Kategorie

Niż demograficzny szansą dla gospodarki

Emmerson Nieruchomości
Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.
Niż demograficzny szansą dla gospodarki /Fot. Fotolia
ST
Prognozy GUS wskazują, że do 2050 r. populacja Polaków spadnie do 34 mln. Pociągnie to za sobą wiele zmian w funkcjonowaniu gospodarki, w tym także rynku nieruchomości.

Liczby są nieubłagane

Opisany trend oznacza, że stopniowo będzie zwiększał się odsetek starszych osób w całej populacji. Szacunki GUS wskazują, iż w 2050 roku grupa osób w wieku 65-plus będzie liczyła w naszym kraju 11,1 mln przedstawicieli, czyli blisko jedną trzecią wszystkich Polaków. Dla porównania w 2013 roku było ich 5,7 mln. O połowę mniej. Co więcej liczba najstarszych osób, tych w wieku 80-plus wzrośnie w 2050 roku do 3,5 mln. W 2013 roku takich osób było 1,5 mln.

Prognoza ludności według grup wiekowych (w tysiącach)

Grupy wiekowe (lata)

2013

2015

2020

2025

2030

2035

2040

2045

2050

Ogółem

38 496

38 419

38 138

37 741

37 185

36 477

35 668

34 817

33 951

Liczba osób w wieku 0-14

5 771

5 728

5 659

5 227

4 856

4 536

4 302

4 198

4 120

Liczba osób w wieku 15-64

27 052

26 620

25 285

24 325

23 683

23 024

21 937

20 418

18 733

Liczba osób w wieku 65+

5 673

6 071

7 194

8 189

8 646

8 917

9 429

10 201

11 097

Liczba osób w wieku 80+

1 483

1 560

1 684

1 680

2 206

2 869

3 373

3 473

3 537

Opracowanie własne na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Demografia przyniesie ze sobą zmiany

Zmiany demograficzne będą oznaczać duże przemiany w strukturze dochodów i wydatków budżetu państwa. Ale przełożą się również na przekształcenia w sposobie funkcjonowania całej gospodarki. „Niepokoić mogą zwłaszcza pojawiające się zapowiedzi odnoszące się do sytuacji finansowej ZUSu i co z tym związane, wysokości przyszłych świadczeń emerytalnych. W tym kontekście nie mogą dziwić wprowadzane programy dobrowolnego odkładania na emeryturę, jak Pracownicze Plany Kapitałowe” – podkreśla Kamil Zabrocki, prezes Beaver Peak Resort&Gallery. Zachęcić Polaków do długoterminowego oszczędzania na starość mają również znajdujące się obecnie na etapie konsultacji przepisy o Firmach Inwestujących w Najem Nieruchomości (FINN). Kamil Zabrocki tłumaczy, że „mają być one polską wersją podmiotów znanych w Stanach Zjednoczonych oraz na zachodzie Europy, jako REITs. Instytucje te będą działać na zasadzie funduszy inwestujących w nieruchomości mieszkalne. Zyski mają pochodzić z najmu nieruchomości mieszkaniowych, które FINN będą kupować za zebrany od inwestorów kapitał. Atutem takich podmiotów ma być przede wszystkim preferencyjna stawka podatkowa od dochodów z najmu. Z kolei zachętę dla przeciętnego Kowalskiego do takiego lokowania kapitału ma stanowić zwolnienie dywidendy wypłacanej przez FINN z podatku od zysków kapitałowych, określanego potocznie, jako podatek Belki”. FINN będą notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, więc będzie mógł w nie zainwestować każdy.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2019

Zagrożenie, albo szansa

Gdy jednych martwi spadająca liczba Polaków i niska liczba urodzeń dzieci, inni wietrzą interes. Zmiany demograficzne będą bowiem oznaczać duże zmiany w strukturze gospodarki. „Z perspektywy makroekonomicznej, udział pewnych sektorów będzie się obniżał. Z drugiej strony należy się spodziewać, że wartość środków finansowych przeznaczanych na usługi skierowane do osób starszych, będzie się sukcesywnie zwiększać” – zaznacza Łukasz Żurowski, ekspert rynku nieruchomości i współwłaściciel Fides Estate. W tym kontekście nie może dziwić większa liczba inwestorów lokujących kapitał w szpitale i kliniki, czy chociażby nawet rosnące zainteresowanie studentów medycyny kierunkami związanymi z geriatrią. Ale nadchodzące zmiany odcisną również swoje piętno na polskim rynku nieruchomości. „W ostatnich latach zwiększyła się w naszym kraju liczba domów opieki, domów seniora i domów spokojnej starości. Biorąc pod uwagę zachodzące zmiany demograficzne i przede wszystkim liczby przedstawiane przez GUS wydaje się jednak, że jest to dopiero przygrywka do prawdziwego, intensywnego rozwoju tej branży” – zwraca uwagę Łukasz Żurowski.

Opieka na pierwszym miejscu

W tym miejscu należy podkreślić, że osoby pracujące zawodowo, wychowujące dzieci, po prostu nie są w stanie - nawet mimo najszczerszych chęci - zapewnić właściwego dozoru, a tym bardziej niezbędnej w niektórych przypadkach opieki medycznej swoim rodzicom, czy dziadkom. Stąd spodziewany znaczny wzrost liczby domów opieki oraz domów spokojnej starości, które mogą dysponować specjalistycznym sprzętem i zaoferować swoim podopiecznym odpowiednią uwagę 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Poza specjalistyczną opieką takie ośrodki zapewniają już dzisiaj swoim pensjonariuszom różne atrakcje, które dają możliwość zagospodarowania wolnego czasu w gronie rówieśników. Ponadto dzisiejsze placówki niczym nie przypominają już dawnych, negatywnie kojarzonych przytułków. Dzisiaj domom opieki, seniora czy domom spokojnej starości zdecydowanie bliżej do standardu spa. Tego typu obiekty często są lokowane w mniejszych, urokliwych miejscowościach o charakterze wypoczynkowym, zapewniających możliwość bezpośredniego obcowania z przyrodą.

Niemiecki emeryt, z niemiecką emeryturą

Nie może więc dziwić fakt, że z planami budowy podobnych ośrodków noszą się zarówno rodzimi inwestorzy, jak i ci z zagraniczni. Ponadto w branży coraz więcej mówi się o skierowaniu oferty do klientów z zagranicy. Polskie placówki nie ustępuję pod żadnym względem – profesjonalizmu personelu, poziomu opieki czy w końcu samego standardu takich obiektów - jednostkom funkcjonującym na zachodzie Europy. Z kolei cena tego typu usług jest w Polsce zdecydowanie niższa. Miesięczny koszt pobytu jednej osoby w zależności od rodzaju opieki i standardu ośrodka może wahać się między 2,5 i 8 tys. zł. Być może już za jakiś czas nikogo nie zdziwi fakt, że niemieccy emeryci, razem z niemiecką emeryturą będą spędzać jesień życia w polskich domach opieki.

Zobacz: Nieruchomości

Jarosław Krawczyk serwis Otodom

Jarosław Skoczeń Emmerson Realty

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  23 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Jak zostać instruktorem nauki jazdy?

  Jak zostać instruktorem nauki jazdy? Na drodze do tzw. "L-ki" kierowcy stoi przede wszystkim kurs organizowany głównie w WORD-ach.

  Wyniki budownictwa w maju 2021 r.

  Budownictwo. Główny Urząd Statystyczny zaprezentował informacje o wynikach budownictwa w maju 2021. Produkcja budowlano-montażowa okazała się o 10,2% wyższa niż w kwietniu i jednocześnie wyższa niż przed rokiem o 4,7%. Miesiąc wcześniej roczna dynamika produkcji była ujemna i wyniosła -4,2%.

  Pozwolenie na kierowanie tramwajem. Co musisz o nim wiedzieć?

  Pozwolenie na kierowanie tramwajem to tak naprawdę prawo jazdy na tramwaj. Jak się je zdobywa i jakie warunki należy spełnić?

  Internet i pandemia przyczyną zwiększonego obrotu podróbkami

  Komenda Główna Policji podaje, że w I kwartale br. stwierdzono prawie 7 tys. przestępstw naruszających prawa własności przemysłowej i intelektualnej. Co głównie kupują nabywcy podróbek?

  Nowy Peugeot 308 SW - jest po prostu piękny!

  Nowy Peugeot 308 SW został oficjalnie zaprezentowany. Powabne kombi ma 600-litrowy bagażnik i paletę pięciu silników.

  Maksymalna opłata za śmieci przy metodzie "od wody"

  Ustawa śmieciowa. Przy zastosowaniu metody "od wody" opłata za odpady nie będzie mogła być wyższa niż 7,8 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na jedną osobę ogółem za gospodarstwo domowe, tj. około 150 zł. Jakie jeszcze zmiany zawiera nowela ustawy śmieciowej?

  ARiMR: ostatnie dni na złożenie wniosków m.in. ws. premii dla młodych rolników

  Jeszcze do 28 czerwca można składać wnioski na inwestycje w ekosystemy leśne, z kolei do końca czerwca jest czas, aby starać się o premie dla młodych rolników i dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej - przypomina ARiMR.

  Jak branża handlowa może wykorzystać analitykę danych?

  Ponad połowa wiodących producentów oraz dystrybutorów już wykorzystuje analitykę danych i sztuczną inteligencję, a trzy czwarte z nich osiąga dzięki tym działaniom wymierne korzyści. Po co analizować dane w handlu?

  Peugeot 2008 [TEST]: mały, miejski lew dorósł!

  Peugeot 2008 jest miejskim crossoverem. Niech jednak ten tytuł Was nie zmyli. Bo auto jest bardziej dojrzałe, niż mogłoby się wydawać!

  Co może zrobić pracodawca, kiedy pracownik jest dłużnikiem?

  Biorąc pod uwagę statystyki, co dziesiąty Polak ma długi, a większość z nich to osoby w wieku produkcyjnym, które na co dzień pracują. Pracownik dłużnik może być dla firmy dużym problemem. Jak sobie z nim poradzić?

  Niezapłacone faktury wpływają na kondycję firmy

  60 proc. firm w pandemii skarży się, że ich kontrahenci nie płacą w terminie faktur. Dodatkowo 44 proc. wskazuje, że odbiorcy w ostatnich trzech miesiącach w ogóle nie uregulowali należności za otrzymane towary czy wykonane usługi.

  Brak tabliczki znamionowej w przyczepie. No i jest problem...

  Brak tabliczki znamionowej w przyczepie? Kierowcę czeka wizyta w wydziale komunikacji, stacji kontroli pojazdów i znowu wydziale komunikacji.

  Zastaw rejestrowy na samochodzie. Jak sprawdzić auto?

  Zastaw rejestrowy na samochodzie. Jak sprawdzić czy używane auto nie jest obciążone prawami osób trzecich? Są na to tak naprawdę trzy sposoby.

  Jak zgłosić informację o porzuconych odpadach?

  Informację o porzuconych odpadach, niebezpiecznych czy komunalnych może zgłosić przez stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Zgłoszenia można dokonać anonimowo.

  Jakich pracowników poszukuje branża logistyczna?

  Polski sektor e-commerce należy obecnie do najbardziej dynamicznie rosnących rynków europejskich. Wraz z rozwojem branży widać rosnące zapotrzebowanie na konkretne zawody. Kto jest potrzebny najbardziej?

  Pandemia oszczędziła rynek fundacji

  Fundacje w Polsce wciąż nieźle się trzymają. Rocznie sądy rejestrują ponad 2 tys. nowych organizacji. Eksperci zwracają też uwagę na to, że rynek ten jest u nas dobrze wyważony i nawet pandemia nie zmieniła tego stanu rzeczy.

  280 tys. zł dotacji dla firm na przygotowanie dokumentacji

  Od początku czerwca przyjmowane są wnioski o wsparcie w II rundzie konkursu Granty na Eurogranty. Firmy, które planują realizację projektu z dofinansowaniem mogą otrzymać nawet 280 tys. zł na przygotowanie niezbędnej dokumentacji. Kiedy upływa termin składania wniosków?

  Nawet 100 tys. zł dla rolników poszkodowanych w pożarze

  Minister Grzegorz Puda podjął decyzję o udzieleniu pomocy rolnikom poszkodowanym w pożarze we wsi Nowa Biała w Małopolsce. Jaka pomoc zostanie przyznana? Kto otrzyma wsparcie?

  Zgubiłem numer PKK. Co zrobić w takiej sytuacji?

  Zgubiłem numer PKK. Jak go odzyskać? No i tu pojawia się spory problem, bo kandydata na kierowcę czeka... No właśnie co?

  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny - jak wpłynie na ceny mieszkań?

  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG). Czy ceny mieszkań będą nadal rosły? Czy wprowadzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, postępująca inflacja, rosnące koszty budowy i zakupu gruntów, czy opóźnienia w wydawaniu decyzji administracyjnych przełożą się na dalszy wzrost cen na rynku mieszkaniowym? O ile w tym roku mogą zdrożeć mieszkania?

  Szkody spowodowane przez najemcę - za co odpowiada właściciel mieszkania?

  Szkody spowodowane przez najemcę. Najemcy dość często powodują szkody wykraczające poza lokal. Ucierpieć może mieszkanie sąsiada albo część wspólna budynku. Kto odpowiada za te szkody?

  Sprzedaż części używanych na oku fiskusa. Ruszają kontrole.

  Sprzedaż części używanych na celowniku skarbówki. Powód? Wielu sprzedawców albo nie zarejestrowało nawet firmy, albo zaniża dochody ze sprzedaży.

  Działka rekreacyjna - na co zwracać uwagę przy zakupie

  Działka rekreacyjna. Na rynku nieruchomości zapanował boom na działki rekreacyjne. Warto wiedzieć na co zwracać uwagę przy zakupie, aby się nie naciąć. Wzmożone zainteresowanie sprawiło, że ceny w tym segmencie rynku poszybowały w górę. Duża konkurencja wśród nabywców i presja na szybką decyzję mogą spowodować, że źle ulokujemy swoje oszczędności. Aby ograniczyć ryzyko związane z zakupem działki rekreacyjnej warto się do niego wcześniej przygotować. Przede wszystkim należy wiedzieć na co zwrócić uwagę przy zakupie, aby inwestycja była trafiona.

  Ile elektryk przejedzie na rezerwie?

  Firma Edmunds sprawdziła, jaki dystans może pokonać samochód elektryczny, gdy komputer pokładowy pokazuje, że mają 0 km zasięgu.

  Rzucił korporację, założył start-up, wrócił do niej z płaczem

  Popularnością cieszą się wciąż kolejne historie przedstawiające osoby, które rzuciły pracę w korporacji, założyły własny start-up i osiągnęły sukces. Statystycznie jest to jednak dość niewielki odsetek – reszta kończy na skraju depresji i wraca z podwiniętym ogonem do pracodawcy, by zacząć spłacać długi.