| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Jak ująć w księgach rachunkowych likwidację ulepszenia w obcym środku trwałym

Jak ująć w księgach rachunkowych likwidację ulepszenia w obcym środku trwałym

Spółka w celu dostosowania najmowanego lokalu użytkowego do potrzeb prowadzonej przez nią działalności poniosła nakłady, które wprowadziła do ksiąg rachunkowych jako inwestycję w obcym środku trwałym. Obecnie następuje rozwiązanie umowy najmu lokalu. Co zrobić z niezamortyzowaną wartością ulepszenia?

Ulepszenia w obcych środkach trwałych są traktowane jako oddzielne środki trwałe. Wcześniejsze zakończenie umowy najmu powoduje konieczność zakończenia ich amortyzowania. Niezamortyzowana część wartości początkowej ulepszenia w obcym środku trwałym jest odnoszona na konto pozostałych kosztów operacyjnych.

Inwestycje w obcym środku trwałym stanowią według prawa bilansowego (art. 3 ust. 1 pkt 15 lit. c ustawy o rachunkowości) odrębne środki trwałe (ulepszenie w obcym środku trwałym). Ujmowane są zatem w księgach rachunkowych użytkownika środka trwałego w wartości dokonanego ulepszenia. Wartość ta jest jednocześnie podstawą dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Każde wcześniejsze zakończenie umowy najmu (a także innych umów jak dzierżawa czy leasing) powoduje, że należy zakończyć dokonywanie amortyzacji tego specyficznego środka trwałego, jakim jest ulepszenie i postawić w stan likwidacji. Wyksięgowanie ulepszenia w obcym środku trwałym będzie zatem ujęte w księgach rachunkowych następująco:

  • wyksięgowanie dotychczasowego umorzenia w obcym środku trwałym:

Wn konto 070 "Odpisy umorzeniowe środków trwałych" w analityce: "Odpisy umorzeniowe w obcych środkach trwałych"

Ma konto 010 "Środki trwałe" w analityce: "Ulepszenie w obcym środku trwałym"

  • wyksięgowanie niezamortyzowanej części ulepszenia w obcym środku trwałym

Wn konto 765 "Pozostałe koszty operacyjne"

Ma konto 010 "Środki trwałe" w analityce: "Ulepszenie w obcym środku trwałym"

Jeśli jednostka wprowadziła do ewidencji pozabilansowej lokal użytkowy jako obcy środek trwały, jego zwrot właścicielowi będzie skutkował również wyksięgowaniem go z tej ewidencji. Następuje to poprzez zapis jednostronny lub zapis podwójny w zależności od tego, czy jednostka stosuje czy nie pozabilansowe konta techniczne zapewniające zachowanie zasady podwójnego zapisu.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak ująć w księgach rachunkowych likwidację ulepszenia w obcym środku trwałym

W artykule przedstawiono również przykład ewidencji w księgach rachunkowych.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Niebudek

Adwokat i Doradca podatkowy, Parter Zarządzający Kancelarii LTCA Zarzycki Niebudek

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »