REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pośrednicy nieruchomości: po deregulacji klienci będą wybierać sprawdzone marki

REKLAMA

Pośrednicy nieruchomości uważają, że planowana przez rząd deregulacja tego zawodu obniży jakość usług. Mają jednak nadzieję, że po jej wprowadzeniu w życie klienci będą wybierać pośredników, którzy wcześniej zdobyli licencję, czyli lepiej wykształconych.

Prezes agencji nieruchomości Metrohouse Mariusz Kania zwrócił uwagę na to, że obecnie licencje pośrednika nieruchomości ma w Polsce ponad 17 tys. osób. Jednak na rynku działa kilka razy większa rzesza agentów nieruchomości w zależności od nomenklatury danego biura nazywanych doradcami, asystentami czy po prostu agentami. Odpowiedzialność zawodową za czynności pomocnicze realizowane przez te osoby ponosi obecnie pośrednik w obrocie nieruchomościami, który ma obowiązek wykupienia OC.

REKLAMA

REKLAMA

"Po zmianach każdy z agentów nieruchomości będzie musiał posiadać obowiązkowe ubezpieczenie. Wierzę, że po zmianach wzrośnie znaczenie tradycyjnych firm działających od lat na lokalnych rynkach, jak i sieci biur nieruchomości. Klienci będą wybierać sprawdzone marki, aby mieć pewność należytych standardów obsługi" - powiedział PAP Kania.

Dodał, że jest przekonany, że organizacje zawodowe wypracują taki model wewnętrznej certyfikacji biur nieruchomości i pośredników, aby po zmianach prestiż zawodu nie uległ deprecjacji.

Zdaniem pełnomocnika zarządu w agencji Emmerson Jarosława Skoczenia zawód pośrednika, z uwagi na wartość transakcji, jakich dotyczy, powinien mieć wysoką rangę. "Zakup nieruchomości oznacza często zaangażowanie oszczędności życia lub zaciągnięcie kredytu na 30 lat. To zbyt dużo, aby ryzykować taką transakcję u kogoś, kto może popełnić błędy, bo jest za mało wykształcony" - powiedział PAP.

Dodał, że najlepszym przykładem odpowiednich regulacji są Stany Zjednoczone. "Tam zawód pośrednika na rynku nieruchomości jest licencjonowany i to z odnawianiem licencji co dwa lata" - dodał Skoczeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Rzeczniczka prasowa Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości Olimpia Bronowicka podkreśliła nawiązując do przypadającego 30 marca Dnia Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami, że w Polsce takie pośrednictwo to zawód młody. "W krajach o wykształconym - przez dziesiątki, a nawet setki lat - rynku nieruchomości, to zawód szanowany, cieszący się wysokim prestiżem, a pośrednicy zwani również brokerami są elitą w zawodzie sprzedawcy, bo dokonują transakcji o wysokiej wartości" - powiedziała.

W przypadku pośredników w obrocie nieruchomościami resort sprawiedliwości chce w ramach deregulacji zlikwidować licencje zawodowe i znieść wymóg posiadania wykształcenia wyższego, studiów podyplomowych i praktyki zawodowej.

Dzień Pośrednika jest świętem obchodzonym od 2010 r. z inicjatywy Melog.com - wydawcy serwisów nieruchomościowych, m.in. domy.pl i oferty.net. Data święta nawiązuje do jednej z najsłynniejszych w dziejach świata transakcji na rynku nieruchomości - sprzedaży w 1867 roku przez Rosję Stanom Zjednoczonym terytorium Alaski, w której brał udział Polak, amerykański generał Włodzimierz Bonawentura Krzyżanowski, brat cioteczny Fryderyka Chopina. Będąca przedmiotem transakcji nieruchomość mierzyła 1,6 mln km kwadratowych powierzchni, a jej wartość wyniosła astronomiczną wówczas kwotę 7,2 miliona dolarów.

"Uznaliśmy, że to jedna z najlepszych w dziejach transakcji nieruchomościowych, w dodatku z udziałem Polaka" - powiedział PAP główny analityk serwisu Oferty.net Marcin Drogomirecki.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA