REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

500 tys. zł kary za brak rejestracji w GIOŚ

Łukasz Kuligowski
Łukasz Kuligowski

REKLAMA

Skupy złomu i firmy zajmujące się naprawą urządzeń RTV i AGD będą musiały wpisać się do rejestru Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Tym samym zwiększy się grono podmiotów zbierających odpady powstałe z urządzeń elektrycznych i elektronicznych.

Takie zmiany wprowadza ustawa z 21 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym oraz o zmianie niektórych innych ustaw, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2009 r.

REKLAMA

REKLAMA

Skupy złomu i przedsiębiorcy naprawiający telewizory, pralki i inne tego rodzaju urządzenia będą miały nowe obowiązki. Muszą zbierać zużyty sprzęt RTV i AGD i przekazywać go do odpowiednich zakładów zajmujących się odzyskiem i ich przetwarzaniem. Realizacja ustawowych obowiązków będzie musiała być poprzedzona rejestracją w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska. GIOŚ prowadzi bowiem specjalny rejestr przedsiębiorców wprowadzających na rynek nowe urządzenia oraz tych, którzy je zbierają. Tym, którzy zostaną wpisani do tego rejestru, zostanie przydzielony specjalny numer, którym trzeba posługiwać się na dokumentach związanych z obrotem elektro-odpadów.

Skupy złomu i serwisy sprzętu elektronicznego w celu zarejestrowania się w GIOŚ będą musiały złożyć odpowiedni wniosek. Muszą w nim podać nazwę firmy, adres siedziby, NIP i jeżeli posiadają to także REGON. Muszą także wskazać grupę i rodzaj sprzętu, który zbierają. Poprawnie wypełniony wniosek można przesłać na adres Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska lub w postaci dokumentu elektronicznego, opatrzonego bezpiecznym podpisem elektronicznym, który jest weryfikowany za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu.

Nowelizacja wprowadza surowe kary dla tych firm, które nie wypełnią obowiązku rejestracji w GIOŚ. Za takie niedopatrzenie skupy złomu i serwisy urządzeń RTV i AGD zapłacą od 5 tys. do 500 tys. zł.

REKLAMA

Firmy, które zbierają złom, i punkty napraw sprzętu RTV i AGD będą musiały ewidencjonować masę zebranych urządzeń. Obecnie taki obowiązek mają m.in. sprzedawcy urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Nowelizacja ustawy wprowadza jednak mniejszą częstotliwość składania sprawozdań niż to ma miejsce w tej chwili. Obecnie sprawozdania te są składane do GIOŚ co kwartał, a od nowego roku obowiązek taki będzie co pół roku. W takim raporcie skupy złomu i serwisy urządzeń RTV i AGD muszą podać, ile zebrały sprzętu i jakiego rodzaju. Ponadto w sprawozdaniu musi być informacja o liczbie elektroodpadów przekazanych do zakładów przetwarzania. Nowelizacja dokładnie określa półroczne terminy przedstawiania sprawozdań. Wszystkie podmioty uznane za zbierające zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (skupy złomu, serwisy, sklepy, firmy zajmujące się odbieraniem odpadów komunalnych) muszą podać do 31 lipca dane o liczbie zebranych starych urządzeń, które zostały następnie przekazane odpowiedniemu zakładowi przetwarzania w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca. Natomiast do 15 marca muszą złożyć takie samo sprawozdanie, które zawiera dane o liczbie zebranego zużytego sprzętu w okresie od 1 lipca do 31 grudnia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobowiązanie firm naprawiających urządzenia elektryczne i elektroniczne do przyjmowania zużytych urządzeń nie oznacza, że w każdym przypadku muszą wziąć takie urządzenie, gdy klient chce się go pozbyć. Zgodnie z nowelizacją klient będzie mógł zostawić stare urządzenie tylko wtedy, gdy przyniesie je do naprawy i okaże się, że koszt serwisu jest wyższy niż cena zakupu nowego urządzenia. Tak samo będzie wtedy, gdy okaże się, że nie da się już naprawić starego urządzenia. Jednak serwis nie będzie musiał przyjąć urządzenia w sytuacji, w której klient przyniesie sprzęt z zamiarem pozbycia się go, a nie naprawy. Ponadto przedsiębiorca prowadzący zakład zajmujący się serwisem odmówi pozostawienia u siebie starego sprzętu, jeżeli urządzenie będzie stwarzało zagrożenie dla zdrowia lub życia jego pracowników.

Nowe przepisy przewidują także kary (dla firm i osób fizycznych) za demontowanie urządzeń elektrycznych poza wyspecjalizowanymi zakładami przetwarzania. Za rozebranie na części pierwsze lodówki czy nawet pralki będzie groziło od 2 tys. do 100 tys. zł. Ma to zagwarantować, że skupy złomu nie będą, jak do tej pory, traktować starych lodówek czy pralek jako złomu. Nie będzie można rozkładać na części takich urządzeń. Skupy złomu będą miały obowiązek przyjąć taki sprzęt tylko, gdy jest on cały.

Nowelizacja ustawy została podpisana przez prezydenta, czeka na opublikowanie w Dzienniku Ustaw.

