REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca oparta na realizowaniu zadań

REKLAMA

REKLAMA

Zadaniowy czas pracy zyskuje w oczach pracodawców oraz pracowników. Wybierając taki model współpracy, obie strony zyskują sporo możliwości. Pracownik jest panem swojego czasu i sam decyduje, gdzie, jak i kiedy pracuje. Pracodawca natomiast nie musi zapewniać podwładnym miejsca do pracy, zwolniony jest również z obowiązku kontrolowania kolejnych etapów realizacji zlecenia. Liczy się to, by efekt końcowy był zadowalający, a zadanie zostało wykonane w terminie.

Pracownicy lubią pracę zadaniową

Myślenie zadaniowe na dobre wpisało się w sposób działania współczesnych ludzi. Na tyle, że przenoszą oni związane z nim schematy z pracy do życia prywatnego. A widząc ogłoszenia na Pracuj.pl, odnoszące się do stanowisk związanych z działaniem zadaniowym, bardzo chętnie na nie aplikują. Trudno się dziwić, ponieważ taka forma wykonywania obowiązków zawodowych wiąże się z szeregiem korzyści. Należą do nich między innymi:

REKLAMA

  • Większa swoboda zarządzania własnym czasem,
  • Możliwość nieszablonowego działania,
  • Brak konieczności pracy na ośmiogodzinnym etacie.

Praca w systemie zadaniowym daje osobom ją wykonującym więcej swobody. Zamiast codziennie chodzić do biura, sami określają warunki, w jakich będą wywiązywać się z podjętych zobowiązań. Warto pamiętać, że z tą wolnością wiąże się odpowiedzialność. Pracownik sam musi bowiem zmotywować się do działania, co chociażby przy pracy w domu wcale nie jest takie łatwe. Generalnie jednak im bardziej się spręży i sprawniej wykona zadanie, tym szybciej będzie miał czas wolny. Spożytkuje go jak zechce, podczas gdy pracownicy w biurze będą musieli przeczekać do końca zmiany, nawet jeżeli z pracą uwinęli się o wiele szybciej.

Dla kogo zadaniowy czas pracy?

Przede wszystkim formuła ta powstała z myślą o przedstawicielach tak zwanych wolnych zawodów. Należą do nich chociażby reporterzy, graficy, dziennikarze, copywriterzy, ale również przedstawiciele handlowi. Oferty pracy obejmujące zadaniowy czas pracy skierowane są do osób, które swoje obowiązki albo muszą wykonywać poza siedzibą firmy, albo zwyczajnie mogą to robić, na przykład za pośrednictwem Internetu.

Praca zadaniowa oczami pracodawców

REKLAMA

Pracodawcy cenią sobie możliwość indywidualnego określania zadań dla poszczególnych pracowników. Dzięki temu nie muszą organizować biura, a przynajmniej mogą wynająć mniejszą powierzchnię biurową. Płacą też nie za etat, ale wykonanie konkretnych zleceń, co często przekłada się na realne oszczędności. Przełożeni muszą jednak pamiętać, by zadaniowego czasu pracy nie mylić z nienormowanym czasem pracy, ponieważ są to dwa różne pojęcia. Ponadto obowiązki zlecane na dany dzień podwładni powinni wykonać w maksymalnie osiem godzin.

Zadaniowy czas pracy już teraz jest chętnie stosowany. W przyszłości jego znaczenie zapewne będzie się umacniać. Zwłaszcza że przynosi on korzyści zarówno pracodawcom, jak również zatrudnianym przez nich wolnym strzelcom. Analitycy przewidują, że w perspektywie najbliższych lat zwiększy się również odsetek ludzi pracujących w domu oraz poza firmą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Materiał przygotowany przez Pracuj.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA