Pozytywne perspektywy finansowe polskich firm
REKLAMA
Wynika tak z czwartej edycji badania „Business Sentiment Index” opracowanego przez firmę doradczą Deloitte. Taki sam odsetek badanych widzi potencjał dla wprowadzenia nowych produktów i usług na rynek. Polacy znajdują się w czołówce państw Europy Środkowej pod względem poziomu optymizmu, jednak wskaźnik ten obniżył się w ciągu ostatnich kilku miesięcy.
REKLAMA
Członkowie kadry kierowniczej z ostrożnym optymizmem podchodzą do kwestii odrodzenia gospodarczego w regionie. Wzrost optymizmu notuje się od czasu pierwszego badania przeprowadzonego we wrześniu 2009 roku.
Interesujący jest fakt, że w poprzednich edycjach badania najbardziej optymistyczne wyniki, spośród sześciu badanych krajów, uzyskiwała Polska, a obecnie o 8 punktów procentowych wyprzedziła ją Słowacja.
Generalnie oceny sytuacji firm są zdecydowanie lepsze niż oceny gospodarek. W całym regionie duże firmy prognozują wzrost wydatków inwestycyjnych w perspektywie najbliższych 12 miesięcy.
REKLAMA
Możliwe, że rosnące inwestycje pociągną wreszcie wzrost zatrudnienia, gdyż już jedna czwarta szefów firm uważa, że w ciągu najbliższych miesięcy zwiększy zatrudnienie. We wrześniu ubiegłego roku zdanie to podzielało zaledwie 12 proc. respondentów.
Rafał Antczak, wiceprezes Deloitte, stwierdza, że kadra kierownicza największych firm Europy Środkowej nie widzi większych problemów w dostępności kredytów. Choć w Polsce nastroje co do dostępności kredytów pogorszyły się w porównaniu z poprzednim badaniem w kwietniu 2010 r. to wciąż zdecydowana większość (77 proc.) menedżerów wykazuje optymizm co do obecnej dostępności kredytu.
Z badania wynika również, że w przedsiębiorstwach niedostatecznie wspiera się proces identyfikacji i opracowania innowacyjnych rozwiązań. Uważa tak 57 proc. respondentów w Polsce. Wyższy wskaźnik negatywnych odpowiedzi odnotowano jedynie w Czechach. Kadra zarządzająca w Polsce jest przekonana, że konieczny jest wzrost zaangażowania w działania innowacyjne.
oprac. Alicja Fal
REKLAMA
REKLAMA