REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będzie większa kontrola bhp w firmach

REKLAMA

Prezydent Lech Kaczyński poinformował, że trafił do Sejmu jego projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, który m.in. rozszerza możliwości kontroli bhp w przedsiębiorstwach.

"Obecna ustawa nakazuje coś, co w moim przekonaniu jest absurdalne - zapowiadanie kontroli na tydzień z góry. Nie wiem czy to prawda, ale doszły do mnie informacje, że istnieją w Polsce firmy, które zajmują się gromadzeniem odpowiedniego sprzętu i przerzucaniem go z miejsca na miejsce za zapowiedziami kontroli" - powiedział prezydent Lech Kaczyński podczas czwartkowej dyskusji o bezpieczeństwie pracy, zorganizowanej w Katowicach przez Śląsko-Dąbrowską Solidarność.

REKLAMA

Zdaniem prezydenta, w ostatnim czasie wśród polskich przedsiębiorców powraca tendencja do unikania kontroli przeprowadzanych przez organy państwa, dlatego sprzyjać ma temu m.in. ustawowa konieczność zapowiadania wszelkich kontroli.

REKLAMA

L.Kaczyński skrytykował też inny zapis w obowiązującej ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, ograniczający limit dni, w którym można kontrolować przedsiębiorstwa pod kątem życia i zdrowia pracowników. Zaznaczył, że zawarte w tym zapisie pojęcie przedsiębiorcy nie zawsze oznacza tylko jeden zakład pracy, limity dni kontroli obowiązują natomiast niezależnie od ich liczby.

Zdaniem prezydenta, obecna ustawa - w stosunku do potrzeb nadzoru m.in. nad bezpieczeństwem pracy - jest "kagańcowa". "Stąd występujemy z projektem zmiany tej ustawy, która likwiduje w ogóle inspekcję pracy jako przedmiot objęty tą ustawą () i która likwiduje owe limity czasowe" - zaznaczył.

Prezydent powiedział, że rozumie sposób myślenia pracodawców, dla których kontrole bywają uciążliwe. Podkreślił jednak, że polityka państwa zawsze musi zakładać równoważenie interesów - w tym przypadku interesów związanych z bezpieczeństwem pracy, uczciwością działalności finansowej, zachowaniem reguł ochrony środowiska, a z drugiej strony - z sukcesem przedsiębiorcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W jego ocenie, jednym z warunków zachowania bezpieczeństwa pracy jest działalność "rozsądnych, dążących do rozwoju firmy, związków zawodowych". Drugim warunkiem jest dobry państwowy nadzór, będący - jak przypomniał - instytucją konstytucyjną. Trzeci warunek to odpowiednie szkolenie pracowników.

Według prezydenckiego ministra Andrzeja Dudy prezydenckie propozycje zmian w ustawach o swobodzie działalności gospodarczej i Państwowej Straży Pożarnej mają poprawić możliwości kontroli warunków bhp. Projekty te powstały po katastrofie w kopalni "Wujek-Śląsk", po której przedstawiciele urzędów i instytucji zwracali się do prezydenta o zaproponowanie takich zmian.

Podczas czwartkowej debaty prezydent skomentował m.in. wyniki wypadkowości w górnictwie węgla kamiennego za ub. rok - gorsze niż w 2008 r. W wyniku wypadków w tym sektorze w 2009 r. życie straciło 36 osób (w 2008 r. - 25). 20 ofiar zginęło wskutek wrześniowej katastrofy w kopalni "Wujek-Śląsk", gdzie doszło do zapalenia i wybuchu metanu. W całym górnictwie w ub. roku zanotowano łącznie 3511 wypadków, wobec 3338 rok wcześniej. Liczba wypadków w kopalniach węgla rośnie od 2005 r. (2117 wypadków). W 2009 r. było ich już 2792.

Zdaniem Lecha Kaczyńskiego, choć wskaźniki ekonomiczne są ważne, należy zwracać uwagę na życie każdego człowieka. "Ekonomia nie może decydować zawsze i o wszystkim i będę tej prawdy usiłował bronić" - podkreślił.

"Po roku 1989 r. sytuacja pod tym względem zmieniała się wyraźnie na niekorzyść, także pod wpływem sposobu myślenia pracodawców - przy całym dla nich wielkim szacunku" - zaznaczył prezydent, nazywając przyczynę tej zmiany "nadmiernym poczuciem własności". "Przedsiębiorstwo jest własnością przedsiębiorcy, ale pracownicy są tego przedsiębiorcy partnerami, oni weszli z nim w umowę, nie są jego własnością" - mówił prezydent.

Zadeklarował też walkę z przypadkami omijania wielu przepisów systemu prawa pracy poprzez tworzenie "rzekomych przedsiębiorstw". "Będę bardzo mocno dążył do tego, żeby nie tylko te () fikcyjne przedsiębiorstwa likwidować, ale też, żeby konsekwencje dla tych, którzy zmuszają pracowników () do zakładania tego rodzaju firm, były możliwie dotkliwe" (...). "Tylko silne państwo nie pozwoli na to, żeby je przy każdej okazji oszukiwać" - zaznaczył.

Prezydent podkreślił też, że za warunki pracy powinien odpowiadać nie Sejm (inspekcja pracy podlega kontroli Sejmu - PAP), lecz rząd. "To rząd powinien być przedmiotem krytyki, ponieważ rząd odpowiada politycznie" - wskazał.

Komentując aktualne wskaźniki bezrobocia, L.Kaczyński zaznaczył, że był czas, że pod tym względem w Polsce "było już o wiele lepiej". Teraz znów jest gorzej, mimo że PKB w Polsce przecież nawet w 2009 r. wzrósł i to pewnie nie o 1,1, ale o 1,5 (proc. - PAP) - mówił. Prezydent przypomniał też, że jest przeciwnikiem prywatyzacji górnictwa.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA