fot. Shutterstock
Czy w 2019 r. można zaliczać do kosztów wydatki związane z używaniem użyczonego samochodu osobowego /fot. Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W jaki sposób od 1 stycznia 2019 r. rozliczać samochody, które nie są własnością przedsiębiorcy, a są przez niego używane w działalności gospodarczej na podstawie umowy użyczenia? Czy w przypadku tego rodzaju pojazdów można zaliczać do kosztów wydatki związane z ich używaniem?

W 2019 r. nadal można zaliczać do kosztów wydatki związane z używaniem samochodów osobowych, które nie stanowią własności podatnika, w tym samochodów osobowych używanych na potrzeby działalności gospodarczej na podstawie umów użyczenia. W takiej sytuacji możliwe są dwa scenariusze, które przedstawiamy w uzasadnieniu.

REKLAMA

REKLAMA

Z początkiem 2019 r. zmieniły się zasady rozliczania w kosztach uzyskania przychodów wydatków dotyczących samochodów osobowych wykorzystywanych w działalności gospodarczej. Według znowelizowanych przepisów updof samochody osobowe wykorzystywane do celów związanych z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika dzielą się na trzy grupy. Przedstawiono je w tabeli.

W związku z tym podziałem należy uznać, że samochody osobowe, które nie stanowią własności (w tym współwłasności) podatników, należą do drugiej lub trzeciej z wymienionych w tabeli grup pojazdów. Dotyczy to również samochodów osobowych, które są przez podatników używane na podstawie umów użyczenia (stanowiących, przykładowo, własność rodziców podatnika).

Nie jest zatem tak, że koszty używania takich samochodów od 1 stycznia 2019 r. nie mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Jest to możliwe, jednak niekoniecznie koszty te stanowią koszty uzyskania przychodów w całości. Jeżeli bowiem:

  1. samochody osobowe nie są wykorzystywane wyłącznie do celów związanych z działalnością gospodarczą podatnika, do kosztów uzyskania przychodów może on zaliczać jedynie 75% poniesionych wydatków z tytułu kosztów używania takich samochodów,
  2. wartość początkowa samochodu osobowego przekracza 150 000 zł, do kosztów uzyskania przychodów podatnik może zaliczać jedynie część składek na ubezpieczenie (niezależnie od tego, czy jest to samochód wykorzystywany wyłącznie do celów związanych z działalnością gospodarczą, czy nie).

Przykład:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoba fizyczna używa na potrzeby działalności gospodarczej samochód osobowy stanowiący własność jej rodziców. W styczniu 2019 r. osoba ta kupi paliwo do tego samochodu za 276 zł netto + 63,48 zł VAT i odliczy połowę VAT z tytułu dokonanego zakupu, tj. 31,74 zł. Jeżeli osoba ta przedmiotowy samochód:

  1. wykorzystuje wyłącznie do celów związanych z działalnością gospodarczą podatnika - z tytułu zakupu paliwa osoba ta będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów 307,74 zł (276 zł + 31,74 zł),
  2. nie wykorzystuje wyłącznie do celów związanych z działalnością gospodarczą podatnika - z tytułu zakupu paliwa osoba ta będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów 230,81 zł (307,74 zł x 75%).

Zastrzec przy tym należy, że warunkiem uznawania samochodów osobowych za wykorzystywane wyłącznie do celów związanych z działalnością gospodarczą jest, co do zasady, prowadzenie przez podatnika ewidencji przebiegu, o której mowa w art. 86a ust. 4 ustawy o VAT (art. 23 ust. 5f updof). Wyjątek stanowi sytuacja, gdy na podstawie przepisów ustawy o VAT podatnik nie jest obowiązany do prowadzenia takiej ewidencji (np. w przypadku samochodów osobowych przeznaczonych wyłącznie do sprzedaży, jeżeli ich sprzedaż stanowi przedmiot działalności podatnika). Wyjątek ten nie będzie jednak miał zastosowania, jeżeli brak obowiązku prowadzenia przez podatnika ewidencji przebiegu na potrzeby VAT wynika z tego, że kwotę podatku naliczonego od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi oblicza on w 50% (art. 23 ust. 5g updof). Powoduje to, że w ogromnej większości przypadków koszty używania samochodów będą mogły być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w całości pod warunkiem prowadzenia przez podatników ewidencji przebiegu, o której mowa w art. 86a ust. 4 ustawy o VAT.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Czy w 2019 r. można zaliczać do kosztów wydatki związane z używaniem użyczonego samochodu osobowego

W artykule przedstawiono również przykłady omawiające problematykę rozliczania kosztów używania użyczonego samochodu osobowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

REKLAMA