Sytuacja na rynku pracy
REKLAMA
REKLAMA
Czas na inwestycje
Nie ulega wątpliwości, że prezesi firm patrzą ostatnio w przyszłość z większym optymizmem. Stabilna sytuacja gospodarcza kraju daje ku temu powody, a pracodawcy chętnie korzystają ze sprzyjających okoliczności, aby wprowadzić swoją działalność na nowe rynki czy wyższy poziom rozwoju. Jednym z dowodów dobrej gospodarczej passy jest chociażby znacznie więcej ofert na Pracuj.pl. Poszukiwani są różni specjaliści, więc istnieje spora szansa, że zatrudnienie znajdą nawet ci, którzy przez dłuższy czas pozostawali bezrobotni. Firmy inwestują na potęgę nie tylko we własny rozwój, ale również w pracowników. To zatem dobry czas dla osób szukających pracy, pracodawców oraz całej polskiej gospodarki. Prognozy na najbliższe miesiące także są umiarkowanie optymistyczne, więc powodów do większych zmartwień chwilowo nie ma. Warto też podkreślić, że wskaźnik bezrobocia jest najniższy od ponad dwóch dekad.
REKLAMA
Role się odwróciły
Na obecnym rynku pracy problem z zatrudnieniem mają przede wszystkim pracodawcy. Jeszcze jakiś czas temu nie musieli zaprzątać sobie głowy zatrzymaniem pracowników, ponieważ na każde stanowisko było aż nadto chętnych. Ekonomiści podkreślają, że obecnie rynek pracy należy do pracowników. Potwierdzają to dane statystyczne, według których jeden na trzech Polaków nosi się z realnym zamiarem zmiany pracy. Generuje to poważne kłopoty dla pracodawców. Zwłaszcza gdy chodzi o świetnie wykwalifikowanych i doświadczonych członków zespołu. Generalnie jednak odważniejsi do zmiany pracy są przedstawiciele różnych zawodów, zajmujący często zupełnie odmienne stanowiska.
Kompetencje wciąż na pierwszym miejscu
REKLAMA
Przeglądając dane dotyczą wzrostu zatrudnienia, malejącego bezrobocia oraz coraz wyższych pensji, można byłoby wysnuć wniosek, że współczesny pracownik zawsze znajdzie dla siebie jakieś oferty pracy. Trzeba jednak pamiętać, że choć rynek stał się niewątpliwie bardziej przyjazny pracownikom, to jednak wciąż istotne są na nim kompetencje oraz doświadczenie. Ludzie nieposiadający wykształcenia mogą mieć problemy ze znalezieniem zatrudnienia. Będzie to wyzwaniem jeszcze większym, gdy nie dysponują żadnym doświadczeniem. Pracodawcom zależy na znalezieniu pracowników, to fakt. Niemniej jednak większość z nich jest skłonna szukać profesjonalistów aż do skutku. Inwestują w ludzi ambitnych, znających się na swojej pracy i są gotowi zaproponować im o wiele atrakcyjniejsze warunki współpracy. Powinna być to przestroga dla tych, którym wydaje się, że bez żadnego wysiłku osiągną sukces. Tak łatwo niestety nie jest.
W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja pracowników w Polsce zdecydowanie się poprawiła, choć powinni oni inwestować w swój rozwój zawodowy. Powody do zadowolenia mają również pracodawcy. Nawet jeżeli podwładnym muszą zapłacić więcej, to pociesza ich świetna sytuacja gospodarcza, sprzyjająca inwestycjom.
Materiał przygotowany przez Pracuj.pl.
REKLAMA
REKLAMA