| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dobra organizacja pracy w polskich firmach

Dobra organizacja pracy w polskich firmach

Przeszło 80 proc. pracujących Polaków twierdzi, że w ich firmach praca jest dobrze zorganizowana, ponad 90 proc. oświadcza, że przestrzega się zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Tak wynika z badań „Pracujący Polacy 2010”, które na zlecenie PKPP Lewiatan przeprowadziła w sierpniu Katedra Socjologii Ekonomicznej SGH.


Pracownicy pozytywnie oceniają fachowość swoich przełożonych. Podają, że pracodawca w terminie reguluje wszystkie należności wobec pracowników, że urlopy są udzielane w pełnym wymiarze, a dokumentacja czasu pracy jest prowadzono prawidłowo.


Nieco bardziej wstrzemięźliwie pracownicy oceniają społeczny klimat panujący w firmach. Jedynie dwóch na trzech ankietowanych potwierdza, że są szkoleni lub doszkalani na koszt pracodawcy. Podobna jest proporcja tych, którzy uważają, że w ich miejscu pracy przełożeni wysłuchują pracowników i uwzględniają ich uwagi, jak też uznających, że w pracy panuje zaufanie między przełożonymi a podwładnymi.


60 proc. respondentów przyznaje, że przełożeni sprawiedliwie oceniają i nagradzają pracowników. Niespełna 60 proc. podaje, że pracownicy są informowani o sytuacji przedsiębiorstwa. Mniej niż połowa pracujących respondentów twierdzi, że pracownicy znają plany zarządu oraz mogą swobodnie zrzeszać się w istniejących związkach zawodowych lub je zakładać.


Zaledwie 15 proc. pracujących uważa, że w czasie kryzysu gospodarczego lepszym rozwiązaniem jest zwalnianie przez przedsiębiorstwa pracowników, niż obniżanie wszystkim wynagrodzeń. Przy czym ponad połowa ankietowanych jednocześnie uznaje prawo przedsiębiorstw do zwolnień pracowników w imię ochrony pozostałych miejsc pracy.


Tegoroczne badanie (typu Omnibus) zrealizowano w sierpniu na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej próbie 986 Polaków w wieku 15+.

oprac. Alicja Fal

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Portal Skarbiec.Biz S.A.

Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »