REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

30 września mija termin opłacenia składek przez przedsiębiorców dotkniętych powodzią

Joanna Kalinowska

REKLAMA

Płatnicy składek, którzy doznali szkód w majowej lub czerwcowej powodzi, mogą bez konsekwencji opłacić składki za okres od kwietnia do czerwca br. w terminie do 30 września 2010 r. Wystarczy, że złożą w tej sprawie oświadczenie w ZUS.

Nieopłacenie składek w tym terminie oznaczać będzie ustanie ubezpieczenia chorobowego i jednocześnie brak prawa do zasiłku chorobowego, a ponadto konieczność opłacenia odsetek od zaległych składek. Nowy termin opłacania składek wyznaczono również płatnikom poszkodowanym w powodzi sierpniowej. Składki za lipiec, sierpień lub wrzesień 2010 r. mogą oni zapłacić do końca 2010 r.

REKLAMA

REKLAMA

Płatnicy, którzy opłacą składki za te okresy we wskazanych terminach, nie poniosą żadnych konsekwencji, jakie wiążą się z przekroczeniem terminu opłacania składek. Oznacza to, że mimo opłacenia składek za te miesiące kilka miesięcy później (np. za kwiecień prawie 5 miesięcy później), mogą opłacić te składki bez odsetek. Ponadto ZUS nie wyłączy ich z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, nie utracą więc prawa do zasiłków.

Płatnik, który chce skorzystać z opisanego udogodnienia, musi powiadomić o tym ZUS. W tym celu powinien złożyć w dowolnym oddziale ZUS stosowne oświadczenie. Jego wzór można pobrać w każdej jednostce ZUS, można je także ściągnąć ze strony ZUS (www.zus.pl). Oświadczenie w tej sprawie można złożyć w dowolnym momencie przed upływem przesuniętego terminu opłacenia składek.

Jednocześnie ZUS informuje w komunikacie z 22 lipca 2010 r., że:

(...) wprowadzenie nowego terminu płatności składek nie zwalnia płatników z obowiązku przekazywania do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych (rozliczeniowych i zgłoszeniowych). Dokumenty (...) powinny być składane na bieżąco w terminach przewidzianych ogólnymi przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Z obowiązkiem przekazywania do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych wiąże się obowiązek wydawania przez płatników ubezpieczonym informacji RMUA. Dokument ten powinien zawierać dane przekazane do ZUS w imiennym raporcie miesięcznym, a więc informacje o składkach należnych, rozliczonych w raporcie za dany miesiąc. Tym samym płatnik, przekazując dokumenty rozliczeniowe do Zakładu (...), powinien również przekazać ubezpieczonym te informacje odpowiednio w terminach określonych w ustawie o sus.

Wypłata świadczeń pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa osobom podlegającym obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, w tym ubezpieczeniu chorobowemu, jest niezależna od opłacenia składek na te ubezpieczenia przez płatnika składek.

Co bardzo istotne - nieopłacenie w terminie składek za osoby zgłoszone do ubezpieczeń, m.in. z powodu trudnej sytuacji finansowej przedsiębiorcy powstałej w wyniku powodzi, nie ma wpływu na wypłatę zasiłków przez Zakład. (...)

Płatnik, który nie wpłaci składek w przesuniętym terminie, będzie musiał opłacić te składki z odsetkami. Jednak odsetki będą naliczane dopiero od dnia następnego po upływie tego terminu. Jednocześnie zostanie jednak wyłączony z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego od tego miesiąca, za który nie opłaci składek w przesuniętym terminie (od pierwszego dnia tego miesiąca lub od dnia zaprzestania pobierania zasiłku chorobowego, jeśli przysługiwał on od pierwszego dnia tego miesiąca). Z tego powodu może utracić prawo do zasiłków z uwagi na niepodleganie ubezpieczeniu chorobowemu w momencie powstania niezdolności do pracy lub zbyt krótki okres ubezpieczenia chorobowego.

• art. 36 ustawy z 24 czerwca 2010 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z maja i czerwca 2010 r. - Dz.U. Nr 123, poz. 835

• art. 14 ust. 2, art. 41 ust. 1 i 8 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - j.t. Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 105, poz. 668

• § 1 pkt 7 rozporządzenia Rady Ministrów z 13 sierpnia 2010 r. w sprawie okresów i terminów określonych w niektórych przepisach ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi w 2010 r. - Dz.U. Nr 148, poz. 994

Joanna Kalinowska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA