reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Jak zgłaszać towar objęty monitorowaniem przewozu SENT po zmianach

Jak zgłaszać towar objęty monitorowaniem przewozu SENT po zmianach

Ustalenie, który podmiot jest zobowiązany do zgłoszenia przewozu towaru podlegającego monitorowaniu, jest jedną z pierwszych czynności, jakie należy wykonać. Uzależnione jest to bowiem od trasy przejazdu. W jednym przypadku zgłoszenia przewozu w systemie SENT musi dokonać podmiot wysyłający towar, w innym - odbiorca towaru, a jeszcze w innym - obowiązek ten spoczywa tylko na przewoźniku. Obecnie zgłoszenie SENT umożliwia objęcie kilku towarów jednym zgłoszeniem.

Systemem monitorowania towarów SENT objęte są m.in.:

  • paliwa i oleje opałowe oraz pozostałe wyroby ropopochodne (w tym oleje smarowe),
  • oleje roślinne, w tym olej rzepakowy,
  • susz tytoniowy, nieoznaczony znakami akcyzy,
  • alkohole nieskażone oraz skażone całkowicie
  • preparaty smarowe, środki przeciwstukowe, dodatki do olejów mineralnych i podobnych wyrobów.

1. Jak uzyskać dostęp do systemu SENT

Podstawowym narzędziem do wypełniania obowiązków związanych z monitorowaniem przewozu towarów jest system informatyczny Krajowej Administracji Skarbowej o nazwie SENT. System ten jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC). Z systemu PUESC może korzystać każdy podmiot, bez uiszczania opłat z tego tytułu. Link do systemu odnajdziemy na stronie Ministerstwa Finansów w zakładce Krajowa Administracja Skarbowa lub możemy wpisać go ręcznie do przeglądarki jako https://puesc.gov.pl. Za pośrednictwem systemu SENT dokonujemy zgłoszenia przewozu towarów i czekamy na zwrotne pozyskanie numeru tego zgłoszenia, tj. tzw. numeru referencyjnego. Numer ten musimy przekazać kierowcy, który ma obowiązek okazywać go podczas kontroli drogowej. Przykładowy numer referencyjny ma postać: SENT20170930006542.

2. Jak dokonać zgłoszeń do systemu SENT

W zależności od tego, gdzie będzie wykonywany przewóz towarów podlegających monitorowaniu, obowiązki z tym związane będą spoczywały na różnych podmiotach.

2.1. Przewóz towaru rozpoczynający się na terytorium kraju

Jeżeli przewóz towaru podlegającego monitorowaniu rozpoczyna się na terytorium kraju, to niezależnie od tego, dokąd jest on finalnie przewożony, zgłoszenia przewozu w systemie SENT musi dokonać podmiot wysyłający towar.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak zgłaszać towar objęty monitorowaniem przewozu SENT po zmianach

W artykule określono również dane, jakie powinno zawierać zgłoszenie SENT-100, gdy miejscem przeznaczenia towaru jest Polska.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Gargas

Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama