REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca oparta na realizowaniu zadań

REKLAMA

REKLAMA

Zadaniowy czas pracy zyskuje w oczach pracodawców oraz pracowników. Wybierając taki model współpracy, obie strony zyskują sporo możliwości. Pracownik jest panem swojego czasu i sam decyduje, gdzie, jak i kiedy pracuje. Pracodawca natomiast nie musi zapewniać podwładnym miejsca do pracy, zwolniony jest również z obowiązku kontrolowania kolejnych etapów realizacji zlecenia. Liczy się to, by efekt końcowy był zadowalający, a zadanie zostało wykonane w terminie.

Pracownicy lubią pracę zadaniową

Myślenie zadaniowe na dobre wpisało się w sposób działania współczesnych ludzi. Na tyle, że przenoszą oni związane z nim schematy z pracy do życia prywatnego. A widząc ogłoszenia na Pracuj.pl, odnoszące się do stanowisk związanych z działaniem zadaniowym, bardzo chętnie na nie aplikują. Trudno się dziwić, ponieważ taka forma wykonywania obowiązków zawodowych wiąże się z szeregiem korzyści. Należą do nich między innymi:

REKLAMA

  • Większa swoboda zarządzania własnym czasem,
  • Możliwość nieszablonowego działania,
  • Brak konieczności pracy na ośmiogodzinnym etacie.

Praca w systemie zadaniowym daje osobom ją wykonującym więcej swobody. Zamiast codziennie chodzić do biura, sami określają warunki, w jakich będą wywiązywać się z podjętych zobowiązań. Warto pamiętać, że z tą wolnością wiąże się odpowiedzialność. Pracownik sam musi bowiem zmotywować się do działania, co chociażby przy pracy w domu wcale nie jest takie łatwe. Generalnie jednak im bardziej się spręży i sprawniej wykona zadanie, tym szybciej będzie miał czas wolny. Spożytkuje go jak zechce, podczas gdy pracownicy w biurze będą musieli przeczekać do końca zmiany, nawet jeżeli z pracą uwinęli się o wiele szybciej.

Dla kogo zadaniowy czas pracy?

Przede wszystkim formuła ta powstała z myślą o przedstawicielach tak zwanych wolnych zawodów. Należą do nich chociażby reporterzy, graficy, dziennikarze, copywriterzy, ale również przedstawiciele handlowi. Oferty pracy obejmujące zadaniowy czas pracy skierowane są do osób, które swoje obowiązki albo muszą wykonywać poza siedzibą firmy, albo zwyczajnie mogą to robić, na przykład za pośrednictwem Internetu.

Praca zadaniowa oczami pracodawców

REKLAMA

Pracodawcy cenią sobie możliwość indywidualnego określania zadań dla poszczególnych pracowników. Dzięki temu nie muszą organizować biura, a przynajmniej mogą wynająć mniejszą powierzchnię biurową. Płacą też nie za etat, ale wykonanie konkretnych zleceń, co często przekłada się na realne oszczędności. Przełożeni muszą jednak pamiętać, by zadaniowego czasu pracy nie mylić z nienormowanym czasem pracy, ponieważ są to dwa różne pojęcia. Ponadto obowiązki zlecane na dany dzień podwładni powinni wykonać w maksymalnie osiem godzin.

Zadaniowy czas pracy już teraz jest chętnie stosowany. W przyszłości jego znaczenie zapewne będzie się umacniać. Zwłaszcza że przynosi on korzyści zarówno pracodawcom, jak również zatrudnianym przez nich wolnym strzelcom. Analitycy przewidują, że w perspektywie najbliższych lat zwiększy się również odsetek ludzi pracujących w domu oraz poza firmą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Materiał przygotowany przez Pracuj.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy zbyt beztrosko podchodzą do cyberkryminalistów?

Firmy lekkomyślnie podchodzą do kwestii cyberbezpieczeństwa? Z raportu „State of Enterprise Cyber Risk in the Age of AI 2024” wynika. że co dziesiąta firma nigdy nie przeprowadziła audytu swoich systemów, a połowa sprawdza zabezpieczenia raz w tygodniu lub rzadziej. A aż 65 proc. firm działa na podstawie przestarzałych, co najmniej dwuletnich, planów. 

ZPP chce zmian w akcyzie na wyroby tytoniowe i e-papierosy

Przedsiębiorcy są zaskoczeni nieoczekiwaną zmianą przepisów podatkowych dotyczących akcyzy na wyroby tytoniowe. Przedstawiciele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców alarmują, że zmiany wprowadzane są w niewłaściwy sposób. Mają swoje propozycje. 

Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów

16 października w godzinach 10:00-12:00 zapraszamy na debatę „Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów”.

MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

REKLAMA

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

REKLAMA

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

REKLAMA