REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy troska o przyszłość budowanej latami firmy jest powszechna? Poradnik o sukcesji „Zmiana warty” już w sprzedaży!

Czy troska o przyszłość budowanej latami firmy jest powszechna? Poradnik o sukcesji „Zmiana warty” już w sprzedaży! /Fot. Rebell Studio
Czy troska o przyszłość budowanej latami firmy jest powszechna? Poradnik o sukcesji „Zmiana warty” już w sprzedaży! /Fot. Rebell Studio

REKLAMA

REKLAMA

Jak pokazało badanie zrealizowane wśród właścicieli firm (i ich potencjalnych następców) w ramach projektu „Strategie sukcesyjne polskich przedsiębiorstw rodzinnych”, zdecydowana większość przedsiębiorstw nie ma żadnych planów sukcesyjnych (zadeklarowa­ło tak 71% właścicieli firm). Tylko 4,4% przedsiębiorców wskazało, że w ich firmach istnieje formalny plan sukcesji. A 8% właścicieli uzna­ło, że na określenie formalnych ram sukcesji przyjdzie „odpowiedni czas”.

Dlaczego przedsiębiorcy, codziennie walczący o sukces swojej firmy , zaniedbują tak ważną rzecz, jak stworzenie podstaw do jej trwania i rozwoju również bez ich udziału?

REKLAMA

Naszym zdaniem głównym problemem przedsiębiorców może być brak pogłębionej refleksji nad tym, jak rozwiązać podstawowe dylema­ty. Czy przekazać firmę potencjalnym spadkobiercom? Jeśli tak, to
któ­rym – gdy jest ich więcej niż jeden – oraz w jakiej formie i kiedy? Czy pozostawić następcom tylko własność firmy, czy też przekazać im ope­racyjne zarządzanie nią i wprowadzić w jej wszelkie tajemnice? I co zro­bić, gdy okaże się, że potencjalni spadkobiercy mają zupełnie inne plany na życie albo z innych powodów nie są gotowi czy też skłonni zaangażo­wać się w to właśnie przedsięwzięcie? Jaki model wówczas wybrać i jak skutecznie zabezpieczyć interesy zarówno rodziny, jak i firmy? A może zdecydować się na najprostsze rozwiązanie: firmę po prostu sprzedać, samemu zająć się tym, co się przez lata odsuwało w bliżej nieokreślo­ną przyszłość?


Fot. Rebell Studio

REKLAMA

Wiemy, że każdy właściciel firmy musi stworzyć własną koncepcję zmiany warty. Bo to on najlepiej zna firmę i swoich potencjalnych na­stępców. Aby jednak podjąć tę decyzję świadomie – znając jej wszystkie kon­sekwencje zarówno dla firmy, jej pracowników, jak i swoich bliskich, a także wszystkich osób oraz podmiotów, których dotyczy – każdy właś­ciciel firmy planujący sukcesję musi sobie odpowiedzieć na wiele pytań. W uzyskaniu odpowiedzi na nie ma pomóc książka „Zmiana warty” napisana w formie dialogu między przedsiębiorcą i jego doradcą, której wynikiem powinna być klarowna wizja firmowej sukcesji.

Publikacja jest wynikiem doświadczeń prawników i doradców podatkowych z Kancelarii Prawnej PragmatIQ z Poznania, którzy od wielu lat doradzają prywatnym przedsiębiorcom w kluczowych dla ich firm procesach sukcesji, restrukturyzacji i przekształceń własnościowych. Poradnik zawiera przejrzysty indeks rzeczowy pozwalający na łatwe odnalezienie szukanego zagadnienia, a 224 pytania i odpowiedzi, 143 praktyczne przykłady i odesłania do obowiązujących przepisów umożliwiają sprawne dotarcie do poszczególnych wątków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Książka została opracowana w oparciu o stan prawny obowiązujący w dniu 1 września 2018 r. i uwzględnia zapisy najnowszej ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej, która wchodzi w życie, w zasadniczej części, z dniem 25 listopada 2018 r.

Więcej na temat 3 dróg do sukcesji w firmie na portalu: www.zmianawarty.pl

Książka do kupienia na: www.ksiazka.zmianawarty.pl

Kilka ważnych liczb:

- w rejestrze zarejestrowanych jest zaledwie 217 000 testamentów

- tylko 8% dzieci planuje przejąć firmę po rodzicach

- 71 % właścicieli firm nie ma żadnych planów sukcesyjnych

- co miesiąc do CEIDG wpływa ok. 100 wniosków o wykreślenie podmiotu z ewidencji w związku ze śmiercią przedsiębiorcy


Fot. Rebell Studio


Fot. Rebell Studio

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA