reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy o warunkach dla biznesu w 2018 r.

Przedsiębiorcy o warunkach dla biznesu w 2018 r.

Z badań zrealizowanych przez Konfederację Lewiatan wynika, że aż połowa firm uważa, że w 2018 r. warunki do prowadzenia biznesu były gorsze niż w latach poprzednich. Najgorsze opinie wyrażają przedsiębiorstwa średnie i małe.

40 proc. badanych uważa, że się nie zmieniły, a 11 proc. jest przekonanych, że się poprawiły.

Najgorzej oceniają warunki prowadzenia działalności w tym roku przedsiębiorstwa średnie (53 proc.) i małe (49 proc.). O tym, że pogorszyły się warunki prowadzenia firmy jest natomiast przekonanych 41 proc. dużych przedsiębiorstw.

Zdaniem tylko 8 proc. średnich firm i 11 proc. małych warunki prowadzenia biznesu w tym roku się poprawiły. W przypadku dużych przedsiębiorstw odsetek ten był wyższy i wyniósł 19 proc.

Ponad połowa przedsiębiorców (56 proc.) jest pozytywnie nastawiona do prowadzenia firmy w 2019 roku, w kontekście biznesowym, ale tylko 33 proc. w kontekście zmian w prawie i działań administracji.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2019

37 proc. firm jest negatywnie nastawiona wobec działalności w przyszłym roku w kontekście biznesowym, a aż 61 proc. w kontekście zmian w prawie.

I w tym przypadku, w kontekście zmian w prawie, firmy duże, zatrudniające ponad 250 osób, są największymi optymistami. Tylko 34 proc. negatywnie prognozuje prowadzenie firmy w kontekście zmian w prawie. Tymczasem dla firm średnich ten odsetek wynosi 65 proc., a dla małych 62 proc.

Badanie zrealizowała firma SMARTSCOPE w listopadzie br., na reprezentatywnej grupie 300 małych, średnich i dużych przedsiębiorców, zatrudniających przynajmniej 10 pracowników, metodą CATI.

Zobacz: Prawo dla firm

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Nogacki

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama