REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niż demograficzny szansą dla gospodarki

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Emmerson Nieruchomości
Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.
Niż demograficzny szansą dla gospodarki /Fot. Fotolia
Niż demograficzny szansą dla gospodarki /Fot. Fotolia
ST

REKLAMA

REKLAMA

Prognozy GUS wskazują, że do 2050 r. populacja Polaków spadnie do 34 mln. Pociągnie to za sobą wiele zmian w funkcjonowaniu gospodarki, w tym także rynku nieruchomości.

Liczby są nieubłagane

Opisany trend oznacza, że stopniowo będzie zwiększał się odsetek starszych osób w całej populacji. Szacunki GUS wskazują, iż w 2050 roku grupa osób w wieku 65-plus będzie liczyła w naszym kraju 11,1 mln przedstawicieli, czyli blisko jedną trzecią wszystkich Polaków. Dla porównania w 2013 roku było ich 5,7 mln. O połowę mniej. Co więcej liczba najstarszych osób, tych w wieku 80-plus wzrośnie w 2050 roku do 3,5 mln. W 2013 roku takich osób było 1,5 mln.

REKLAMA

Prognoza ludności według grup wiekowych (w tysiącach)

Grupy wiekowe (lata)

2013

2015

2020

2025

2030

2035

2040

2045

2050

Ogółem

38 496

38 419

38 138

37 741

37 185

36 477

35 668

34 817

33 951

Liczba osób w wieku 0-14

5 771

5 728

5 659

5 227

4 856

4 536

4 302

4 198

4 120

Liczba osób w wieku 15-64

27 052

26 620

25 285

24 325

23 683

23 024

21 937

20 418

18 733

Liczba osób w wieku 65+

5 673

6 071

7 194

8 189

8 646

8 917

9 429

10 201

11 097

Liczba osób w wieku 80+

1 483

1 560

1 684

1 680

2 206

2 869

3 373

3 473

3 537

Opracowanie własne na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Demografia przyniesie ze sobą zmiany

Zmiany demograficzne będą oznaczać duże przemiany w strukturze dochodów i wydatków budżetu państwa. Ale przełożą się również na przekształcenia w sposobie funkcjonowania całej gospodarki. „Niepokoić mogą zwłaszcza pojawiające się zapowiedzi odnoszące się do sytuacji finansowej ZUSu i co z tym związane, wysokości przyszłych świadczeń emerytalnych. W tym kontekście nie mogą dziwić wprowadzane programy dobrowolnego odkładania na emeryturę, jak Pracownicze Plany Kapitałowe” – podkreśla Kamil Zabrocki, prezes Beaver Peak Resort&Gallery. Zachęcić Polaków do długoterminowego oszczędzania na starość mają również znajdujące się obecnie na etapie konsultacji przepisy o Firmach Inwestujących w Najem Nieruchomości (FINN). Kamil Zabrocki tłumaczy, że „mają być one polską wersją podmiotów znanych w Stanach Zjednoczonych oraz na zachodzie Europy, jako REITs. Instytucje te będą działać na zasadzie funduszy inwestujących w nieruchomości mieszkalne. Zyski mają pochodzić z najmu nieruchomości mieszkaniowych, które FINN będą kupować za zebrany od inwestorów kapitał. Atutem takich podmiotów ma być przede wszystkim preferencyjna stawka podatkowa od dochodów z najmu. Z kolei zachętę dla przeciętnego Kowalskiego do takiego lokowania kapitału ma stanowić zwolnienie dywidendy wypłacanej przez FINN z podatku od zysków kapitałowych, określanego potocznie, jako podatek Belki”. FINN będą notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, więc będzie mógł w nie zainwestować każdy.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2019

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zagrożenie, albo szansa

Gdy jednych martwi spadająca liczba Polaków i niska liczba urodzeń dzieci, inni wietrzą interes. Zmiany demograficzne będą bowiem oznaczać duże zmiany w strukturze gospodarki. „Z perspektywy makroekonomicznej, udział pewnych sektorów będzie się obniżał. Z drugiej strony należy się spodziewać, że wartość środków finansowych przeznaczanych na usługi skierowane do osób starszych, będzie się sukcesywnie zwiększać” – zaznacza Łukasz Żurowski, ekspert rynku nieruchomości i współwłaściciel Fides Estate. W tym kontekście nie może dziwić większa liczba inwestorów lokujących kapitał w szpitale i kliniki, czy chociażby nawet rosnące zainteresowanie studentów medycyny kierunkami związanymi z geriatrią. Ale nadchodzące zmiany odcisną również swoje piętno na polskim rynku nieruchomości. „W ostatnich latach zwiększyła się w naszym kraju liczba domów opieki, domów seniora i domów spokojnej starości. Biorąc pod uwagę zachodzące zmiany demograficzne i przede wszystkim liczby przedstawiane przez GUS wydaje się jednak, że jest to dopiero przygrywka do prawdziwego, intensywnego rozwoju tej branży” – zwraca uwagę Łukasz Żurowski.

Opieka na pierwszym miejscu

W tym miejscu należy podkreślić, że osoby pracujące zawodowo, wychowujące dzieci, po prostu nie są w stanie - nawet mimo najszczerszych chęci - zapewnić właściwego dozoru, a tym bardziej niezbędnej w niektórych przypadkach opieki medycznej swoim rodzicom, czy dziadkom. Stąd spodziewany znaczny wzrost liczby domów opieki oraz domów spokojnej starości, które mogą dysponować specjalistycznym sprzętem i zaoferować swoim podopiecznym odpowiednią uwagę 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Poza specjalistyczną opieką takie ośrodki zapewniają już dzisiaj swoim pensjonariuszom różne atrakcje, które dają możliwość zagospodarowania wolnego czasu w gronie rówieśników. Ponadto dzisiejsze placówki niczym nie przypominają już dawnych, negatywnie kojarzonych przytułków. Dzisiaj domom opieki, seniora czy domom spokojnej starości zdecydowanie bliżej do standardu spa. Tego typu obiekty często są lokowane w mniejszych, urokliwych miejscowościach o charakterze wypoczynkowym, zapewniających możliwość bezpośredniego obcowania z przyrodą.

Niemiecki emeryt, z niemiecką emeryturą

Nie może więc dziwić fakt, że z planami budowy podobnych ośrodków noszą się zarówno rodzimi inwestorzy, jak i ci z zagraniczni. Ponadto w branży coraz więcej mówi się o skierowaniu oferty do klientów z zagranicy. Polskie placówki nie ustępuję pod żadnym względem – profesjonalizmu personelu, poziomu opieki czy w końcu samego standardu takich obiektów - jednostkom funkcjonującym na zachodzie Europy. Z kolei cena tego typu usług jest w Polsce zdecydowanie niższa. Miesięczny koszt pobytu jednej osoby w zależności od rodzaju opieki i standardu ośrodka może wahać się między 2,5 i 8 tys. zł. Być może już za jakiś czas nikogo nie zdziwi fakt, że niemieccy emeryci, razem z niemiecką emeryturą będą spędzać jesień życia w polskich domach opieki.

Zobacz: Nieruchomości

Jarosław Krawczyk serwis Otodom

Jarosław Skoczeń Emmerson Realty

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

REKLAMA

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

REKLAMA

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

REKLAMA