| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dobra organizacja pracy w polskich firmach

Dobra organizacja pracy w polskich firmach

Przeszło 80 proc. pracujących Polaków twierdzi, że w ich firmach praca jest dobrze zorganizowana, ponad 90 proc. oświadcza, że przestrzega się zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Tak wynika z badań „Pracujący Polacy 2010”, które na zlecenie PKPP Lewiatan przeprowadziła w sierpniu Katedra Socjologii Ekonomicznej SGH.


Pracownicy pozytywnie oceniają fachowość swoich przełożonych. Podają, że pracodawca w terminie reguluje wszystkie należności wobec pracowników, że urlopy są udzielane w pełnym wymiarze, a dokumentacja czasu pracy jest prowadzono prawidłowo.


Nieco bardziej wstrzemięźliwie pracownicy oceniają społeczny klimat panujący w firmach. Jedynie dwóch na trzech ankietowanych potwierdza, że są szkoleni lub doszkalani na koszt pracodawcy. Podobna jest proporcja tych, którzy uważają, że w ich miejscu pracy przełożeni wysłuchują pracowników i uwzględniają ich uwagi, jak też uznających, że w pracy panuje zaufanie między przełożonymi a podwładnymi.


60 proc. respondentów przyznaje, że przełożeni sprawiedliwie oceniają i nagradzają pracowników. Niespełna 60 proc. podaje, że pracownicy są informowani o sytuacji przedsiębiorstwa. Mniej niż połowa pracujących respondentów twierdzi, że pracownicy znają plany zarządu oraz mogą swobodnie zrzeszać się w istniejących związkach zawodowych lub je zakładać.


Zaledwie 15 proc. pracujących uważa, że w czasie kryzysu gospodarczego lepszym rozwiązaniem jest zwalnianie przez przedsiębiorstwa pracowników, niż obniżanie wszystkim wynagrodzeń. Przy czym ponad połowa ankietowanych jednocześnie uznaje prawo przedsiębiorstw do zwolnień pracowników w imię ochrony pozostałych miejsc pracy.


Tegoroczne badanie (typu Omnibus) zrealizowano w sierpniu na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej próbie 986 Polaków w wieku 15+.

oprac. Alicja Fal

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »