| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > ARiMR: nabór wniosków na mikroprzedsiębiorstwa

ARiMR: nabór wniosków na mikroprzedsiębiorstwa

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpocznie przyjmowanie wniosków o środki na tworzenie mikroprzedsiębiorstw i nowych miejsc pracy na wsi poza rolnictwem. Do rozdzielenia są pule 2,5 mld zł i 365 mln zł. Nabór na tworzenie mikroprzedsiębiorstw rozpocznie się dzisiaj, w poniedziałek i potrwa do piątku - 7 października - podało biuro prasowe ARiMR.

 

Podobnie jak w zeszłym roku, będzie można uzyskać pieniądze na firmy zatrudniające mniej niż 10 pracowników i ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Pomoc dostaną firmy tworzone na terenach wiejskich i miastach do 5 tys. mieszkańców.

Dla przedsięwzięć, w wyniku których powstaje jedno nowe stanowisko pracy, można otrzymać 100 tys. zł; dwa miejsca pracy - 200 tys. zł., a trzy lub więcej - 300 tys. zł. Nowoutworzone miejsca pracy muszą być utrzymane przez dwa lata, liczone od uzyskania środków. Lista działalności gospodarczych, na które można otrzymać pomoc, obejmuje około 400 pozycji.

Nadesłane wnioski będą oceniane i o tym, które dostaną środki, zdecyduje liczba otrzymanych punktów. Preferowane będą wnioski z regionów uboższych, borykających się z dużym bezrobociem, a także na przedsięwzięcia, które doprowadzą do powstania jak największej liczby nowych miejsc pracy. W ostatnich dwóch latach dofinansowanie otrzymało prawie 5 tys. firm, które utworzyły ok. 10 tys. nowych miejsc pracy.

Przyjmowanie wniosków na tworzenie nowych, niezwiązanych z rolnictwem miejsc pracy na wsi podzielone jest na dwie części. W pierwszej można składać wnioski o pomoc na inwestycje związane z wytwarzaniem biogazu rolniczego lub energii elektrycznej z biogazu rolniczego. Agencja będzie przyjmowała wnioski od wtorku 27 września do piątku 14 października. Jeden wnioskodawca będzie mógł otrzymać maksymalnie do 500 tys. zł na jedno przedsięwzięcie.

Wnioski na inne inwestycje niż związane z wytwarzaniem biogazu lub energii elektrycznej będą przyjmowane od poniedziałku 17 października do piątku 4 listopada. Pomoc będzie można uzyskać m.in. na rozwój sprzedaży hurtowej i detalicznej, rękodzielnictwa, przetwórstwo surowców rolnych i runa leśnego, magazynowanie lub przechowywanie towarów. Wsparcie można również otrzymać przy tworzeniu miejsc pracy w usługach - dla rolnictwa i leśnictwa, budowlanych i instalacyjnych, turystycznych i agroturystycznych, transportowych i komunalnych oraz doradczych, finansowych i informatycznych.

Ze środków będzie można też skorzystać przy zakładaniu przedszkoli na terenach wiejskich. Pełna lista działalności również liczy ok. 400 pozycji. Jeden wnioskodawca może uzyskać do 100 tys. zł. Może złożyć tylko jeden wniosek.

W tym roku nie obowiązuje zasada "kto pierwszy ten lepszy", każdy wniosek będzie oceniany, z preferencjami dla rolników posiadających małe gospodarstwa leżące na terenach, gdzie występują niekorzystne warunki gospodarowania, w gminach o niskich dochodach. Pierwszeństwo będą miały też osoby, które nie korzystały wcześniej ze wsparcia Agencji na podobne cele lub na modernizację gospodarstwa.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci BUDTRADE.pl

Ekipa BUDTRADE.pl to fachowcy w dziedzinie materiałów budowlanych oraz ich efektywnego wykorzystania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »