REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązkowa cytologia tylko dla kobiet na etacie

Dominika Sikora
Dominika Sikora

REKLAMA

Kobiety pracujące na wsi albo w domu nie będą objęte obowiązkowymi badaniami cytologicznymi i mammograficznymi. Wciąż będą mogły korzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych.

Jeszcze w tym roku kobiety podejmujące pracę lub już pracujące będą miały obowiązek poddawania się badaniom wykrywającym raka piersi i szyjki macicy. Za ich wykonanie zapłaci NFZ. Takie rozwiązanie przewiduje projekt nowelizacji ustawy zdrowotnej i kodeksu pracy przygotowany przez resort zdrowia. Projekt trafił do konsultacji, które potrwają do 14 maja.

REKLAMA

- Aby projektowane przepisy zadziałały, to jednocześnie z nowelizacją ustawy w życie musi wejść zmienione rozporządzenie koszykowe - mówi Piotr Olechno, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.

Dodatkowo resort zdrowia będzie musiał przygotować projekt rozporządzenia, które doprecyzuje m.in. częstotliwość wykonywania badań czy sposób dokumentowania ich prowadzenia.

REKLAMA

Zgodnie z propozycją resortu zdrowia badania cytologiczne będą musiały wykonywać kobiety w wieku 25-59 lat, a mammografię - kobiety między 50 a 69 rokiem życia. Będą one wykonywane w ramach badań pracowniczych co trzy lata. Bez ich wykonania lekarz nie wyda zaświadczenia zezwalającego na podjęcie pracy lub jej kontynuowanie. Jednocześnie pracodawca nie będzie informowany o wyniku badania. W dokumentacji pracowniczej lekarz zaznaczy jedynie fakt jego wykonania.

Eksperci zwracają uwagę, że obowiązek wykonywania badań cytologicznych i mammograficznych obejmie tylko część pracujących kobiet. Nie będzie on miał zastosowania np. wobec kobiet pracujących na wsi czy na własny rachunek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Dobrze, że rząd myśli o zwiększeniu profilaktyki zdrowotnej kobiet pracujących. Szkoda, że nie ma pomysłu na to, jak te pozostałe, szczególnie z obszarów wielskich, zachęcić do ich wykonywania - mówi Robert Mołdach, ekspert ds. ochrony zdrowia Konfederacji Pracodawców Polskich.

Jak na razie resort zdrowia nie przygotowuje żadnych dodatkowych rozwiązań tego problemu. Kobiety nieobjęte obowiązkowymi badaniami będą mogły w dalszym ciągu wykonywać je w ramach profilaktycznych badań zdrowotnych finansowanych przez NFZ. Nie są one jednak obowiązkowe i wciąż niewiele z uprawnionych korzysta z takiej możliwości.

- Liczę na to, że obowiązek wykonywania badań nawet przez część kobiet spowoduje wzrost świadomości u pozostałych - mówi Jarosław Tomczyk, dolnośląski konsultant ds. medycyny pracy.

W Polsce co roku tylko na raka szyjki macicy zapada 3,5 tys. kobiet. Dwa tysiące z chorujących umiera. W przypadku raka piersi poziom zachorowalności jest czterokrotnie wyższy niż w przypadku raka szyjki macicy.

86,4 mln zł wyda NFZ na pokrycie kosztów obowiązkowych badań mammograficznych i cytologicznych u pracujących kobiet

Dominika Sikora

dominika.sikora@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie interwencyjne 2024 - wnioski i zmiana wysokości

Co to jest świadczenie interwencyjne? Dla kogo zostało przewidziane w 2024 roku? Od kiedy można składać wnioski? Jakie zmiany w wysokości świadczenia interwencyjnego zostały poczynione?

Webinar: Składka zdrowotna przedsiębiorców - jak ją rozliczać w 2025 i co wchodzi od 2026 r.?

Praktyczny webinar „Składka zdrowotna przedsiębiorców – jak ją rozliczać w 2025 i co wchodzi od 2026 r.?” poprowadzi Dariusz Suchorowski, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych, ekspert INFORAKADEMII. Podczas webinaru przedstawiona zostanie kwestia rozliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców po zmianach od stycznia 2025 oraz 2026 roku. Każdy z uczestników otrzyma imienny certyfikat i roczny nielimitowany dostęp do retransmisji webinaru wraz z materiałami dodatkowymi.

Restrukturyzacja coraz popularniejsza. Dane na 2024 rok i prognozy na 2025

Z grudniowego raportu MGBI wynika, że w 2024 r. liczba postępowań restrukturyzacyjnych w Polsce osiągnęła rekordowe wyniki, co pokazuje, że przedsiębiorcy coraz częściej są świadomi, że jest alternatywa dla upadłości. Jakie są prognozy na 2025 rok?

Kto dzisiaj wysyła tradycyjne kartki świąteczne?

Czy w czasach postępującej cyfryzacji przedsiębiorcy wysyłają jeszcze do kontrahentów tradycyjne kartki świąteczne? Czy elektroniczna forma składania życzeń stała się już tak bardzo powszechna, że mało kto pamięta jeszcze o "analogowych" listach?

REKLAMA

Co trzecia firma nie organizuje wigilii ani innych spotkań integracyjnych dla pracowników

Nie tylko korporacje, ale także mikro, małe i średnie firmy przykładają wagę do inicjatyw integracyjnych dla swoich pracowników. Jednak nie wszystkie. W najmniejszych firmach jednak standardem jest brak zarówno firmowych wigilii, jak i spotkań integracyjnych z innej okazji.

Restrukturyzacja a upadłość. Jakie możliwości ma przedsiębiorca w kryzysie [WYWIAD]

Czy wszystkie firmy mogą skorzystać z restrukturyzacji? Czym różni się ona od upadłości? Co w sytuacji, gdy się nie powiedzie? Odpowiedzi na pytania dla Infor.pl udziela Patryk Kruczek, adwokat i doradca restrukturyzacyjny w kancelarii Kruczek+Partnerzy.

Znów mocno rosną składki ZUS: kto ile zapłaci w 2025 roku

Jednym z kluczowych elementów tych kosztów są składki na ZUS. W 2025 roku przedsiębiorców czeka znacząca podwyżka, co wynika ze wzrostu prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Jaki ZUS dla nowych firm w 2025: ile składek płaci się na początku działalności gospodarczej. O ile wyższe składki ZUS dla firm działających już od dawna?

Polska Izba Branży Pogrzebowej: czas skończyć z szarą strefą w branży!

Polska Izba Branży Pogrzebowej: czas skończyć z szarą strefą w branży! Zdaniem prezesa Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Roberta Czyżaka, w branży funeralnej może pracować bez rejestracji nawet ponad 6000 osób.

REKLAMA

Szczęśliwi ludzie robią biznes [WYWIAD]

Rozmowa z Martą Stańczak, prezeską Sodexo, ambasadorką i ekspertką ogólnopolskiej kampanii „Bliżej Siebie”, o zależności między radością z wykonywanej pracy a osiąganiem sukcesu.

Uwaga, ważna zmiana. Od 2025 obowiązuje nowa Polska Klasyfikacja Działalności: PKD 2025

Od stycznia 2025 roku przedsiębiorców w Polsce czeka ważna zmiana. W życie wchodzi nowa Polska Klasyfikacja Działalności (PKD 2025). Dostosowanie działalności firm do nowych kodów będzie kluczowe nie tylko dla zgodności z przepisami, ale także dla lepszego dopasowania biznesu do aktualnych realiów gospodarczych.

REKLAMA