reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Czy w 2019 r. można zaliczać do kosztów wydatki związane z używaniem użyczonego samochodu osobowego

Czy w 2019 r. można zaliczać do kosztów wydatki związane z używaniem użyczonego samochodu osobowego

W jaki sposób od 1 stycznia 2019 r. rozliczać samochody, które nie są własnością przedsiębiorcy, a są przez niego używane w działalności gospodarczej na podstawie umowy użyczenia? Czy w przypadku tego rodzaju pojazdów można zaliczać do kosztów wydatki związane z ich używaniem?

W 2019 r. nadal można zaliczać do kosztów wydatki związane z używaniem samochodów osobowych, które nie stanowią własności podatnika, w tym samochodów osobowych używanych na potrzeby działalności gospodarczej na podstawie umów użyczenia. W takiej sytuacji możliwe są dwa scenariusze, które przedstawiamy w uzasadnieniu.

Z początkiem 2019 r. zmieniły się zasady rozliczania w kosztach uzyskania przychodów wydatków dotyczących samochodów osobowych wykorzystywanych w działalności gospodarczej. Według znowelizowanych przepisów updof samochody osobowe wykorzystywane do celów związanych z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika dzielą się na trzy grupy. Przedstawiono je w tabeli.

W związku z tym podziałem należy uznać, że samochody osobowe, które nie stanowią własności (w tym współwłasności) podatników, należą do drugiej lub trzeciej z wymienionych w tabeli grup pojazdów. Dotyczy to również samochodów osobowych, które są przez podatników używane na podstawie umów użyczenia (stanowiących, przykładowo, własność rodziców podatnika).

Nie jest zatem tak, że koszty używania takich samochodów od 1 stycznia 2019 r. nie mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Jest to możliwe, jednak niekoniecznie koszty te stanowią koszty uzyskania przychodów w całości. Jeżeli bowiem:

  1. samochody osobowe nie są wykorzystywane wyłącznie do celów związanych z działalnością gospodarczą podatnika, do kosztów uzyskania przychodów może on zaliczać jedynie 75% poniesionych wydatków z tytułu kosztów używania takich samochodów,
  2. wartość początkowa samochodu osobowego przekracza 150 000 zł, do kosztów uzyskania przychodów podatnik może zaliczać jedynie część składek na ubezpieczenie (niezależnie od tego, czy jest to samochód wykorzystywany wyłącznie do celów związanych z działalnością gospodarczą, czy nie).

Przykład:

Osoba fizyczna używa na potrzeby działalności gospodarczej samochód osobowy stanowiący własność jej rodziców. W styczniu 2019 r. osoba ta kupi paliwo do tego samochodu za 276 zł netto + 63,48 zł VAT i odliczy połowę VAT z tytułu dokonanego zakupu, tj. 31,74 zł. Jeżeli osoba ta przedmiotowy samochód:

  1. wykorzystuje wyłącznie do celów związanych z działalnością gospodarczą podatnika - z tytułu zakupu paliwa osoba ta będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów 307,74 zł (276 zł + 31,74 zł),
  2. nie wykorzystuje wyłącznie do celów związanych z działalnością gospodarczą podatnika - z tytułu zakupu paliwa osoba ta będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów 230,81 zł (307,74 zł x 75%).
reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy w 2019 r. można zaliczać do kosztów wydatki związane z używaniem użyczonego samochodu osobowego /fot. Shutterstock
Czy w 2019 r. można zaliczać do kosztów wydatki związane z używaniem użyczonego samochodu osobowego /fot. Shutterstock

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Miziołek

adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama