REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Biurokracja ograniczy przedsiębiorstwom dostęp do państwowych poręczeń

Daria Stojak

REKLAMA

Aby uzyskać poręczenie kredytu przez Skarb Państwa, firmy będą musiały zlecać wykonanie kosztownych obliczeń i przygotować kilkanaście dokumentów.

NOWE PRAWO

REKLAMA

Przedsiębiorcy, którzy chcą uzyskać poręczenie lub gwarancje Skarbu Państwa kredytów zaciąganych na nowe inwestycje, będą musieli złożyć do Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) plik dokumentów zawierających skomplikowane wyliczenia. Takie wnioski płyną z rozporządzenia w sprawie udzielania przez Skarb Państwa poręczenia i gwarancji oraz opłaty prowizyjnej od poręczenia i gwarancji, które przyjęła wczoraj Rada Ministrów.

Nowe rozporządzenie jest aktem wykonawczym do ostatniej nowelizacji ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa.

- Mimo że sama ustawa jest użyteczna, urzędnicy Ministerstwa Finansów stworzyli rozporządzenie, które sprawi, że ustawa będzie martwa - mówi Piotr Jaworski, ekspert prawnogospodarczy Krajowej Izby Gospodarczej.

Zbyt dużo dokumentów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wydane rozporządzenie nie ograniczyło ogromnej liczby dokumentów, które od 12 lat przedstawiać muszą przedsiębiorcy starający się o państwowe poręczenie.

- Na dobrą sprawę firmy muszą spełnić warunki, które są bardziej rygorystyczne niż wymaga tego udzielenie klasycznego kredytu bankowego - uważa Piotr Jaworski.

Tymczasem w obecnej sytuacji na rynkach finansowych najważniejsze jest to, żeby przedsiębiorcy mieli jak najłatwiejszy dostęp do poręczeń kredytów i gwarancji.

REKLAMA

- Kwestia gwarancji i poręczeń kredytowych jest najważniejszym elementem, jeżeli chodzi o utrzymanie produkcji i niezwalniania ludzi. Dlatego wszystkie rozwiązania powinny upraszczać procedury - podkreśla dr Remigiusz Kaszubski ze Związku Banków Polskich.

Obecnie na rynku funkcjonuje dużo instytucji będących funduszami poręczeń kredytowych, które zakładane są często np. przez samorząd terytorialny. Przyjęte przez nich procedury, dotyczące poręczeń kredytowych, są znacznie prostsze. Zdaniem specjalistów tą drogą powinien iść także rząd.

Drogie poręczenie

Z punktu widzenia małych przedsiębiorstw, do których przede wszystkim skierowany jest program, spełnienie wszystkich wymogów formalnych jest niezmiernie trudne do wykonania.

- Firma nigdy nie będzie w stanie im sprostać, jeśli nie zatrudni fachowca - mówi Piotr Jaworski.

Dlatego wyliczeń powinien dokonać bezpośrednio BGK. Podobnie jest przecież we wszystkich instytucjach bankowych udzielających kredytów i poręczeń.

Poręczenia udzieli też BGK

- Dzięki nowelizacji ustawy, BGK będzie prowadził działalność bankową, wspierając jednocześnie rządowe programy społeczno-gospodarcze, realizowane z wykorzystaniem środków publicznych - mówi Magdalena Kobos z Ministerstwa Finansów.

REKLAMA

Najważniejsza zmiana w obowiązującej od 15 maja ustawie dotyczy wprowadzenia możliwości udzielanie poręczeń i gwarancji w imieniu i na rachunek Skarbu Państwa nie tylko przez banki komercyjne, ale też BGK. Dotyczy to kwot wyższych niż 10 mln euro, ale niższych niż 30 mln euro.

Poręczenia i gwarancje mogą być udzielane za wynagrodzeniem odpowiadającym wynagrodzeniu rynkowemu i do wysokości 60 proc. pozostającej do spłaty kwoty zobowiązania objętego poręczeniem lub gwarancją wraz z 60 proc. należnych odsetek od tej kwoty i innych kosztów bezpośrednio związanych ze zobowiązaniem.

Rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

237,7 mld zł

polskie firmy były winne bankom pod koniec lutego 2009 r.

10 mln euro

może minimalnie wynosić wartość kredytu, na jaki przedsiębiorca chce uzyskać poręczenie BGK

Daria Stojak

Katarzyna Wójcik-Adamska

gp@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA