REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ująć w księgach rachunkowych likwidację ulepszenia w obcym środku trwałym

Jak ująć w księgach rachunkowych likwidację ulepszenia w obcym środku trwałym /Fot. Fotolia
Jak ująć w księgach rachunkowych likwidację ulepszenia w obcym środku trwałym /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Spółka w celu dostosowania najmowanego lokalu użytkowego do potrzeb prowadzonej przez nią działalności poniosła nakłady, które wprowadziła do ksiąg rachunkowych jako inwestycję w obcym środku trwałym. Obecnie następuje rozwiązanie umowy najmu lokalu. Co zrobić z niezamortyzowaną wartością ulepszenia?

REKLAMA

Ulepszenia w obcych środkach trwałych są traktowane jako oddzielne środki trwałe. Wcześniejsze zakończenie umowy najmu powoduje konieczność zakończenia ich amortyzowania. Niezamortyzowana część wartości początkowej ulepszenia w obcym środku trwałym jest odnoszona na konto pozostałych kosztów operacyjnych.

REKLAMA

Inwestycje w obcym środku trwałym stanowią według prawa bilansowego (art. 3 ust. 1 pkt 15 lit. c ustawy o rachunkowości) odrębne środki trwałe (ulepszenie w obcym środku trwałym). Ujmowane są zatem w księgach rachunkowych użytkownika środka trwałego w wartości dokonanego ulepszenia. Wartość ta jest jednocześnie podstawą dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Każde wcześniejsze zakończenie umowy najmu (a także innych umów jak dzierżawa czy leasing) powoduje, że należy zakończyć dokonywanie amortyzacji tego specyficznego środka trwałego, jakim jest ulepszenie i postawić w stan likwidacji. Wyksięgowanie ulepszenia w obcym środku trwałym będzie zatem ujęte w księgach rachunkowych następująco:

  • wyksięgowanie dotychczasowego umorzenia w obcym środku trwałym:

Wn konto 070 "Odpisy umorzeniowe środków trwałych" w analityce: "Odpisy umorzeniowe w obcych środkach trwałych"

Ma konto 010 "Środki trwałe" w analityce: "Ulepszenie w obcym środku trwałym"

  • wyksięgowanie niezamortyzowanej części ulepszenia w obcym środku trwałym

Wn konto 765 "Pozostałe koszty operacyjne"

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ma konto 010 "Środki trwałe" w analityce: "Ulepszenie w obcym środku trwałym"

Jeśli jednostka wprowadziła do ewidencji pozabilansowej lokal użytkowy jako obcy środek trwały, jego zwrot właścicielowi będzie skutkował również wyksięgowaniem go z tej ewidencji. Następuje to poprzez zapis jednostronny lub zapis podwójny w zależności od tego, czy jednostka stosuje czy nie pozabilansowe konta techniczne zapewniające zachowanie zasady podwójnego zapisu.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak ująć w księgach rachunkowych likwidację ulepszenia w obcym środku trwałym

W artykule przedstawiono również przykład ewidencji w księgach rachunkowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA