REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sytuacja na rynku pracy

Sytuacja na rynku pracy
Sytuacja na rynku pracy

REKLAMA

REKLAMA

Pierwszy kwartał bieżącego roku przyniósł kolejne pozytywne informacje z rynku pracy. Bezrobocie maleje, a wraz ze wzrostem gospodarczym przybywa nowych stanowisk. Pracodawcy są skupieni na rozwoju i chętnie zatrudniają, pracownicy natomiast właśnie teraz najodważniej przebierają w nowych ofertach, a nawet zmieniają miejsce pracy.

Czas na inwestycje

Nie ulega wątpliwości, że prezesi firm patrzą ostatnio w przyszłość z większym optymizmem. Stabilna sytuacja gospodarcza kraju daje ku temu powody, a pracodawcy chętnie korzystają ze sprzyjających okoliczności, aby wprowadzić swoją działalność na nowe rynki czy wyższy poziom rozwoju. Jednym z dowodów dobrej gospodarczej passy jest chociażby znacznie więcej ofert na Pracuj.pl. Poszukiwani są różni specjaliści, więc istnieje spora szansa, że zatrudnienie znajdą nawet ci, którzy przez dłuższy czas pozostawali bezrobotni. Firmy inwestują na potęgę nie tylko we własny rozwój, ale również w pracowników. To zatem dobry czas dla osób szukających pracy, pracodawców oraz całej polskiej gospodarki. Prognozy na najbliższe miesiące także są umiarkowanie optymistyczne, więc powodów do większych zmartwień chwilowo nie ma. Warto też podkreślić, że wskaźnik bezrobocia jest najniższy od ponad dwóch dekad.

REKLAMA

Role się odwróciły

Na obecnym rynku pracy problem z zatrudnieniem mają przede wszystkim pracodawcy. Jeszcze jakiś czas temu nie musieli zaprzątać sobie głowy zatrzymaniem pracowników, ponieważ na każde stanowisko było aż nadto chętnych. Ekonomiści podkreślają, że obecnie rynek pracy należy do pracowników. Potwierdzają to dane statystyczne, według których jeden na trzech Polaków nosi się z realnym zamiarem zmiany pracy. Generuje to poważne kłopoty dla pracodawców. Zwłaszcza gdy chodzi o świetnie wykwalifikowanych i doświadczonych członków zespołu. Generalnie jednak odważniejsi do zmiany pracy są przedstawiciele różnych zawodów, zajmujący często zupełnie odmienne stanowiska.

Kompetencje wciąż na pierwszym miejscu

REKLAMA

Przeglądając dane dotyczą wzrostu zatrudnienia, malejącego bezrobocia oraz coraz wyższych pensji, można byłoby wysnuć wniosek, że współczesny pracownik zawsze znajdzie dla siebie jakieś oferty pracy. Trzeba jednak pamiętać, że choć rynek stał się niewątpliwie bardziej przyjazny pracownikom, to jednak wciąż istotne są na nim kompetencje oraz doświadczenie. Ludzie nieposiadający wykształcenia mogą mieć problemy ze znalezieniem zatrudnienia. Będzie to wyzwaniem jeszcze większym, gdy nie dysponują żadnym doświadczeniem. Pracodawcom zależy na znalezieniu pracowników, to fakt. Niemniej jednak większość z nich jest skłonna szukać profesjonalistów aż do skutku. Inwestują w ludzi ambitnych, znających się na swojej pracy i są gotowi zaproponować im o wiele atrakcyjniejsze warunki współpracy. Powinna być to przestroga dla tych, którym wydaje się, że bez żadnego wysiłku osiągną sukces. Tak łatwo niestety nie jest.

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja pracowników w Polsce zdecydowanie się poprawiła, choć powinni oni inwestować w swój rozwój zawodowy. Powody do zadowolenia mają również pracodawcy. Nawet jeżeli podwładnym muszą zapłacić więcej, to pociesza ich świetna sytuacja gospodarcza, sprzyjająca inwestycjom.

Materiał przygotowany przez Pracuj.pl.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA