REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pożyczka także na odbudowę firmy w innym miejscu

REKLAMA

Przedsiębiorca będzie mógł przeznaczyć pożyczkę uzyskaną na usuwanie skutków powodzi na wznowienie działalności gospodarczej także w innym miejscu - zakłada jedna z poprawek przyjętych przez nadzwyczajną komisję, zajmującą się rządowym projektem ustawy powodziowej.

Chodzi o nadzwyczajną komisję do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o szczegółowych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi (NPO). W drugim czytaniu rządowego projektu zgłoszonych zostało 20 poprawek. W środę na posiedzeniu komisji, posłowie poparli jedynie trzy.

REKLAMA

REKLAMA

Jedna z nich, zgłoszona przez PSL, ma umożliwić przedsiębiorcy wykorzystanie przyznanej mu pożyczki na odbudowę swojej firmy także w innym miejscu, jeżeli w dotychczasowym występuje ryzyko, że lokal czy budynek, w którym pracuje, może ponownie być zalany przez wodę. Dotychczasowe przepisy nakazywały wykorzystanie pieniędzy na odbudowę dotychczasowego miejsca pracy.

Druga poprawka, także autorstwa PSL zakłada, że poszkodowani, którzy się nie ubezpieczyli, otrzymają pomoc publiczną mniejszą o 10 proc. Jak tłumaczył Marian Starownik (PSL), chodzi o to, by osoby, które się nie ubezpieczają, nie były w lepszej sytuacji od tych, którzy mają polisy. Ma to działać mobilizująco na obywateli - podkreślił. Takie rozwiązania poparł rząd.

Kolejna poprawka, zaproponowana przez PiS, przewiduje wydłużenie terminu rozliczania się z dotacji. Beneficjent będzie miał na to nie sześć, ale 12 miesięcy.

Jak powiedział PAP poseł Edward Siarka (PiS), klubowi najbardziej zależało na wprowadzeniu poprawek, które dotyczą wysokości odszkodowań. PiS proponował, by zasiłek powodziowy wynosił nie 2 tys., a 5 tys. zł, zaś pomoc dla przedsiębiorców nie 50, a 100 tys. zł. Poprawki te zostały negatywnie zaopiniowane przez stronę rządową ze względu na konieczność zwiększenia wydatków budżetowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jak zauważył Siarka, projektowana ustawa dotyczy tylko usuwania skutków powodzi, natomiast nie obejmuje innych zdarzeń losowych. Poseł poinformował, że mimo iż większość poprawek nie zyskała aprobaty posłów, PiS będzie głosował za jej przyjęciem.

Projektowana nowa ustawa ma zastąpić przepisy przyjmowane do tej pory okazjonalnie w razie wystąpienia konkretnych zdarzeń. Zgodnie z projektem, rząd będzie wydawał rozporządzenie z listą gmin i miejscowości dotkniętych powodzią lub innymi klęskami. W tych miejscach do 12 miesięcy od wydania rozporządzenia będą obowiązywały przepisy dotyczące usuwania ich skutków.

Proponowane obecnie rozwiązania mają być bardziej uniwersalne i zapewnić sprawniejsze udzielanie pomocy poszkodowanym przez żywioł. Rozporządzenie będzie wydawane w przypadku powodzi o dużych rozmiarach, gdy środki użyte przez terenową administrację rządową i samorząd terytorialny okażą się niewystarczające.

W roku, w którym wystąpi powódź, minister finansów będzie mógł utworzyć rezerwę celową, przeznaczoną na sfinansowanie usuwania skutków powodzi. Łączna wartość pomocy publicznej udzielonej na naprawę szkód nie będzie mogła przekroczyć wartości tych szkód. Zgodnie z projektem, będzie ona dotyczyła osób fizycznych, prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, które poniosły szkody majątkowe na skutek powodzi albo utraciły możliwość korzystania z nieruchomości lub lokalu.

Zgodnie z projektem ustawa ma zacząć obowiązywać po 14 dniach od ogłoszenia. Teraz ustawa ponownie trafi pod obrady plenarne, gdzie będą głosowane poprawki.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA