REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cytologia i mammografia w katalogu badań okresowych?

REKLAMA

Być może już wkrótce cytologia i mammografia będą obowiązkowo wykonywane przez pracownice w ramach badań okresowych. Na szczęście to nie pracodawca, lecz NFZ będzie ponosił koszty tych badań.

Konfederacja Pracodawców Polskich przedstawiła swoją opinię na temat projektu nowelizacji ustawy zdrowotnej i kodeksu pracy przygotowanej przez resort zdrowia. Projekt zakłada, że badania cytologiczne będą musiały wykonywać kobiety w wieku 25-59 lat, a mammografię - kobiety między 50 a 69 rokiem życia. Za ich wykonanie zapłaci NFZ.

REKLAMA

REKLAMA


Badania będą wykonywane w ramach badań okresowych. Bez ich wykonania lekarz nie wyda zaświadczenia zezwalającego na podjęcie pracy lub jej kontynuowanie. Jednakże pracodawca nie będzie informowany o wyniku badania. Lekarz zaznaczy jedynie fakt jego wykonania w dokumentacji pracowniczej.


KPP wyraża swoje wątpliwości czy wykonywanie cytologii i mammografii powinno odbywać się ramach obowiązkowych badań okresowych. Nie można bowiem zapominać, że mają one na celu stwierdzenie zdolności kobiet do wykonywania określonej pracy. Tymczasem włączenie do katalogu badań obowiązkowych dla pracowników mammografii i cytologii jest sprzeczne z tą ideą.


Ponadto zdaniem KPP takie badania powinny być dla kobiet powszechne. Natomiast ograniczenie ich do kręgu osób zatrudnionych na umowę o pracę, które muszą się im poddać pod groźbą utraty zatrudnienia, mogą zostać uznane za dyskryminujące.


Warto dodać, że również mężczyźni chorują na nowotwory. Co roku chociażby na raka prostaty umiera ponad 3 tysiące Polaków. Dlatego tworząc taki katalog badań wskazane byłoby dopisanie jeszcze jednej pozycji dotyczącej właśnie diagnostyki raka prostaty, uważa KPP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA


Wprowadzenie obowiązkowej mammografii i cytologii zdaniem KPP może także znacznie wydłużyć cykl orzeczniczy. Lekarz medycyny pracy będzie mógł bowiem wystawić orzeczenie o dopuszczeniu do pracy dopiero wtedy, gdy badany pracownik przedstawi zaświadczenie o przeprowadzonych badaniach w kierunku diagnostyki raka. Z punktu widzenia pracodawcy w związku z absencją pracownika oznacza to więc dodatkowe koszty.


KPP zwraca uwagę na konieczność jednoznacznego i nie budzącego wątpliwości uregulowania zagadnienia finansowania badań cytologicznych i mammograficznych przez NFZ. Dlatego przyjęcie projektu ustawy implikuje zmiany przepisów w tzw. „rozporządzeniach koszykowych”.


Konfederacja Pracodawców Polskich jest świadoma licznych wad proponowanych rozwiązań, jednak nie kwestionuje samej idei rozszerzania opieki profilaktycznej państwa. W przypadku uznania tych badań za obowiązkowe proponuje, aby nie warunkowały one wykonania badań okresowych, lecz były przeprowadzane równolegle, tak aby nie blokowały one podjęcia czy też kontynuowania pracy.

oprac. Alicja Fal

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: kpp.org.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA