REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inwestorzy coraz chętniej kupują obligacje komunalne

Łukasz Guza
Łukasz Guza

REKLAMA

Rynek obligacji komunalnych powinien rosnąć w kolejnych kwartałach – oceniają analitycy. Będą go napędzały m.in. rozpoczęte przez samorządy programy inwestycyjne współfinansowane ze środków UE

Wartość wszystkich papierów emitowanych przez gminy i województwa wyniosła na koniec III kwartału ponad 5,4 mld zł. To o ponad 31 proc. więcej niż rok temu - wynika z danych zebranych przez agencję ratingową Fitch.

REKLAMA

Rynkowi pomogła Warszawa

- Zazwyczaj w III, a zwłaszcza w IV kwartale wartość emisji obligacji komunalnych rośnie. Duży przyrost emisji w III kwartale tego roku to przede wszystkim skutek przeprowadzenia emisji 10-letnich papierów Warszawy na 600 mln zł. Poza tym samorządy coraz częściej dochodzą do wniosku, że emisja obligacji to wygodny instrument do pozyskiwania finansowania. Tym bardziej że banki mniej chętnie udzielają kredytów - mówi DGP Piotr Kowalski, prezes Fitch Polska.

Rzeczywiście rynek pociągnęła przede wszystkim warszawska oferta, skoro wartość wszystkich emisji komunalnych wzrosła w ciągu III kwartału o około 830 mln zł.

Obligacje warszawskie kupiły przede wszystkim fundusze emerytalne. To i fakt, że emisja była publiczna, jest ewenementem na rynku. Według Piotra Kowalskiego większość obligacji gminy sprzedają w trybie oferty kierowanej do wybranych inwestorów. I najczęściej są nimi banki.

- Dziś praktycznie nie ma wtórnego rynku obligacji komunalnych. Nie ma rynkowej wyceny. Prawie wszystkie emisje są sprzedawane w trybie private placement - mówi prezes Kowalski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem Marcina Święcickiego, zajmującego się organizacją emisji obligacji nieskarbowych w PKO BP, wzrost wartości rynku obligacji komunalnych nie jest wyłącznie zasługą papierów Warszawy.

- Mamy wiele emisji innych miast, choćby Krakowa, Lublina czy Poznania. Ich średnia wartość to 100-200 mln zł. Jest też całe mnóstwo mniejszych emisji. Nie można powiedzieć, że Warszawa to absolutny hegemon - mówi Marcin Święcicki.

Sposób na unijne inwestycje

Dodaje, że wzrost liczby i wartości emisji to efekt większego zapotrzebowania samorządów na pieniądze potrzebne do realizowania inwestycji współfinansowanych środkami unijnymi.

- Rynek rośnie, bo potrzeby gmin są coraz większe. Przez poprzednie lata nie było wyraźnie widocznego przyrostu długu samorządów. Teraz można spodziewać się, że średni krajowy wskaźnik ich zadłużenia wzrośnie. Ruszają różne projekty inwestycyjne z nowej perspektywy finansowej UE. Na wzrost emisji wpływ będzie miał także cykl polityczny: samorządowcy wkroczyli w drugą połowę kadencji, coraz bliższe są następne wybory. Zazwyczaj wtedy inwestycje przyspieszają - mówi Marcin Święcicki.

Obligacje lepsze niż kredyty

Nasi rozmówcy zakładają, że im większe będą potrzeby związane z inwestycjami, tym obligacje w samorządach będą popularniejsze. Bo samorządowcy będą szukali innych niż kredyt sposobów pozyskania pieniędzy.

- Obligacja to instrument bardziej elastyczny niż kredyt - co jest jej wartością dodaną. Poza tym rozsądnie jest nie opierać całości finansowania na jednym źródle - mówi Piotr Kowalski.

 

- Dla samorządu obligacja jest instrumentem finansowym, którego obsługa w sumie bardzo przypomina kredyt. Widać także większe zainteresowanie obligacjami komunalnymi wśród inwestorów, jako że w ostatnich miesiącach te papiery zaczęły dobrze się sprzedawać na rynku pierwotnym - dodaje Marcin Święcicki.

Według niego to, czy zwiększona podaż papierów znajdzie nabywców, zależy głównie od ceny i wielkości poszczególnych emisji.

- Jest oczywiste, że kluczem do sukcesu jest rentowność i wielkość emisji. Np. fundusze mają swoje progi, poniżej których nie angażują się w inwestycje. Jeśli emisja byłaby duża, a marża przyzwoita - np. 2 pkt proc. ponad półroczny WIBOR - obligacja powinna się łatwo sprzedać - mówi.

Piotr Kowalski dodaje, że szansą na rozwój tego segmentu jest uruchomienie giełdowego rynku obligacji nieskarbowych Catalyst.

Catalyst umożliwi wycenę

REKLAMA

- Poprawi się transparentność, będzie rynkowa wycena tych papierów. To może przyciągnąć nowych inwestorów, którzy do tej pory nie byli tym zainteresowani. Teraz ponad 80 proc. kupujących to banki. Jest szansa, że przy dużych emisjach w większym stopniu zainteresują się nimi też inni, jak np. fundusze emerytalne - mówi prezes Fitch Polska.

Na razie na Catalyst notowane są obligacje pięciu miast. Eksperci zwracają uwagę, że to od tego, jak duże obroty będą notowane na tych papierach, zależy, czy inne samorządy zdecydują się na wprowadzenie swoich papierów do publicznego obrotu.

- Jeśli ten rynek ruszy, pokaże się wycena rynkowa papierów, która stanie się jakimś punktem odniesienia, jeśli pozytywnie wypadną obligacje innych emitentów - jak BGK - to rola Catalyst dla emisji obligacji komunalnych będzie rosnąć - ocenia Marcin Święcicki.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  UE chce chronić wzory przemysłowe wytwarzane w drukarkach 3D

  Rada UE przyjęła w poniedziałek stanowisko negocjacyjne w sprawie proponowanej nowelizacji dyrektywy o ochronie prawnej wzorów. Nowe prawo ma na celu wprowadzenie ochrony wzorów przemysłowych wytwarzanych w drukarkach 3D.

  SENT z nowymi rodzajami odpadów? Projekt ma ograniczać szarą strefę

  System Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT) ma zostać rozszerzony o 11 rodzajów odpadów, takich jak farby, lakiery czy kleje. Takie zmiany przewiduje projekt rozporządzenia opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Jak dodano, rozszerzenie SENT ma ograniczyć szarą strefę w gospodarce odpadowej.

  Wsparcie inwestycji energetycznych. Projekt rozporządzenia

  Projekt rozporządzenia umożliwiającego wsparcie inwestycji w obszarze energetyki i środowiska w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, opublikowano w poniedziałek 25 września na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

  Projekt innowacyjny, czyli jaki? Kryteria oceny i szans na otrzymanie dofinansowania

  Innowacja stanowi jedną z największych sił napędowych gospodarki, przynosząc szereg korzyści zarówno przedsiębiorstwom, jak i konsumentom. Szczególnie duży wpływ na społeczeństwo mają innowacje przełomowe tj. rozwiązania oparte na zaawansowanych technologiach dotyczące istotnych problemów współczesnego świata, w tym m.in. środowiska czy zdrowia. Nic więc dziwnego, że to właśnie innowacyjność jest kluczowym kryterium oceny w krajowych oraz międzynarodowych projektach dotacyjnych.

  REKLAMA

  Klienci chcieliby inteligentnych wózków, które zastąpią kasę samoobsługową

  Sprzedawcy detaliczni są gotowi na technologiczne zmiany. Az 60 proc. badanych firm planuje się w przyszłym roku inwestycje w sztuczną inteligencję. A czego oczekują klienci? 

  Premie kadry kierowniczej powinny być powiązane z dobrostanem pracowników?

  Pracownicy są gotowi zmienić pracę, jeśli w nowa będzie miała lepszy wpływ na samopoczucie. Dobra informacja jest taka że coraz więcej firm zauważa potrzebę wprowadzenia rozwiązań sprzyjających dobrostanowi pracowników. 

  Dlaczego warto startować po dotacje? Odpowiedzią są sukcesy polskich start-upów

  W jaki sposób dotacje pomagają w rozwoju przełomowych innowacji i ich komercjalizacji? Czy warto startować w programach dotacyjnych? Oto przegląd wybranych polskich projektów, które odniosły sukces, przy wsparciu dotacji.

  Mięso komórkowe in vitro "z próbówki" produkowane w laboratorium. Singapur dopuścił je do sprzedaży. Unia Europejska wspiera produkcję zamienników zwykłego mięsa

  Na świecie coraz więcej firm angażuje się w produkcję mięsa produkowanego laboratoryjnie metodą komórkową, a koszty tej produkcji spadają. Mięso komórkowe (inaczej mięso in vitro) jest taką nowością, że na razie w wielu krajach, w tym w UE i w Polsce nie ma regulacji prawnych dopuszczających je do sprzedaży. Chociaż np. Unia Europejska wspiera rozwój produkcji alternatywnych zamienników mięsa. W grudniu 2020 roku Singapurska Agencja ds. Żywności (SFA) jako pierwszy organ regulacyjny na świecie, zatwierdziła sprzedaż produktu z kurczaka wykonanego z mięsa "z próbówki".

  REKLAMA

  Rzemieślnik to dumny zawód. Jak biznes może wspomóc szkoły zawodowe?

  Biznes i szkoły zawodowe. Blisko 60 proc. uczniów po szkole podstawowej decyduje się na kontynuację nauki w szkole zawodowej. Cieszy to firmy, które cierpią na brak wykwalifikowanych kadr o odpowiednich kompetencjach. Jak biznes może wspomóc szkolnictwo zawodowe? 

  Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

  Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

  REKLAMA