Powstanie inkubator technologiczny dla polskich firm w Chinach
REKLAMA
"3 czerwca nastąpi podpisanie listów intencyjnych o współpracy z trzema chińskimi parkami, z których jeden działa wokół Szanghaju" - zapowiedział w piątek przebywający w tym mieście prezes Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum w Katowicach Roman Trzaskalik, który kieruje też stowarzyszeniem skupiającym parki technologiczne i przemysłowe z całej Polski.
REKLAMA
Według prezesa, w ślad za listem intencyjnym powinny pójść konkretne przedsięwzięcia. "Konkretem będzie powołanie pierwszego w Chinach polskiego inkubatora technologicznego, w którym polskie firmy będą mogły rozpoczynać działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach, zapewnionych przez stronę chińską" - zapowiedział Trzaskalik.
Przedstawiciele Euro-Centrum oraz innych śląskich firm wchodzą w skład śląskiej delegacji do Szanghaju, której przewodniczy marszałek województwa Bogusław Śmigielski.
W ocenie Trzaskalika, "w Chinach bez wsparcia politycznego nie jest możliwe zrobienie żadnego biznesu", stąd konieczność współpracy między biznesem, sferą nauki i sferą polityki.
REKLAMA
Jak podało w piątek biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, pobyt delegacji woj. śląskiego w Chinach wypełniają m.in. spotkania służące przyciągnięciu do regionu inwestorów. Planowane w regionie inwestycje infrastrukturalne zainteresowały jedną z największych developerskich firm budowlanych na chińskim rynku - Szanghaj Construction Company.
Poświęcony problemom oszczędności energii oraz energii odnawialnej Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum działa na terenie byłych zakładów aparatury chemicznej w Katowicach-Ligocie. Korzysta z nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Jego przedstawiciele biorą udział m.in. w programach badawczych, służących odpowiedzi na pytanie, jak projektować i eksploatować budynki, by zużywać jak najmniej energii.
Eksperci parku badają także, jakimi metodami, gdzie i jakim kosztem można budować domy, kompleksy mieszkalne i biurowce, zasilane przede wszystkim energią ze słońca, wiatru, wody i powietrza. Na terenie parku powstał pierwszy budynek energooszczędny, a jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa tzw. biurowca pasywnego, który dzięki nowoczesnym technologiom i instalacjom będzie potrzebował nie więcej niż 12 proc. tradycyjnej energii.
REKLAMA
REKLAMA