REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy logistyczne będą szukać pracowników

REKLAMA

W roku 2007 przybędzie specjalistycznych i rozbudowanych regulacji prawnych. W związku z koniecznością poszukiwania pracowników zza wschodniej granicy trzeba będzie się nauczyć nowych procedur zezwalających na ich zatrudnienie.


Rozmowa z Krzysztofem Wysockim
radcą prawnym, wspólnikiem i dyrektorem departamentu w kancelarii Grynhoff, Woźny i Wspólnicy


Jakie czynniki utrudniają prowadzenie działalności w branży spedycyjnej i logistycznej (TSL)?


- Sporym problem jest zjawisko wyjazdu polskich pracowników za granicę. Dotyczy to zwłaszcza kierowców oraz pracowników magazynowych, a więc grupy zawodowej kluczowej dla branży TSL. By zapełnić powstałą lukę, konieczne może okazać się sięgnięcie po pracowników zza wschodniej granicy, np. z Ukrainy. Wymaga to jednak uprzedniego pokonania swego rodzaju toru przeszkód złożonego z wymogów natury administracyjnej.


Co trzeba uwzględniać w obsłudze klienta, aby sprostać konkurencji?

- Przyszłość branży postrzegam w jasnych barwach, choć sądzę, że rok 2007 przyniesie wiele różnego rodzaju wyzwań, w tym konieczność sprostania wymogom coraz bardziej rozbudowanych, specjalistycznych regulacji prawnych. Decydując się na obsługę logistyczną klienta, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko uwarunkowania operacyjne, ale również specjalistyczne wymogi wynikające z przepisów odnoszących się do branży, w której działa klient. Wystarczy powołać regulacje prawa żywnościowego czy farmaceutycznego. Ich spełnienie przez operatora logistycznego warunkuje zazwyczaj rozpoczęcie współpracy.
Miniony rok był bez wątpienia rokiem ostrej konkurencji. Znacząco zwiększyła się w ostatnich latach liczba przedsiębiorców świadczących usługi w branży TSL. Równolegle wzrosły wymagania klientów, którzy oczekują poszerzania zakresu oferowanych usług, skracania terminów realizacji dostaw oraz podwyższania jakości. Bywa, że przejawem nadmiernych oczekiwań klientów jest formułowanie nieuzasadnionych bądź niewspółmiernych roszczeń odszkodowawczych z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania usług. W takich przypadkach trzeba się jednak odwoływać do bezwzględnie obowiązujących przepisów ustawy Prawo przewozowe oraz Konwencji CMR, które w znacznym stopniu wyznaczają granice odpowiedzialności.


Jaka zmiana prawna najbardziej zaważyła na pracy firm TSL w ubiegłym roku?

- Z pewnością nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, która wprowadziła wymóg posiadania licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego rzeczy przez przedsiębiorców prowadzących pośrednictwo przy przewozie rzeczy, zwana potocznie licencją dla spedytora. Spowodowało to sporą falę krytyki. Wątpliwości budzi już samo sformułowanie pośrednictwo przy przewozie rzeczy, podobnie jak poszerzenie o ten obszar działalności pojęcia transportu drogowego. Wykładnia przepisów prowadzi obecnie do zaskakującego wniosku, że przedsiębiorca pośredniczący przy przewozie rzeczy jest przewoźnikiem drogowym. Ponadto nie przewidziano odrębnego wzorca dokumentu licencji na pośrednictwo przy przewozie rzeczy. Identycznie wyglądający dokument licencji wydawany jest więc podmiotowi wykonującemu krajowe przewozy rzeczy, podmiotowi prowadzącemu pośrednictwo przy przewozie rzeczy, jak również prowadzącemu oba rodzaje działalności jednocześnie. Krótko mówiąc, z treści licencji nie wynika, czy mamy do czynienia z przewoźnikiem, spedytorem czy może z jednym i drugim.

Podstawa prawna
- Ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2004 r. nr 99, poz. 1001 z późn. zm.).
- Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 21 lipca 2006 r. w sprawie trybu i warunków wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca (Dz.U. z 2006 r. nr 141, poz. 1002).
- Ustawa z 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (t.j. Dz.U. z 2006 r., nr 234, poz. 1694).
- Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 18 sierpnia 2003 r. w sprawie wiz dla cudzoziemców (Dz.U. z 2003 r. nr 150, poz. 1462 z późn. zm.).
- Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 5 sierpnia 2003 r. w sprawie wzoru formularza wniosku o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony oraz fotografii dołączanych do wniosku (Dz.U. z 2003 r. nr 147, poz. 1435).

Krzysztof Wysocki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA