reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > 500 tys. zł kary za brak rejestracji w GIOŚ

500 tys. zł kary za brak rejestracji w GIOŚ

Skupy złomu i firmy zajmujące się naprawą urządzeń RTV i AGD będą musiały wpisać się do rejestru Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Tym samym zwiększy się grono podmiotów zbierających odpady powstałe z urządzeń elektrycznych i elektronicznych.

Takie zmiany wprowadza ustawa z 21 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym oraz o zmianie niektórych innych ustaw, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2009 r.

Skupy złomu i przedsiębiorcy naprawiający telewizory, pralki i inne tego rodzaju urządzenia będą miały nowe obowiązki. Muszą zbierać zużyty sprzęt RTV i AGD i przekazywać go do odpowiednich zakładów zajmujących się odzyskiem i ich przetwarzaniem. Realizacja ustawowych obowiązków będzie musiała być poprzedzona rejestracją w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska. GIOŚ prowadzi bowiem specjalny rejestr przedsiębiorców wprowadzających na rynek nowe urządzenia oraz tych, którzy je zbierają. Tym, którzy zostaną wpisani do tego rejestru, zostanie przydzielony specjalny numer, którym trzeba posługiwać się na dokumentach związanych z obrotem elektro-odpadów.

Skupy złomu i serwisy sprzętu elektronicznego w celu zarejestrowania się w GIOŚ będą musiały złożyć odpowiedni wniosek. Muszą w nim podać nazwę firmy, adres siedziby, NIP i jeżeli posiadają to także REGON. Muszą także wskazać grupę i rodzaj sprzętu, który zbierają. Poprawnie wypełniony wniosek można przesłać na adres Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska lub w postaci dokumentu elektronicznego, opatrzonego bezpiecznym podpisem elektronicznym, który jest weryfikowany za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu.

Nowelizacja wprowadza surowe kary dla tych firm, które nie wypełnią obowiązku rejestracji w GIOŚ. Za takie niedopatrzenie skupy złomu i serwisy urządzeń RTV i AGD zapłacą od 5 tys. do 500 tys. zł.

Firmy, które zbierają złom, i punkty napraw sprzętu RTV i AGD będą musiały ewidencjonować masę zebranych urządzeń. Obecnie taki obowiązek mają m.in. sprzedawcy urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Nowelizacja ustawy wprowadza jednak mniejszą częstotliwość składania sprawozdań niż to ma miejsce w tej chwili. Obecnie sprawozdania te są składane do GIOŚ co kwartał, a od nowego roku obowiązek taki będzie co pół roku. W takim raporcie skupy złomu i serwisy urządzeń RTV i AGD muszą podać, ile zebrały sprzętu i jakiego rodzaju. Ponadto w sprawozdaniu musi być informacja o liczbie elektroodpadów przekazanych do zakładów przetwarzania. Nowelizacja dokładnie określa półroczne terminy przedstawiania sprawozdań. Wszystkie podmioty uznane za zbierające zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (skupy złomu, serwisy, sklepy, firmy zajmujące się odbieraniem odpadów komunalnych) muszą podać do 31 lipca dane o liczbie zebranych starych urządzeń, które zostały następnie przekazane odpowiedniemu zakładowi przetwarzania w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca. Natomiast do 15 marca muszą złożyć takie samo sprawozdanie, które zawiera dane o liczbie zebranego zużytego sprzętu w okresie od 1 lipca do 31 grudnia.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Jabłoński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama