REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ekonomiści: dobrze, że rząd ogranicza deficyt, źle, że podnosi podatki

REKLAMA

Dobrze, że rząd próbuje ograniczyć deficyt finansów publicznych, ale niedobrze, że robi to przez podwyżkę podatków - mówili ekonomiści, którzy w czwartek uczestniczyli w konferencji "Plany rządu i wyzwania rozwojowe Polski".

Konferencję zorganizowała Fundacja im. Stefana Batorego.

REKLAMA

Były minister finansów i prezes NBP prof. Leszek Balcerowicz pochwalił podczas konferencji rząd za próby ograniczenia deficytu sektora finansów publicznych. "Bardzo dobrze, że ograniczamy deficyt, ale bardzo niedobrze, że robimy to poprzez podwyżki podatków" - powiedział. Wskazał, że "im więcej podwyżek podatków, tym mniejsze perspektywy wzrostu gospodarczego".

Balcerowicz zastrzegł, że nie twierdzi, iż w obecnej sytuacji wzrostu podatków dałoby się uniknąć, ale wskazał, że znacznie lepszym rozwiązaniem byłaby np. prywatyzacja i ograniczanie wydatków, które szkodzą rozwojowi.

Także były minister finansów prof. Mirosław Gronicki zwrócił uwagę na podwyżki podatków. "Chwała, że rząd myśli o dostosowaniu fiskalnym, ale to dostosowanie jest (...) głównie poprzez wzrost podatków" - ocenił.

REKLAMA

Gronicki wskazał na niebezpieczeństwo związane z niskim poziomem oszczędności krajowych w Polsce, które stanowią 16,4 proc. PKB. Ich obniżenie np. poprzez obcięcie składek na OFE będzie skutkować mniejszymi inwestycjami w przyszłości i niższym wzrostem gospodarczym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"W takiej sytuacji perspektywy rozwoju polskiej gospodarki, czyli możliwości zbierania dodatkowych podatków przez rząd będą ograniczone. Co z tego, że podwyższymy podatki skoro potencjalny wzrost gospodarczy będzie niższy niż zamierzamy" - powiedział. Zaznaczył, że nie mówi o przyszłym roku, ale o perspektywie długoterminowej.

Główny ekonomista Business Centre Club prof. Stanisław Gomułka przedstawił szereg wyzwań, które stoją przed rządem Donalda Tuska. Wymienił m.in. utrzymanie deficytu na niskim poziomie, prywatyzację i reprywatyzację, czy utrzymanie zdolności absorpcji środków unijnych. Według niego, to ostatnie może być trudne w sytuacji ograniczania inwestycji publicznych.

W jego opinii, nie widać, by rząd miał chęć reformować.

REKLAMA

Prezydent PKPP Lewiatan Henryka Bochniarz wydaje się, że "w tym stanie koalicji będziemy mieli do czynienia z szukaniem sposobu na to, jak odłożyć działania". "To jest dla nas szalenie niepokojące" - dodała. Stwierdziła, że ma poczucie "niesamowicie uciekającego czasu i szukania powodu, dla którego ciągle czegoś nie można zrobić".

Główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu Janusz Jankowiak mówił m.in. o wpływie planów konsolidacji fiskalnej w Polsce na samorządy. Według niego, środki unijne z przyszłej perspektywy finansowej mogą być "ostatnimi tego rodzaju dużymi pieniędzmi z UE". Dlatego bardzo istotna jest intensywność i efektywność ich wykorzystania.

Natomiast przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich Ryszard Petru uważa, że aby nie przekroczyć limitu zadłużenia samorządy będą musiały wyprzedawać majątek. "To może być jednak dobre zarówno dla miast, jak i efektywności polskiej gospodarki, choć trudne z punktu widzenia politycznego. Chyba wyjścia nie ma" - ocenił. Petru zaznaczył, że docenia zmianę retoryki rządu w kwestii podniesienia wieku emerytalnego, ale wskazał na zbyt wolne tempo planowanej reformy (wzrost wieku emerytalnego do 67. lat - PAP).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA