30 września mija termin opłacenia składek przez przedsiębiorców dotkniętych powodzią
REKLAMA
Nieopłacenie składek w tym terminie oznaczać będzie ustanie ubezpieczenia chorobowego i jednocześnie brak prawa do zasiłku chorobowego, a ponadto konieczność opłacenia odsetek od zaległych składek. Nowy termin opłacania składek wyznaczono również płatnikom poszkodowanym w powodzi sierpniowej. Składki za lipiec, sierpień lub wrzesień 2010 r. mogą oni zapłacić do końca 2010 r.
REKLAMA
REKLAMA
Płatnicy, którzy opłacą składki za te okresy we wskazanych terminach, nie poniosą żadnych konsekwencji, jakie wiążą się z przekroczeniem terminu opłacania składek. Oznacza to, że mimo opłacenia składek za te miesiące kilka miesięcy później (np. za kwiecień prawie 5 miesięcy później), mogą opłacić te składki bez odsetek. Ponadto ZUS nie wyłączy ich z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, nie utracą więc prawa do zasiłków.
Płatnik, który chce skorzystać z opisanego udogodnienia, musi powiadomić o tym ZUS. W tym celu powinien złożyć w dowolnym oddziale ZUS stosowne oświadczenie. Jego wzór można pobrać w każdej jednostce ZUS, można je także ściągnąć ze strony ZUS (www.zus.pl). Oświadczenie w tej sprawie można złożyć w dowolnym momencie przed upływem przesuniętego terminu opłacenia składek.
Jednocześnie ZUS informuje w komunikacie z 22 lipca 2010 r., że:
(...) wprowadzenie nowego terminu płatności składek nie zwalnia płatników z obowiązku przekazywania do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych (rozliczeniowych i zgłoszeniowych). Dokumenty (...) powinny być składane na bieżąco w terminach przewidzianych ogólnymi przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
REKLAMA
Z obowiązkiem przekazywania do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych wiąże się obowiązek wydawania przez płatników ubezpieczonym informacji RMUA. Dokument ten powinien zawierać dane przekazane do ZUS w imiennym raporcie miesięcznym, a więc informacje o składkach należnych, rozliczonych w raporcie za dany miesiąc. Tym samym płatnik, przekazując dokumenty rozliczeniowe do Zakładu (...), powinien również przekazać ubezpieczonym te informacje odpowiednio w terminach określonych w ustawie o sus.
Wypłata świadczeń pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa osobom podlegającym obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, w tym ubezpieczeniu chorobowemu, jest niezależna od opłacenia składek na te ubezpieczenia przez płatnika składek.
Co bardzo istotne - nieopłacenie w terminie składek za osoby zgłoszone do ubezpieczeń, m.in. z powodu trudnej sytuacji finansowej przedsiębiorcy powstałej w wyniku powodzi, nie ma wpływu na wypłatę zasiłków przez Zakład. (...)
Płatnik, który nie wpłaci składek w przesuniętym terminie, będzie musiał opłacić te składki z odsetkami. Jednak odsetki będą naliczane dopiero od dnia następnego po upływie tego terminu. Jednocześnie zostanie jednak wyłączony z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego od tego miesiąca, za który nie opłaci składek w przesuniętym terminie (od pierwszego dnia tego miesiąca lub od dnia zaprzestania pobierania zasiłku chorobowego, jeśli przysługiwał on od pierwszego dnia tego miesiąca). Z tego powodu może utracić prawo do zasiłków z uwagi na niepodleganie ubezpieczeniu chorobowemu w momencie powstania niezdolności do pracy lub zbyt krótki okres ubezpieczenia chorobowego.
• art. 36 ustawy z 24 czerwca 2010 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z maja i czerwca 2010 r. - Dz.U. Nr 123, poz. 835
• art. 14 ust. 2, art. 41 ust. 1 i 8 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - j.t. Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 105, poz. 668
• § 1 pkt 7 rozporządzenia Rady Ministrów z 13 sierpnia 2010 r. w sprawie okresów i terminów określonych w niektórych przepisach ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi w 2010 r. - Dz.U. Nr 148, poz. 994
Joanna Kalinowska
specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych
REKLAMA
REKLAMA