Czarne listy firm pomogą konsumentom
REKLAMA
Aż 76 proc. Polaków nigdy nie słyszało o polubownych sądach konsumenckich, mimo że działają one już od 16 lat - wyjaśnia Marek Niechciał, prezes UOKiK.
REKLAMA
- Powodem zmniejszenia się liczby rozpoznawanych spraw przez sądy konsumenckie jest również większa skuteczność mediacji prowadzonej przez Inspekcję Handlową - tłumaczy Aleksander Soczewko, główny inspektor inspekcji handlowej.
Na rozstrzygnięcie polubowne sporu muszą wyrazić zgodę obie strony: przedsiębiorca i konsument. Muszą dokonać tzw. zapisu na sąd polubowny. Jednak aż 36 proc. pozwanych przedsiębiorców nie chce z nich skorzystać. Zdaniem Marka Niechciała niechęć przedsiębiorców do sądów konsumenckich powoli zmniejsza się, bo w porównaniu z rokiem poprzednim aż o 7 proc. wzrosła liczba przypadków, w których przedsiębiorcy wyrazili zgodę na polubowne rozpatrzenie sprawy. Uważa on, że należy znowelizować przepisy i wprowadzić tzw. domniemanie zgody przedsiębiorcy na postępowanie przed sądem konsumenckim. Warto byłoby też publikować tzw. czarne listy firm z nazwiskami przedsiębiorców, którzy odmawiają poddania się orzecznictwu sądów konsumenckich oraz listy przedsiębiorców, którzy zawsze zgadzają się na zapis na sąd polubowny.
MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ
REKLAMA
REKLAMA