REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawieszenie od dnia złożenia wniosku

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

Nieprecyzyjne przepisy znowelizowanej ustawy o swobodzie działalności gospodarczej budzą wątpliwości co do formalności, jakich musi dopełnić przedsiębiorca niezatrudniający pracowników, wtedy gdy chce zawiesić firmę.

Działalność gospodarczą może zawiesić na okres od 1 miesiąca do 24 miesięcy każdy przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników, bez względu na to, czy jest osobą fizyczną, prowadzi działalność w formie spółki prawa cywilnego lub jest spółką handlową: jawną, partnerską, komandytową, komandytowo-akcyjną, z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjną.

REKLAMA

Do 31 marca 2009 r.

Przedsiębiorca, który jest osobą fizyczną i działa jako jednoosobowa firma lub w formie spółki cywilnej, musi dopełnić następujących formalności:

• zgłosić informację o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej do ewidencji działalności gospodarczej, którą prowadzi gmina właściwa dla miejsca zamieszkania przedsiębiorcy.

• oznaczyć przedsiębiorcę, jego numer PESEL (jeżeli taki posiada), miejsce zamieszkania i adres przedsiębiorcy;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• wskazać okres, na jaki zawiesza wykonywanie działalności gospodarczej;

• dołączyć oświadczenie o tym, że nie zatrudnia pracowników.

Od zgłoszenia informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie wnosi opłaty.

W przypadku spółki cywilnej każdy przedsiębiorca będący jej wspólnikiem musi osobno wystąpić o zawieszenie działalności gospodarczej.

Co wolno przedsiębiorcy

Przedsiębiorca ma prawo wykonywać wszystkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, przyjmować należności i regulować zobowiązania powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, zbywać własne środki trwałe i wyposażenie, uczestniczyć w postępowaniach sądowych, podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem działalności gospodarczej, wykonywać wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa, osiągać przychody finansowe z działalności prowadzonej przed zawieszeniem działalności gospodarczej, a także może zostać skontrolowanych na takich samych zasadach jak przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą.

Od dnia złożenia wniosku

REKLAMA

Okres zawieszenia działalności gospodarczej rozpoczyna się od dnia złożenia wniosku o wpis informacji o zawieszeniu oraz trwa do dnia złożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej. W stosunku do zobowiązań o charakterze publicznoprawnym, zawieszenie wykonywania działalności wywiera skutki prawne od pierwszego dnia miesiąca następnego po tym, w którym przedsiębiorca złożył wniosek o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej do ostatniego dnia miesiąca, w którym przedsiębiorca złożył wniosek o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej.

Przedsiębiorca będący spółką handlową przy dokonywaniu zgłoszenia musi spełnić wymogi przewidziane dla przedsiębiorców będących osobami fizycznymi, natomiast formalności związane z zawieszeniem dokonuje w Krajowym Rejestrze Sądowym. Wpis do rejestru informacji o zawieszeniu działalności gospodarczej polega na wprowadzeniu do systemu informatycznego informacji o zawieszeniu tej działalności, a w szczególności daty zawieszenia działalności gospodarczej. Wniosek powinien zawierać firmę lub nazwę przedsiębiorcy, oznaczać formę prawną prowadzonej działalności, numer NIP, siedzibę i adres oraz numer w rejestrze przedsiębiorców. Do wniosku dołącza się oświadczenie o niezatrudnianiu pracowników.

Za wpis przedsiębiorca nie uiszcza opłat sądowych i jego treści nie musi ogłaszać w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Informacje o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej zostają zamieszczone w dziale 6 rejestru przedsiębiorców.

Od 31 marca 2009 r.

Wniosek o zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca składa:

• właściwemu organowi ewidencyjnemu - gdy jest osobą fizyczną

• sądowi rejestrowemu - gdy jest wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego, bo jest spółką handlową.

Wpis do ewidencji informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej zostaje wprowadzony do systemu informatycznego i uznawać się będzie, że został dokonany z chwilą zamieszczenia danych w ewidencji.

Natomiast pozostałe wymogi co do formalności związanych z zawieszeniem działalności gospodarczej nie ulegną zmianie.

ZAWIESZANIE DZIAŁALNOŚCI

Formalności związane z zawieszeniem działalności firmy załatwiane są:

• w gminie właściwej dla miejsca zamieszkania przedsiębiorcy - przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną prowadzącego jednoosobową firmę lub działającego w ramach spółki cywilnej

• W Krajowym Rejestrze Sądowym - przez przedsiębiorców działających w formie spółki handlowej: jawnej, partnerskiej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej, z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjnej.

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie innych ustaw (Dz.U. nr 141, poz. 888).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA