REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy logistyczne będą szukać pracowników

REKLAMA

W roku 2007 przybędzie specjalistycznych i rozbudowanych regulacji prawnych. W związku z koniecznością poszukiwania pracowników zza wschodniej granicy trzeba będzie się nauczyć nowych procedur zezwalających na ich zatrudnienie.


Rozmowa z Krzysztofem Wysockim
radcą prawnym, wspólnikiem i dyrektorem departamentu w kancelarii Grynhoff, Woźny i Wspólnicy


Jakie czynniki utrudniają prowadzenie działalności w branży spedycyjnej i logistycznej (TSL)?


- Sporym problem jest zjawisko wyjazdu polskich pracowników za granicę. Dotyczy to zwłaszcza kierowców oraz pracowników magazynowych, a więc grupy zawodowej kluczowej dla branży TSL. By zapełnić powstałą lukę, konieczne może okazać się sięgnięcie po pracowników zza wschodniej granicy, np. z Ukrainy. Wymaga to jednak uprzedniego pokonania swego rodzaju toru przeszkód złożonego z wymogów natury administracyjnej.


Co trzeba uwzględniać w obsłudze klienta, aby sprostać konkurencji?

- Przyszłość branży postrzegam w jasnych barwach, choć sądzę, że rok 2007 przyniesie wiele różnego rodzaju wyzwań, w tym konieczność sprostania wymogom coraz bardziej rozbudowanych, specjalistycznych regulacji prawnych. Decydując się na obsługę logistyczną klienta, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko uwarunkowania operacyjne, ale również specjalistyczne wymogi wynikające z przepisów odnoszących się do branży, w której działa klient. Wystarczy powołać regulacje prawa żywnościowego czy farmaceutycznego. Ich spełnienie przez operatora logistycznego warunkuje zazwyczaj rozpoczęcie współpracy.
Miniony rok był bez wątpienia rokiem ostrej konkurencji. Znacząco zwiększyła się w ostatnich latach liczba przedsiębiorców świadczących usługi w branży TSL. Równolegle wzrosły wymagania klientów, którzy oczekują poszerzania zakresu oferowanych usług, skracania terminów realizacji dostaw oraz podwyższania jakości. Bywa, że przejawem nadmiernych oczekiwań klientów jest formułowanie nieuzasadnionych bądź niewspółmiernych roszczeń odszkodowawczych z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania usług. W takich przypadkach trzeba się jednak odwoływać do bezwzględnie obowiązujących przepisów ustawy Prawo przewozowe oraz Konwencji CMR, które w znacznym stopniu wyznaczają granice odpowiedzialności.


Jaka zmiana prawna najbardziej zaważyła na pracy firm TSL w ubiegłym roku?

- Z pewnością nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, która wprowadziła wymóg posiadania licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego rzeczy przez przedsiębiorców prowadzących pośrednictwo przy przewozie rzeczy, zwana potocznie licencją dla spedytora. Spowodowało to sporą falę krytyki. Wątpliwości budzi już samo sformułowanie pośrednictwo przy przewozie rzeczy, podobnie jak poszerzenie o ten obszar działalności pojęcia transportu drogowego. Wykładnia przepisów prowadzi obecnie do zaskakującego wniosku, że przedsiębiorca pośredniczący przy przewozie rzeczy jest przewoźnikiem drogowym. Ponadto nie przewidziano odrębnego wzorca dokumentu licencji na pośrednictwo przy przewozie rzeczy. Identycznie wyglądający dokument licencji wydawany jest więc podmiotowi wykonującemu krajowe przewozy rzeczy, podmiotowi prowadzącemu pośrednictwo przy przewozie rzeczy, jak również prowadzącemu oba rodzaje działalności jednocześnie. Krótko mówiąc, z treści licencji nie wynika, czy mamy do czynienia z przewoźnikiem, spedytorem czy może z jednym i drugim.

Podstawa prawna
- Ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2004 r. nr 99, poz. 1001 z późn. zm.).
- Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 21 lipca 2006 r. w sprawie trybu i warunków wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca (Dz.U. z 2006 r. nr 141, poz. 1002).
- Ustawa z 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (t.j. Dz.U. z 2006 r., nr 234, poz. 1694).
- Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 18 sierpnia 2003 r. w sprawie wiz dla cudzoziemców (Dz.U. z 2003 r. nr 150, poz. 1462 z późn. zm.).
- Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 5 sierpnia 2003 r. w sprawie wzoru formularza wniosku o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony oraz fotografii dołączanych do wniosku (Dz.U. z 2003 r. nr 147, poz. 1435).

Krzysztof Wysocki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA