reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Jak rozliczać i dokumentować sprzedaż wysyłkową do innych krajów UE

Jak rozliczać i dokumentować sprzedaż wysyłkową do innych krajów UE

Zakupy przez Internet stały się obecnie normą. Często towar jest wysyłany również za granicę do innych krajów UE. Gdy nabywca nie jest podatnikiem VAT, dostawę rozliczamy jako sprzedaż wysyłkową z kraju. Nie jest to WDT. Sposób jej rozliczenia zależy od wysokości obrotu do danego kraju. Ten sposób rozliczenia nie dotyczy sprzedaży poza UE.

Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju jest szczególnym rodzajem dostawy wewnątrzwspólnotowej, której definicję zawiera art. 2 pkt 23 ustawy o VAT. Należy przez nią rozumieć dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych przez polskiego podatnika VAT (lub na jego rzecz), która następuje z terytorium kraju na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego Unii Europejskiej, przy czym to państwo członkowskie jest państwem przeznaczenia dla wysyłanego lub transportowanego towaru. Warunkiem niezbędnym dla uznania dostawy towarów za sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju jest "niepodatkowy status" nabywcy dla tej transakcji, tzn. dostawa musi być dokonywana na rzecz:

1) podatnika podatku od wartości dodanej lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej, którzy nie mają obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,

2) każdego innego podmiotu niebędącego podatnikiem podatku od wartości dodanej.

Wyjątkowość tej transakcji wynika z tego, że jest dokonywana na rzecz podmiotów z innych państw Unii Europejskiej, które nie rozliczają WNT w państwie zakończenia wysyłki lub transportu towarów. Najczęściej spotykaną sytuacją, w której występuje sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju, jest wysyłkowa dostawa towarów zrealizowana w ramach sprzedaży internetowej na rzecz osób prywatnych zamieszkałych w innych państwach członkowskich UE.

Polski przedsiębiorca będący czynnym podatnikiem VAT sprzedaje swoje towary poprzez aukcje internetowe. Zwykle nabywcami są krajowe podmioty, ale w październiku zamówienie złożyła zagraniczna osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej (niezarejestrowana jako podatnik podatku od wartości dodanej) zamieszkała na terytorium Holandii. Dostawa towarów na rzecz tego klienta stanowi sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju.

VAT od sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju może być rozliczany na dwa sposoby:

  • na zasadach ogólnych w kraju lub
  • na zasadach obowiązujących w państwie członkowskim przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów.

Zasadą jest, że sprzedaż, która spełnia warunki do uznania jej za sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju, podlega opodatkowaniu na terytorium państwa członkowskiego, do którego towary są dostarczane. Tak wynika z art. 23 ust. 1 ustawy o VAT. W związku z tym, że stosowanie tej zasady powodowałoby u sprzedawcy obowiązek podatkowej rejestracji w państwie członkowskim przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów, co byłoby szczególnie uciążliwe np. w transakcjach o mniejszej wartości dokonywanych sporadycznie, od tej podstawowej reguły przepisy o VAT przewidują odstępstwo skutkujące możliwością opodatkowania sprzedaży wysyłkowej na terytorium tego kraju, z którego została dokonana. Dlatego pod pewnymi warunkami sprzedaż ta może być rozliczania w Polsce.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak rozliczać i dokumentować sprzedaż wysyłkową do innych krajów UE

W artykule omówiono również zasady rozliczania podatku i dokumentowania sprzedaży wysyłkowej z kraju, jeśli transakcje podlegają opodatkowaniu w Polsce oraz jak udokumentować sprzedaż wysyłkową z kraju i wykazać w deklaracji VAT.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tamara Pokrzywka-Bensalem

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama