reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Czy troska o przyszłość budowanej latami firmy jest powszechna? Poradnik o sukcesji „Zmiana warty” już w sprzedaży!

Czy troska o przyszłość budowanej latami firmy jest powszechna? Poradnik o sukcesji „Zmiana warty” już w sprzedaży!

Jak pokazało badanie zrealizowane wśród właścicieli firm (i ich potencjalnych następców) w ramach projektu „Strategie sukcesyjne polskich przedsiębiorstw rodzinnych”, zdecydowana większość przedsiębiorstw nie ma żadnych planów sukcesyjnych (zadeklarowa­ło tak 71% właścicieli firm). Tylko 4,4% przedsiębiorców wskazało, że w ich firmach istnieje formalny plan sukcesji. A 8% właścicieli uzna­ło, że na określenie formalnych ram sukcesji przyjdzie „odpowiedni czas”.

Dlaczego przedsiębiorcy, codziennie walczący o sukces swojej firmy , zaniedbują tak ważną rzecz, jak stworzenie podstaw do jej trwania i rozwoju również bez ich udziału?

Naszym zdaniem głównym problemem przedsiębiorców może być brak pogłębionej refleksji nad tym, jak rozwiązać podstawowe dylema­ty. Czy przekazać firmę potencjalnym spadkobiercom? Jeśli tak, to
któ­rym – gdy jest ich więcej niż jeden – oraz w jakiej formie i kiedy? Czy pozostawić następcom tylko własność firmy, czy też przekazać im ope­racyjne zarządzanie nią i wprowadzić w jej wszelkie tajemnice? I co zro­bić, gdy okaże się, że potencjalni spadkobiercy mają zupełnie inne plany na życie albo z innych powodów nie są gotowi czy też skłonni zaangażo­wać się w to właśnie przedsięwzięcie? Jaki model wówczas wybrać i jak skutecznie zabezpieczyć interesy zarówno rodziny, jak i firmy? A może zdecydować się na najprostsze rozwiązanie: firmę po prostu sprzedać, samemu zająć się tym, co się przez lata odsuwało w bliżej nieokreślo­ną przyszłość?


Fot. Rebell Studio

Wiemy, że każdy właściciel firmy musi stworzyć własną koncepcję zmiany warty. Bo to on najlepiej zna firmę i swoich potencjalnych na­stępców. Aby jednak podjąć tę decyzję świadomie – znając jej wszystkie kon­sekwencje zarówno dla firmy, jej pracowników, jak i swoich bliskich, a także wszystkich osób oraz podmiotów, których dotyczy – każdy właś­ciciel firmy planujący sukcesję musi sobie odpowiedzieć na wiele pytań. W uzyskaniu odpowiedzi na nie ma pomóc książka „Zmiana warty” napisana w formie dialogu między przedsiębiorcą i jego doradcą, której wynikiem powinna być klarowna wizja firmowej sukcesji.

Publikacja jest wynikiem doświadczeń prawników i doradców podatkowych z Kancelarii Prawnej PragmatIQ z Poznania, którzy od wielu lat doradzają prywatnym przedsiębiorcom w kluczowych dla ich firm procesach sukcesji, restrukturyzacji i przekształceń własnościowych. Poradnik zawiera przejrzysty indeks rzeczowy pozwalający na łatwe odnalezienie szukanego zagadnienia, a 224 pytania i odpowiedzi, 143 praktyczne przykłady i odesłania do obowiązujących przepisów umożliwiają sprawne dotarcie do poszczególnych wątków.

Książka została opracowana w oparciu o stan prawny obowiązujący w dniu 1 września 2018 r. i uwzględnia zapisy najnowszej ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej, która wchodzi w życie, w zasadniczej części, z dniem 25 listopada 2018 r.

Więcej na temat 3 dróg do sukcesji w firmie na portalu: www.zmianawarty.pl

Książka do kupienia na: www.ksiazka.zmianawarty.pl

Kilka ważnych liczb:

- w rejestrze zarejestrowanych jest zaledwie 217 000 testamentów

- tylko 8% dzieci planuje przejąć firmę po rodzicach

- 71 % właścicieli firm nie ma żadnych planów sukcesyjnych

- co miesiąc do CEIDG wpływa ok. 100 wniosków o wykreślenie podmiotu z ewidencji w związku ze śmiercią przedsiębiorcy


Fot. Rebell Studio


Fot. Rebell Studio

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Zdjęcia

Czy troska o przyszłość budowanej latami firmy jest powszechna? Poradnik o sukcesji „Zmiana warty” już w sprzedaży! /Fot. Rebell Studio
Czy troska o przyszłość budowanej latami firmy jest powszechna? Poradnik o sukcesji „Zmiana warty” już w sprzedaży! /Fot. Rebell Studio

Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama