REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawieszenie od dnia złożenia wniosku

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

Nieprecyzyjne przepisy znowelizowanej ustawy o swobodzie działalności gospodarczej budzą wątpliwości co do formalności, jakich musi dopełnić przedsiębiorca niezatrudniający pracowników, wtedy gdy chce zawiesić firmę.

Działalność gospodarczą może zawiesić na okres od 1 miesiąca do 24 miesięcy każdy przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników, bez względu na to, czy jest osobą fizyczną, prowadzi działalność w formie spółki prawa cywilnego lub jest spółką handlową: jawną, partnerską, komandytową, komandytowo-akcyjną, z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjną.

REKLAMA

Do 31 marca 2009 r.

Przedsiębiorca, który jest osobą fizyczną i działa jako jednoosobowa firma lub w formie spółki cywilnej, musi dopełnić następujących formalności:

• zgłosić informację o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej do ewidencji działalności gospodarczej, którą prowadzi gmina właściwa dla miejsca zamieszkania przedsiębiorcy.

• oznaczyć przedsiębiorcę, jego numer PESEL (jeżeli taki posiada), miejsce zamieszkania i adres przedsiębiorcy;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• wskazać okres, na jaki zawiesza wykonywanie działalności gospodarczej;

• dołączyć oświadczenie o tym, że nie zatrudnia pracowników.

Od zgłoszenia informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie wnosi opłaty.

W przypadku spółki cywilnej każdy przedsiębiorca będący jej wspólnikiem musi osobno wystąpić o zawieszenie działalności gospodarczej.

Co wolno przedsiębiorcy

Przedsiębiorca ma prawo wykonywać wszystkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, przyjmować należności i regulować zobowiązania powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, zbywać własne środki trwałe i wyposażenie, uczestniczyć w postępowaniach sądowych, podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem działalności gospodarczej, wykonywać wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa, osiągać przychody finansowe z działalności prowadzonej przed zawieszeniem działalności gospodarczej, a także może zostać skontrolowanych na takich samych zasadach jak przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą.

Od dnia złożenia wniosku

REKLAMA

Okres zawieszenia działalności gospodarczej rozpoczyna się od dnia złożenia wniosku o wpis informacji o zawieszeniu oraz trwa do dnia złożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej. W stosunku do zobowiązań o charakterze publicznoprawnym, zawieszenie wykonywania działalności wywiera skutki prawne od pierwszego dnia miesiąca następnego po tym, w którym przedsiębiorca złożył wniosek o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej do ostatniego dnia miesiąca, w którym przedsiębiorca złożył wniosek o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej.

Przedsiębiorca będący spółką handlową przy dokonywaniu zgłoszenia musi spełnić wymogi przewidziane dla przedsiębiorców będących osobami fizycznymi, natomiast formalności związane z zawieszeniem dokonuje w Krajowym Rejestrze Sądowym. Wpis do rejestru informacji o zawieszeniu działalności gospodarczej polega na wprowadzeniu do systemu informatycznego informacji o zawieszeniu tej działalności, a w szczególności daty zawieszenia działalności gospodarczej. Wniosek powinien zawierać firmę lub nazwę przedsiębiorcy, oznaczać formę prawną prowadzonej działalności, numer NIP, siedzibę i adres oraz numer w rejestrze przedsiębiorców. Do wniosku dołącza się oświadczenie o niezatrudnianiu pracowników.

Za wpis przedsiębiorca nie uiszcza opłat sądowych i jego treści nie musi ogłaszać w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Informacje o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej zostają zamieszczone w dziale 6 rejestru przedsiębiorców.

Od 31 marca 2009 r.

Wniosek o zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca składa:

• właściwemu organowi ewidencyjnemu - gdy jest osobą fizyczną

• sądowi rejestrowemu - gdy jest wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego, bo jest spółką handlową.

Wpis do ewidencji informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej zostaje wprowadzony do systemu informatycznego i uznawać się będzie, że został dokonany z chwilą zamieszczenia danych w ewidencji.

Natomiast pozostałe wymogi co do formalności związanych z zawieszeniem działalności gospodarczej nie ulegną zmianie.

ZAWIESZANIE DZIAŁALNOŚCI

Formalności związane z zawieszeniem działalności firmy załatwiane są:

• w gminie właściwej dla miejsca zamieszkania przedsiębiorcy - przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną prowadzącego jednoosobową firmę lub działającego w ramach spółki cywilnej

• W Krajowym Rejestrze Sądowym - przez przedsiębiorców działających w formie spółki handlowej: jawnej, partnerskiej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej, z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjnej.

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie innych ustaw (Dz.U. nr 141, poz. 888).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA