REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ARiMR: nabór wniosków na mikroprzedsiębiorstwa

REKLAMA

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpocznie przyjmowanie wniosków o środki na tworzenie mikroprzedsiębiorstw i nowych miejsc pracy na wsi poza rolnictwem. Do rozdzielenia są pule 2,5 mld zł i 365 mln zł. Nabór na tworzenie mikroprzedsiębiorstw rozpocznie się dzisiaj, w poniedziałek i potrwa do piątku - 7 października - podało biuro prasowe ARiMR.

 

REKLAMA

Podobnie jak w zeszłym roku, będzie można uzyskać pieniądze na firmy zatrudniające mniej niż 10 pracowników i ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Pomoc dostaną firmy tworzone na terenach wiejskich i miastach do 5 tys. mieszkańców.

REKLAMA

Dla przedsięwzięć, w wyniku których powstaje jedno nowe stanowisko pracy, można otrzymać 100 tys. zł; dwa miejsca pracy - 200 tys. zł., a trzy lub więcej - 300 tys. zł. Nowoutworzone miejsca pracy muszą być utrzymane przez dwa lata, liczone od uzyskania środków. Lista działalności gospodarczych, na które można otrzymać pomoc, obejmuje około 400 pozycji.

Nadesłane wnioski będą oceniane i o tym, które dostaną środki, zdecyduje liczba otrzymanych punktów. Preferowane będą wnioski z regionów uboższych, borykających się z dużym bezrobociem, a także na przedsięwzięcia, które doprowadzą do powstania jak największej liczby nowych miejsc pracy. W ostatnich dwóch latach dofinansowanie otrzymało prawie 5 tys. firm, które utworzyły ok. 10 tys. nowych miejsc pracy.

REKLAMA

Przyjmowanie wniosków na tworzenie nowych, niezwiązanych z rolnictwem miejsc pracy na wsi podzielone jest na dwie części. W pierwszej można składać wnioski o pomoc na inwestycje związane z wytwarzaniem biogazu rolniczego lub energii elektrycznej z biogazu rolniczego. Agencja będzie przyjmowała wnioski od wtorku 27 września do piątku 14 października. Jeden wnioskodawca będzie mógł otrzymać maksymalnie do 500 tys. zł na jedno przedsięwzięcie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wnioski na inne inwestycje niż związane z wytwarzaniem biogazu lub energii elektrycznej będą przyjmowane od poniedziałku 17 października do piątku 4 listopada. Pomoc będzie można uzyskać m.in. na rozwój sprzedaży hurtowej i detalicznej, rękodzielnictwa, przetwórstwo surowców rolnych i runa leśnego, magazynowanie lub przechowywanie towarów. Wsparcie można również otrzymać przy tworzeniu miejsc pracy w usługach - dla rolnictwa i leśnictwa, budowlanych i instalacyjnych, turystycznych i agroturystycznych, transportowych i komunalnych oraz doradczych, finansowych i informatycznych.

Ze środków będzie można też skorzystać przy zakładaniu przedszkoli na terenach wiejskich. Pełna lista działalności również liczy ok. 400 pozycji. Jeden wnioskodawca może uzyskać do 100 tys. zł. Może złożyć tylko jeden wniosek.

W tym roku nie obowiązuje zasada "kto pierwszy ten lepszy", każdy wniosek będzie oceniany, z preferencjami dla rolników posiadających małe gospodarstwa leżące na terenach, gdzie występują niekorzystne warunki gospodarowania, w gminach o niskich dochodach. Pierwszeństwo będą miały też osoby, które nie korzystały wcześniej ze wsparcia Agencji na podobne cele lub na modernizację gospodarstwa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

REKLAMA

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA