REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Unijne wsparcie na programy naukowo-badawcze

REKLAMA

Unia Europejska ma zapewnić więcej pieniędzy na badania naukowo-badawcze. Na dofinansowanie mogą liczyć wspólne projekty naukowców i przedsiębiorców. Zostaną również wyłonione tzw. inteligentne specjalizacje.

W ramach kolejnej, unijnej perspektywy finansowej na lata 2014-2020 zmieni się system podziału środków na poszczególne projekty. M.in. projekty badawczo-rozwojowe, silnie związane z obszarem innowacji. 

REKLAMA


- Zmusimy przedstawicieli nauki i gospodarki do realizacji wspólnych projektów - zapowiada w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Iwona Wendel, wiceminister rozwoju regionalnego. 


Chodzi o komercjalizację badań naukowych, czyli ich zastosowanie w przemyśle, a więc coś, z czym do tej pory był duży problem. Na szczęście, od niedawna to się zmienia. W dużej mierze dzięki realizowanym już projektom unijnym, które wymagały aktywności, zarówno ze strony naukowców, jak i przedsiębiorców oraz połączenia ich sił. 


- Mieliśmy taki schemat pomocowy w tej perspektywie finansowej, bardzo dobrze się udał - mówi wiceszefowi resortu regionalnego. - Nie będziemy wyważać otwartych drzwi, pójdziemy dobrą praktyką, utartym szlakiem. 


To znaczy, że w pierwszym etapie finansowane będą na badania naukowe. Dalsze finansowanie zależeć będzie od ich efektów, od oceny tego, czy dany projekt będzie nadawał się do wdrożenia w toku produkcji przemysłowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


- Jeżeli tak, to w drugim etapie będą pieniądze, żeby to, rzeczywiście wdrożyć - mówi Wendel dodając jednocześnie, że promowane będą konsorcja, czyli wspólne przedsięwzięcia, podejmowane przez przedsiębiorców i ludzi nauki oraz projekty, przygotowywane pod konkretne zamówienie przemysłu. 


Zobacz: Likwidacja firmy a rozliczenie podatków


Nowa perspektywa budżetowa i inne, niż do tej pory zasady finansowania projektów wiążą się z koniecznością wytypowania tzw. inteligentnych specjalizacji. To wymóg narzucany dzisiaj przez Komisję Europejską. 


- Musimy, na poziomie krajowym określić kilka obszarów, wybrać około 5-6 inteligentnych specjalizacji, w których będziemy koncentrować środki - tłumaczy Iwona Wendel w czasie targów CeBIT w Hanowerze. - Na razie mamy 99 branż wybranych po stronie gospodarki i 10 po stronie nauki pól badawczych. 


Podobne zasady funkcjonować będą na poziomie regionalnym, co ma szanse stać się dodatkowym impulsem dla rozwoju naszej gospodarki. 


Wśród typowanych obszarów znajduje się ICT, czyli branża nowoczesnych technologii teleinformatycznych. Ponadto nanotechnologia, przemysł maszynowy, turystyka, która wypracowuje, rocznie około 6 proc. PKB. 


- Oczywiście musimy tak mądrze o wymyślić, żeby nie zamknąć nikomu drogi tam, gdzie jest potencjał i możliwość wdrażania polskiej myśl - zauważa Wendel - Myślę, że w ciągu najbliższych 3-4 tygodni już będziemy wiedzieli, o które branże chodzi.


Zobacz: Obowiązkowe elementy faktury VAT

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Newseria.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA