Czy troska o przyszłość budowanej latami firmy jest powszechna? Poradnik o sukcesji „Zmiana warty” już w sprzedaży!
REKLAMA
REKLAMA
Dlaczego przedsiębiorcy, codziennie walczący o sukces swojej firmy , zaniedbują tak ważną rzecz, jak stworzenie podstaw do jej trwania i rozwoju również bez ich udziału?
REKLAMA
Naszym zdaniem głównym problemem przedsiębiorców może być brak pogłębionej refleksji nad tym, jak rozwiązać podstawowe dylematy. Czy przekazać firmę potencjalnym spadkobiercom? Jeśli tak, to
którym – gdy jest ich więcej niż jeden – oraz w jakiej formie i kiedy? Czy pozostawić następcom tylko własność firmy, czy też przekazać im operacyjne zarządzanie nią i wprowadzić w jej wszelkie tajemnice? I co zrobić, gdy okaże się, że potencjalni spadkobiercy mają zupełnie inne plany na życie albo z innych powodów nie są gotowi czy też skłonni zaangażować się w to właśnie przedsięwzięcie? Jaki model wówczas wybrać i jak skutecznie zabezpieczyć interesy zarówno rodziny, jak i firmy? A może zdecydować się na najprostsze rozwiązanie: firmę po prostu sprzedać, samemu zająć się tym, co się przez lata odsuwało w bliżej nieokreśloną przyszłość?
Fot. Rebell Studio
REKLAMA
Wiemy, że każdy właściciel firmy musi stworzyć własną koncepcję zmiany warty. Bo to on najlepiej zna firmę i swoich potencjalnych następców. Aby jednak podjąć tę decyzję świadomie – znając jej wszystkie konsekwencje zarówno dla firmy, jej pracowników, jak i swoich bliskich, a także wszystkich osób oraz podmiotów, których dotyczy – każdy właściciel firmy planujący sukcesję musi sobie odpowiedzieć na wiele pytań. W uzyskaniu odpowiedzi na nie ma pomóc książka „Zmiana warty” napisana w formie dialogu między przedsiębiorcą i jego doradcą, której wynikiem powinna być klarowna wizja firmowej sukcesji.
Publikacja jest wynikiem doświadczeń prawników i doradców podatkowych z Kancelarii Prawnej PragmatIQ z Poznania, którzy od wielu lat doradzają prywatnym przedsiębiorcom w kluczowych dla ich firm procesach sukcesji, restrukturyzacji i przekształceń własnościowych. Poradnik zawiera przejrzysty indeks rzeczowy pozwalający na łatwe odnalezienie szukanego zagadnienia, a 224 pytania i odpowiedzi, 143 praktyczne przykłady i odesłania do obowiązujących przepisów umożliwiają sprawne dotarcie do poszczególnych wątków.
Książka została opracowana w oparciu o stan prawny obowiązujący w dniu 1 września 2018 r. i uwzględnia zapisy najnowszej ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej, która wchodzi w życie, w zasadniczej części, z dniem 25 listopada 2018 r.
Więcej na temat 3 dróg do sukcesji w firmie na portalu: www.zmianawarty.pl
Książka do kupienia na: www.ksiazka.zmianawarty.pl
Kilka ważnych liczb:
- w rejestrze zarejestrowanych jest zaledwie 217 000 testamentów
- tylko 8% dzieci planuje przejąć firmę po rodzicach
- 71 % właścicieli firm nie ma żadnych planów sukcesyjnych
- co miesiąc do CEIDG wpływa ok. 100 wniosków o wykreślenie podmiotu z ewidencji w związku ze śmiercią przedsiębiorcy
Fot. Rebell Studio
Fot. Rebell Studio
REKLAMA
REKLAMA