ŁUKASZ KULIGOWSKI

lukasz.kuligowski@infor.pl

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Microsoft Scout, MAI-Thinking-1, chip kwantowy Majorana 2 – czyli co Microsoft zaprezentował na Build 2026? Sztuczna inteligencja w firmach

Microsoft zaprezentował na konferencji Build 2026 autonomicznego agenta Scout, który zarządza kalendarzem i przygotowuje spotkania w Teams i Outlook, oraz pierwszy autorski model AI: MAI-Thinking-1 do złożonych zadań biznesowych. Ogłoszono też nowy chip kwantowy Majorana 2 z czasem życia qubita do 60 sekund i platformę Microsoft Discovery dla naukowców. Sprawdź najważniejsze nowości z obszaru sztucznej inteligencji, narzędzi deweloperskich i technologii kwantowych.

20 tys. zł za każde niedopatrzenie. SENT nakłada bardzo wysokie mandaty. Przedsiębiorcy są zrozpaczeni

20 tys. zł za każde niedopatrzenie - nawet złe słowo. System SENT nakłada bardzo wysokie mandaty na przedsiębiorców - są zrozpaczeni. Zdarzają się kary w wysokości 60 tys. zł za kilka przewinień, które nie mają charakteru intencjonalnego.

Zarząd ubezpieczony? Po cyberataku to może nie wystarczyć (ROZMOWA INFOR.PL)

Po wdrożeniu NIS2 odpowiedzialność za cyberbezpieczeństwo przestała być domeną IT i realnie obciąża zarządy – z ryzykiem kar finansowych i zakazu pełnienia funkcji. Choć wielu menedżerów liczy na ochronę z ubezpieczenia OC władz spółki (polisy D&O), w praktyce obejmuje ona głównie koszty obrony, a nie sam incydent i jego skutki finansowe. Gdzie kończy się D&O, a zaczyna cyberpolisa i czy w ogóle można ubezpieczyć karę administracyjną – wyjaśnia mec. Marcin Huczkowski partner z Fieldfisher Poland.

Rola finansów w erze AI

W czasach, kiedy sztuczna inteligencja zmienia oblicze globalnej gospodarki, rola specjalistów ds. finansów wychodzi poza tradycyjne ramy i ewoluuje w kierunku strategicznego podejmowania decyzji. To z kolei redefiniuje, co w profesji finansowej oznacza sukces i sprawia, że kluczowe stają się zdolność adaptacji oraz ciągłe uczenie się. Zdaniem Jakuba Bejnarowicza, Dyrektora Regionalnego CIMA na Europę, przed finansistami stoi ogromna szansa, by w tej nowej erze odgrywać rolę liderów łączących wiedzę finansową ze strategiczną perspektywą, biegłością cyfrową i etycznym przywództwem.

REKLAMA

Coraz trudniej zatrudnić w logistyce. Firmy wskazują główne bariery

Blisko 7 na 10 firm z sektora logistyki ma trudności ze zrekrutowaniem nowych pracowników - wynika z badania ManpowerGroup. Aby pozyskać potrzebne kompetencje, firmy najczęściej inwestują w rozwój obecnych pracowników.

B2B i umowy zlecenia wliczane do stażu pracy 2026. Nadchodzi zmiana społecznego postrzegania freelancingu

B2B i umowy zlecenia wliczane do stażu pracy od stycznia 2026 r. w sektorze publicznym i od maja 2026 r. w sektorze prywatnym. Nowe przepisy podnoszą rangę innych niż umowa o pracę form zarobkowania. Nadchodzi zmiana społecznego postrzegania freelancingu.

Większościowy udziałowiec może być bez ZUS?

Problematyka podlegania ubezpieczeniom społecznym przez wspólników spółek z ograniczoną odpowiedzialnością od lat budzi istotne wątpliwości praktyczne. Szczególne kontrowersje dotyczyły sytuacji wspólników dominujących, posiadających niemal całość udziałów w spółce, którzy w praktyce sprawują pełną kontrolę nad jej działalnością.

Sukcesja bez rodzinnej wojny. Czy polski biznes jest gotowy? [Gość INFOR.PL]

W ciągu zaledwie trzech lat fundacje rodzinne stały się jednym z najważniejszych tematów w polskim biznesie rodzinnym. Dla jednych są szansą na uporządkowanie kwestii majątkowych, dla innych – początkiem trudnych rozmów. Jak jednak podkreślała Agnieszka Dziewicka, Head of Family Office w Bank Pekao S.A., fundacja rodzinna nie jest prostym narzędziem do „optymalizacji podatkowej”, ale długofalowym projektem budowania rodzinnego dziedzictwa.

REKLAMA

Czy dziś firma musi podejmować działania charytatywne, aby była doceniana i konkurencyjna? [WYWIAD]

Czy dziś firma musi podejmować działania charytatywne, aby była doceniana i konkurencyjna? Co można zyskać jako przedsiębiorstwo poprzez działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu? Jaką formę działalności wybrać? Na nasze pytania odpowiada dyrektor Biegu Poland Business Run, Kamil Bąbel.

Kontrahent nie wykonał umowy - odstąpienie, odszkodowanie czy kara umowna? Praktyczny przewodnik dla firm

Kontrahent nie dowiózł? Nie wykonał usługi? Nie dostarczył towaru? Przestał odbierać telefonu? Wysłał lakoniczne „pracujemy nad tym”, choć termin minął dwa tygodnie temu? I teraz pojawia się klasyczne pytanie przedsiębiorcy: co robić? Odstąpić od umowy? Żądać odszkodowania? Naliczyć karę umowną? A może wszystko naraz?

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

REKLAMA