| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Czarne listy firm pomogą konsumentom

Czarne listy firm pomogą konsumentom

Coraz więcej sporów konsumentów i przedsiębiorców załatwia się w drodze mediacji, zmniejsza się więc liczba spraw rozstrzyganych przez sądy.


Aż 76 proc. Polaków nigdy nie słyszało o polubownych sądach konsumenckich, mimo że działają one już od 16 lat - wyjaśnia Marek Niechciał, prezes UOKiK.

- Powodem zmniejszenia się liczby rozpoznawanych spraw przez sądy konsumenckie jest również większa skuteczność mediacji prowadzonej przez Inspekcję Handlową - tłumaczy Aleksander Soczewko, główny inspektor inspekcji handlowej.

Na rozstrzygnięcie polubowne sporu muszą wyrazić zgodę obie strony: przedsiębiorca i konsument. Muszą dokonać tzw. zapisu na sąd polubowny. Jednak aż 36 proc. pozwanych przedsiębiorców nie chce z nich skorzystać. Zdaniem Marka Niechciała niechęć przedsiębiorców do sądów konsumenckich powoli zmniejsza się, bo w porównaniu z rokiem poprzednim aż o 7 proc. wzrosła liczba przypadków, w których przedsiębiorcy wyrazili zgodę na polubowne rozpatrzenie sprawy. Uważa on, że należy znowelizować przepisy i wprowadzić tzw. domniemanie zgody przedsiębiorcy na postępowanie przed sądem konsumenckim. Warto byłoby też publikować tzw. czarne listy firm z nazwiskami przedsiębiorców, którzy odmawiają poddania się orzecznictwu sądów konsumenckich oraz listy przedsiębiorców, którzy zawsze zgadzają się na zapis na sąd polubowny.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

APRIL Polska Service sp. z o.o.

Multiagencja ubezpieczeniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK