REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bez uprzedzenia o kontroli dotyczącej bezpieczeństwa firmy

Alicja Fal

REKLAMA

Usunięcie zapisu o konieczności informowania przedsiębiorców o planowanej kontroli dotyczącej bezpieczeństwa firmy oraz likwidację istniejących ograniczeń co do łącznego czasu trwania kontroli w zakresie bhp – to niektóre zmiany zaproponowane przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Na początku lutego Prezydent Kaczyński skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, który m.in. rozszerza możliwości kontroli bhp w przedsiębiorstwach. Zdaniem Prezydenta zmiany te nie są skierowane przeciwko firmom, mają służyć zarówno pracownikom jak i pracodawcom.

REKLAMA


Kontrole są z pewnością uciążliwe dla przedsiębiorców. Jednak zwiększając bezpieczeństwo pracowników, zmniejsza się ryzyko wypadków, które z kolei powodują straty finansowe w przedsiębiorstwach. Dlatego Lech Kaczyński zaproponował zmiany mające na celu poprawę bezpieczeństwa i warunków pracy w firmach.

Kontrola w firmie bez uprzedzenia


Prezydent domaga się usunięcie zapisu o konieczności informowania - i to z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem - przedsiębiorstwa o planowanej kontroli dotyczącej bezpieczeństwa pracujących tam ludzi. Jego zdaniem trudno mówić o skutecznym sprawdzeniu, czy przepisy są przestrzegane, jeśli firma ma tydzień czasu, aby się do tego przygotować.

Kontrole bez ograniczeń czasowych

REKLAMA


Kolejna propozycja to likwidacja istniejących ograniczeń co do łącznego czasu kontroli w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Obecnie kontrole mogą maksymalnie trwać 48 dni w roku. Dotyczy to łącznie wszelkich kontroli, również np. podatkowych. Zdarza się, że zawiadomieni o konkretnym przypadku naruszenia warunków bezpieczeństwa pracy kontrolerzy nie są w ogóle wpuszczani do firmy, bo limit został już wyczerpany.


Zdaniem Lecha Kaczyńskiego są tacy przedsiębiorcy, którzy świadomie łamią prawo, ryzykując zdrowie i życie swoich pracowników. Dla nich każdy nadzór jest niewygodny. Woleliby uniknąć tych kontroli, wykorzystując pewne zapisy obowiązującego obecnie prawa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Dlatego zaproponowane zmiany są jak najbardziej uzasadnione - uważa Prezydent. Wpłyną na poprawę warunków pracy i wzmocnią bezpieczeństwo pracowników. Jednocześnie skłonią pracodawców do przestrzegania prawa na co dzień, a nie tylko przed planowaną kontrolą w zakładzie pracy i w trakcie jej trwania.  

Częste zmiany zagrożeniem dla stabilności prawa

REKLAMA


Zapowiedź prezydenckiej nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej ostro skrytykował szef Zespołu Ekspertów ds. Finansów, Gospodarki i Rozwoju Przedsiębiorczości Platformy Obywatelskiej Adam Szejnfeld. Jego zdaniem ze względu na stabilność prawa nie powinno się zmieniać niedawno uchwalonych przepisów.


Wprowadzona w ubiegłym roku nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej według byłego wiceministra gospodarki wychodzi naprzeciw myśleniu Prezydenta Kaczyńskiego. Stosując te zapisy - w określonych przypadkach - kontrole nie muszą być zapowiadane, nie obowiązuje też zasada zakazu kontroli jednoczesnej czy obowiązku kontroli w obecności właściciela czy zarządzającego firmą.

Alicja Fal

mojafirma.infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Mojafirma.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA