REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PARP: małe i średnie firmy mają się dobrze

REKLAMA

Kondycja małych i średnich przedsiębiorstw jest w Polsce dobra, mimo gorszej koniunktury na rynkach światowych - wynika z opublikowanego raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oceniającego tę część gospodarki w latach 2008-2009.

Jak wyjaśniła na konferencji prasowej prezes PARP Bożena Lublińska-Kasprzak, opracowanie podzielono na dwie części: pierwsza z nich opiera się na danych Głównego Urzędu Statystycznego i prezentuje stan sektora małych i średnich przedsiębiorstw w latach 2008-2009, a druga część - ekspercka - została poświęcona rozwojowi i zarządzaniu kapitałem ludzkim w firmach.

REKLAMA

REKLAMA

"Mimo niekorzystnej koniunktury w gospodarce światowej, te dane, które przeanalizowaliśmy wykazują, że polska gospodarka ma się nieźle, przynajmniej jeśli chodzi o sektor małych i średnich przedsiębiorstw" - powiedziała Lublińska-Kasprzak.

Wyjaśniła, że w 2009 r. liczba przedsiębiorców zarejestrowanych w rejestrze REGON wyniosła 3 mln 880 tys. 237. Z tych firm ponad 94 proc. to mikro przedsiębiorstwa, które zatrudniają mniej niż 9 pracowników. 4,4 proc. to małe firmy, 0,8 proc. średnie, a duże - zaledwie 0,1 proc. Małe i średnie firmy tworzą też większość miejsc pracy - jak wynika z raportu, pod koniec 2008 r. w dużych firmach było zatrudnionych trzech na dziesięciu pracowników.

Prezes zastrzegła jednak, że kryzys nie pozostał bez wpływu na mniejsze firmy. W raporcie napisano, że w 2008 r. liczba przedsiębiorstw wzrosła w porównaniu z 2007 r. o 1,9 proc. Natomiast w 2009 r. wzrost nowych firm wyhamował do 0,3 proc. w porównaniu 2008 r. Zdaniem autorów raportu było to spowodowane pogorszeniem sytuacji gospodarczej w Stanach Zjednoczonych i UE.

Eksperci PARP zwracają też uwagę na prawne i administracyjne bariery ograniczające rozwój firm. Małe i średnie przedsiębiorstwa mają również problemy z dostępem do kapitału na finansowanie inwestycji. W porównaniu z dużymi firmami są też mało innowacyjne. Pierwszy rok działalności, który jest szczególnie trudny dla nowo powstających firm w 2008 r. przetrwały trzy na cztery przedsiębiorstwa; w 2006 r. były to dwie na trzy nowe firmy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości podlega ministrowi gospodarki; zarządza funduszami z budżetu państwa i Unii Europejskiej, przeznaczonymi na wspieranie przedsiębiorczości.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie interwencyjne 2024 - wnioski i zmiana wysokości

Co to jest świadczenie interwencyjne? Dla kogo zostało przewidziane w 2024 roku? Od kiedy można składać wnioski? Jakie zmiany w wysokości świadczenia interwencyjnego zostały poczynione?

Webinar: Składka zdrowotna przedsiębiorców - jak ją rozliczać w 2025 i co wchodzi od 2026 r.?

Praktyczny webinar „Składka zdrowotna przedsiębiorców – jak ją rozliczać w 2025 i co wchodzi od 2026 r.?” poprowadzi Dariusz Suchorowski, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych, ekspert INFORAKADEMII. Podczas webinaru przedstawiona zostanie kwestia rozliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców po zmianach od stycznia 2025 oraz 2026 roku. Każdy z uczestników otrzyma imienny certyfikat i roczny nielimitowany dostęp do retransmisji webinaru wraz z materiałami dodatkowymi.

Restrukturyzacja coraz popularniejsza. Dane na 2024 rok i prognozy na 2025

Z grudniowego raportu MGBI wynika, że w 2024 r. liczba postępowań restrukturyzacyjnych w Polsce osiągnęła rekordowe wyniki, co pokazuje, że przedsiębiorcy coraz częściej są świadomi, że jest alternatywa dla upadłości. Jakie są prognozy na 2025 rok?

Kto dzisiaj wysyła tradycyjne kartki świąteczne?

Czy w czasach postępującej cyfryzacji przedsiębiorcy wysyłają jeszcze do kontrahentów tradycyjne kartki świąteczne? Czy elektroniczna forma składania życzeń stała się już tak bardzo powszechna, że mało kto pamięta jeszcze o "analogowych" listach?

REKLAMA

Co trzecia firma nie organizuje wigilii ani innych spotkań integracyjnych dla pracowników

Nie tylko korporacje, ale także mikro, małe i średnie firmy przykładają wagę do inicjatyw integracyjnych dla swoich pracowników. Jednak nie wszystkie. W najmniejszych firmach jednak standardem jest brak zarówno firmowych wigilii, jak i spotkań integracyjnych z innej okazji.

Restrukturyzacja a upadłość. Jakie możliwości ma przedsiębiorca w kryzysie [WYWIAD]

Czy wszystkie firmy mogą skorzystać z restrukturyzacji? Czym różni się ona od upadłości? Co w sytuacji, gdy się nie powiedzie? Odpowiedzi na pytania dla Infor.pl udziela Patryk Kruczek, adwokat i doradca restrukturyzacyjny w kancelarii Kruczek+Partnerzy.

Znów mocno rosną składki ZUS: kto ile zapłaci w 2025 roku

Jednym z kluczowych elementów tych kosztów są składki na ZUS. W 2025 roku przedsiębiorców czeka znacząca podwyżka, co wynika ze wzrostu prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Jaki ZUS dla nowych firm w 2025: ile składek płaci się na początku działalności gospodarczej. O ile wyższe składki ZUS dla firm działających już od dawna?

Polska Izba Branży Pogrzebowej: czas skończyć z szarą strefą w branży!

Polska Izba Branży Pogrzebowej: czas skończyć z szarą strefą w branży! Zdaniem prezesa Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Roberta Czyżaka, w branży funeralnej może pracować bez rejestracji nawet ponad 6000 osób.

REKLAMA

Szczęśliwi ludzie robią biznes [WYWIAD]

Rozmowa z Martą Stańczak, prezeską Sodexo, ambasadorką i ekspertką ogólnopolskiej kampanii „Bliżej Siebie”, o zależności między radością z wykonywanej pracy a osiąganiem sukcesu.

Uwaga, ważna zmiana. Od 2025 obowiązuje nowa Polska Klasyfikacja Działalności: PKD 2025

Od stycznia 2025 roku przedsiębiorców w Polsce czeka ważna zmiana. W życie wchodzi nowa Polska Klasyfikacja Działalności (PKD 2025). Dostosowanie działalności firm do nowych kodów będzie kluczowe nie tylko dla zgodności z przepisami, ale także dla lepszego dopasowania biznesu do aktualnych realiów gospodarczych.

REKLAMA