REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szansa polskich firm na wzrost eksportu

dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek

REKLAMA

Corocznie odnotowywany jest wzrost polskiego eksportu. W roku 2013 ma byc to wzrost o 5,8 proc. Szansą na wzrost eksportu są przedewszystkim kraje pozaeuropejskie.

REKLAMA

W 2012 r. udział eksportu do Niemiec stanowił ponad 25 proc. wartości całego naszego eksportu (Ministerstwo Gospodarki). Drugi w kolejności rynek - Wielka Brytania - to 6,7 proc. A Chiny niespełna 1 proc. HSBC prognozuje, że w 2030 roku główne kierunki polskiego eksportu pozostaną bez zmian - najważniejszym partnerem będą Niemcy, ale do pierwszej piątki dołączą Chiny. Przez najbliższe 8 lat bardzo dynamicznie będzie także rósł eksport do Indii, Wietnamu, Korei, Meksyku, Brazylii. A w kolejnych dziesięciu latach (2021-2030) dołączą do tych krajów m.in. Malezja, Indonezja, Egipt. Jednak, według HSBC, w dalszym ciągu głównym rynkiem eksportowym pozostaną kraje europejskie.

REKLAMA


Optymizmem nie napawa jednak struktura eksportu. Dzisiaj prawie 40 proc. naszej sprzedaży na rynkach zagranicznych to wyroby przemysłu elektromaszynowego (głównie maszyny i urządzenia oraz środki transportu), blisko 14 proc. to wyroby przemysłu chemicznego, a 12,3 proc. - żywność (Ministerstwo Gospodarki). Do 2030 r. one także pozostaną, według HSBC naszymi głównymi towarami eksportowymi. Jednak eksperci banku zwracają uwagę, że na wzrost polskiego eksportu wpływ będzie miała także rosnąca sprzedaż sprzętu ICT oraz AGD. Mamy także szanse bardzo rozwinąć eksport polskich kosmetyków. To prognozy pokazujące, że zbudowaliśmy potencjał wykraczający poza nasze tradycyjne produkty eksportowe. I że jest szansa na wzrost udziału w eksporcie produktów mid-tech i, niestety nieznacznie, ale jednak - produktów high-tech.


Zobacz: Ostatni dzień na przekazanie pracownikowi PIT-11

REKLAMA


Raport HSBC dotyczący perspektyw polskiego eksportu do 2030 r. pokazuje, że przedsiębiorstwa mają szanse wyjść poza Europę, która absorbuje prawie 76 proc. naszego eksportu. Zresztą dzisiaj wszystkie rozwinięte gospodarki szukają możliwości lokowania swoich produktów także poza rynkiem europejskim, głównie w krajach Azji. HSBC pokazuje potencjał Niemiec - w najbliższych 3 latach eksport niemiecki na rynki azjatyckie będzie rósł średnio o 11 proc.


Pytanie tylko, czy nam się to uda. Szansa bowiem nie oznacza, że jest to już nam dane. Tym bardziej, że większość z tych „nowych" dla polskich eksporterów rynków wymaga nie tylko aktywności przedsiębiorstw, ale także bardzo silnej aktywności przedstawicieli polskiego rządu. Potrzebna jest bowiem forpoczta polityczna pokazująca naszym partnerom handlowym w takich krajach, jak Chiny, Indie, Indonezja, Wietnam, Korea, że współpraca z tymi rynkami jest ważnym elementem polskiej polityki handlowej. Taka jest specyfika tamtych rynków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Podyskutuj o tym na naszym FORUM!


Działania takie są już powoli podejmowane przez naszą administrację państwową. Jednak, niestety nie wszyscy politycy i urzędnicy wysokiego szczebla rozumieją, że tak „modny" ostatnio w dyskusjach patriotyzm gospodarczy oznacza potrzebę bezpośredniego wspierania polskich firm na rynkach zagranicznych, udział w spotkaniach biznesowych organizowanych na tych rynkach, informowanie o potencjale polskiej gospodarki i firm (konkretnie) w czasie rozmów politycznych. To powinno się zmienić


Dla wykorzystania szans, o których mówi HSBC, potrzebne jest także stworzenie programów pomocowych dla wspierania polskiego eksportu do krajów pozaeuropejskich, np. programu, który wspierałby polskie firmy w przetargach organizowanych na potrzeby zamówień rządowych i administracji lokalnych w Chinach na polskie produkty inwestycyjne. One nie powstaną bez akceptacji i wsparcia rządu.


Jest zatem wiele do zrobienia, aby szanse o których mówi raport HSBC mogły zostać wykorzystane.


Zobacz: Przedłużony termin składania e-Deklaracji

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA