Bez uprzedzenia o kontroli dotyczącej bezpieczeństwa firmy
REKLAMA
Na początku lutego Prezydent Kaczyński skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, który m.in. rozszerza możliwości kontroli bhp w przedsiębiorstwach. Zdaniem Prezydenta zmiany te nie są skierowane przeciwko firmom, mają służyć zarówno pracownikom jak i pracodawcom.
REKLAMA
Kontrole są z pewnością uciążliwe dla przedsiębiorców. Jednak zwiększając bezpieczeństwo pracowników, zmniejsza się ryzyko wypadków, które z kolei powodują straty finansowe w przedsiębiorstwach. Dlatego Lech Kaczyński zaproponował zmiany mające na celu poprawę bezpieczeństwa i warunków pracy w firmach.
Kontrola w firmie bez uprzedzenia
Prezydent domaga się usunięcie zapisu o konieczności informowania - i to z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem - przedsiębiorstwa o planowanej kontroli dotyczącej bezpieczeństwa pracujących tam ludzi. Jego zdaniem trudno mówić o skutecznym sprawdzeniu, czy przepisy są przestrzegane, jeśli firma ma tydzień czasu, aby się do tego przygotować.
Kontrole bez ograniczeń czasowych
REKLAMA
Kolejna propozycja to likwidacja istniejących ograniczeń co do łącznego czasu kontroli w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Obecnie kontrole mogą maksymalnie trwać 48 dni w roku. Dotyczy to łącznie wszelkich kontroli, również np. podatkowych. Zdarza się, że zawiadomieni o konkretnym przypadku naruszenia warunków bezpieczeństwa pracy kontrolerzy nie są w ogóle wpuszczani do firmy, bo limit został już wyczerpany.
Zdaniem Lecha Kaczyńskiego są tacy przedsiębiorcy, którzy świadomie łamią prawo, ryzykując zdrowie i życie swoich pracowników. Dla nich każdy nadzór jest niewygodny. Woleliby uniknąć tych kontroli, wykorzystując pewne zapisy obowiązującego obecnie prawa.
Dlatego zaproponowane zmiany są jak najbardziej uzasadnione - uważa Prezydent. Wpłyną na poprawę warunków pracy i wzmocnią bezpieczeństwo pracowników. Jednocześnie skłonią pracodawców do przestrzegania prawa na co dzień, a nie tylko przed planowaną kontrolą w zakładzie pracy i w trakcie jej trwania.
Częste zmiany zagrożeniem dla stabilności prawa
REKLAMA
Zapowiedź prezydenckiej nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej ostro skrytykował szef Zespołu Ekspertów ds. Finansów, Gospodarki i Rozwoju Przedsiębiorczości Platformy Obywatelskiej Adam Szejnfeld. Jego zdaniem ze względu na stabilność prawa nie powinno się zmieniać niedawno uchwalonych przepisów.
Wprowadzona w ubiegłym roku nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej według byłego wiceministra gospodarki wychodzi naprzeciw myśleniu Prezydenta Kaczyńskiego. Stosując te zapisy - w określonych przypadkach - kontrole nie muszą być zapowiadane, nie obowiązuje też zasada zakazu kontroli jednoczesnej czy obowiązku kontroli w obecności właściciela czy zarządzającego firmą.
Alicja Fal
mojafirma.infor.pl
REKLAMA
REKLAMA