REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Biurokracja ograniczy przedsiębiorstwom dostęp do państwowych poręczeń

Daria Stojak

REKLAMA

Aby uzyskać poręczenie kredytu przez Skarb Państwa, firmy będą musiały zlecać wykonanie kosztownych obliczeń i przygotować kilkanaście dokumentów.

NOWE PRAWO

REKLAMA

Przedsiębiorcy, którzy chcą uzyskać poręczenie lub gwarancje Skarbu Państwa kredytów zaciąganych na nowe inwestycje, będą musieli złożyć do Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) plik dokumentów zawierających skomplikowane wyliczenia. Takie wnioski płyną z rozporządzenia w sprawie udzielania przez Skarb Państwa poręczenia i gwarancji oraz opłaty prowizyjnej od poręczenia i gwarancji, które przyjęła wczoraj Rada Ministrów.

Nowe rozporządzenie jest aktem wykonawczym do ostatniej nowelizacji ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa.

- Mimo że sama ustawa jest użyteczna, urzędnicy Ministerstwa Finansów stworzyli rozporządzenie, które sprawi, że ustawa będzie martwa - mówi Piotr Jaworski, ekspert prawnogospodarczy Krajowej Izby Gospodarczej.

Zbyt dużo dokumentów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wydane rozporządzenie nie ograniczyło ogromnej liczby dokumentów, które od 12 lat przedstawiać muszą przedsiębiorcy starający się o państwowe poręczenie.

- Na dobrą sprawę firmy muszą spełnić warunki, które są bardziej rygorystyczne niż wymaga tego udzielenie klasycznego kredytu bankowego - uważa Piotr Jaworski.

Tymczasem w obecnej sytuacji na rynkach finansowych najważniejsze jest to, żeby przedsiębiorcy mieli jak najłatwiejszy dostęp do poręczeń kredytów i gwarancji.

REKLAMA

- Kwestia gwarancji i poręczeń kredytowych jest najważniejszym elementem, jeżeli chodzi o utrzymanie produkcji i niezwalniania ludzi. Dlatego wszystkie rozwiązania powinny upraszczać procedury - podkreśla dr Remigiusz Kaszubski ze Związku Banków Polskich.

Obecnie na rynku funkcjonuje dużo instytucji będących funduszami poręczeń kredytowych, które zakładane są często np. przez samorząd terytorialny. Przyjęte przez nich procedury, dotyczące poręczeń kredytowych, są znacznie prostsze. Zdaniem specjalistów tą drogą powinien iść także rząd.

Drogie poręczenie

Z punktu widzenia małych przedsiębiorstw, do których przede wszystkim skierowany jest program, spełnienie wszystkich wymogów formalnych jest niezmiernie trudne do wykonania.

- Firma nigdy nie będzie w stanie im sprostać, jeśli nie zatrudni fachowca - mówi Piotr Jaworski.

Dlatego wyliczeń powinien dokonać bezpośrednio BGK. Podobnie jest przecież we wszystkich instytucjach bankowych udzielających kredytów i poręczeń.

Poręczenia udzieli też BGK

- Dzięki nowelizacji ustawy, BGK będzie prowadził działalność bankową, wspierając jednocześnie rządowe programy społeczno-gospodarcze, realizowane z wykorzystaniem środków publicznych - mówi Magdalena Kobos z Ministerstwa Finansów.

REKLAMA

Najważniejsza zmiana w obowiązującej od 15 maja ustawie dotyczy wprowadzenia możliwości udzielanie poręczeń i gwarancji w imieniu i na rachunek Skarbu Państwa nie tylko przez banki komercyjne, ale też BGK. Dotyczy to kwot wyższych niż 10 mln euro, ale niższych niż 30 mln euro.

Poręczenia i gwarancje mogą być udzielane za wynagrodzeniem odpowiadającym wynagrodzeniu rynkowemu i do wysokości 60 proc. pozostającej do spłaty kwoty zobowiązania objętego poręczeniem lub gwarancją wraz z 60 proc. należnych odsetek od tej kwoty i innych kosztów bezpośrednio związanych ze zobowiązaniem.

Rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

237,7 mld zł

polskie firmy były winne bankom pod koniec lutego 2009 r.

10 mln euro

może minimalnie wynosić wartość kredytu, na jaki przedsiębiorca chce uzyskać poręczenie BGK

Daria Stojak

Katarzyna Wójcik-Adamska

gp@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA