REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzrosną koszty pracy, ale łatwiej o kredyt

REKLAMA

Firmy mogą liczyć na wysoki popyt wewnętrzny i nadal duże zamówienia eksportowe. Zwiększą się koszty pracy i płace w przedsiębiorstwach wzrosną średnio o 5,3 proc.  Konkurencja dla dużych spółek zaostrzy się, bo otworzą się rynki Rumunii i Bułgarii


Sektor małych i średnich firm jest ostrożny w deklaracjach inwestycyjnych na przyszłość. Firmy te cały czas boją się angażować w kapitałochłonne inwestycje, głównie inwestują duże firmy, co widać w danych GUS. Jednak nowy rok może być dla nich przełomowy, bo o kredyt inwestycyjny ma być znacznie łatwiej.

Wszyscy przedsiębiorcy mogą liczyć też na wysoki popyt wewnętrzny i nadal duże zamówienia eksportowe, ale także i na wyższe koszty pracy będące pochodną emigracji i kurczących się zasobów ludzkich.

Poza presją wzrostu płac, ryzykiem dla dużych przedsiębiorstw może być otwarcie tańszych rynków Rumunii i Bułgarii, które po wejściu do Unii Europejskiej od 1 stycznia mogą w większym stopniu przyciągać firmy, które będą lokować tam swoją produkcję.

Gospodarka nadal do góry

Gospodarka rośnie szybko, firmy zaczęły inwestować, a to jest dobry miernik zaufania przedsiębiorców do gospodarki w średnim terminie. W tym roku zdecydowanie zwiększyło się także zapotrzebowanie na finansowanie inwestycji z kredytów bankowych. W ciągu pierwszych trzech kwartałów łączna wartość udzielonych kredytów inwestycyjnych wzrosła o 11,2 proc. Dla porównania, w całym roku 2005 wzrost ten wynosił zaledwie 4,5 proc.

W najnowszej ankiecie GP ekonomiści spodziewają się, że Produkt Krajowy Brutto wzrośnie w przyszłym roku o 4,8 proc. wobec 5,5 proc. szacowanych na 2006, a dynamika popytu krajowego przyspieszy do 5,5 proc. z 5,4 proc.

- Ten wysoki wzrost na pewno jest odczuwalny już przez większość przedsiębiorców zajmujących się produkcją czy handlem - mówi Zbigniew Steskal, właściciel firmy Produkcyjno-Handlowej Steskal w Nowym Targu.

Piotr Romanowski, partner w firmie doradczej MCKinsey & Company, szacuje, że wolumeny kredytów dla małych przedsiębiorstw będą się zwiększać o ok. 13 proc. rocznie, podczas gdy w wypadku średnich i dużych przedsiębiorstw wzrost wyniesie 7 proc. rocznie. Kredyty dla małych przedsiębiorstw będą się zwiększać w szybszym tempie, ponieważ banki poszukują kolejnych dochodowych obszarów do zagospodarowania. Dotychczasowa oferta kredytowa dla tych firm bazowała na ofercie korporacyjnej - pojedyncze, krojone na miarę transakcje z rozbudowanym i przez to długim procesem kredytowym. Nie odpowiada to potrzebom małych przedsiębiorstw, które potrzebują relatywnie prostych produktów z szybką decyzją kredytową i małymi wymogami dokumentowymi.

- Działania banku będą skoncentrowane na ułatwianiu przedsiębiorcom oraz samorządom realizacji projektów korzystających z dofinansowania z UE - mówi Wojciech Kuryłek, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego.

Dużym nie będzie łatwo

Od nowego roku najwięksi polscy przedsiębiorcy, zwłaszcza producenci, mogą być narażeni na jeszcze większą konkurencję ze strony firm prowadzących działalność w Rumunii i Bułgarii, które wchodzą 1 stycznia do Unii Europejskiej.

Dostępna w Polsce odzież szwedzkiej firmy H&M produkowana jest już np. w Rumunii, a część polskich firm poszerza swoją działalność właśnie o te kraje (GTC) lub otwiera tam swoje fabryki (Komfort, Porta KMI).

- Tam są jeszcze niższe koszty niż w Polsce, a ponadto to jeden obszar celny i z tych krajów można wysyłać na towary na zachód Europy z jeszcze większą marżą - mówi Tomasz Starus, dyrektor oceny ryzyka w Euler Hermes.

- Ale z drugiej strony to są dodatkowe rynki zbytu i już teraz producenci paneli, drzwi, opakowań czy materiałów wykończeniowych robią interesy z partnerami z Bułgarii i Rumunii - dodaje.

O ile będą potrafili wykorzystać swoją szansę, to najlepiej będzie się właśnie miało biznesmenom działającym w branżach budowalnej, usługowej i handlowej. Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową do tej grupy najmniej ryzykownych branż dodaje przemysł spożywczy, działalność prawniczą czy sprzedaż artykułów medycznych.

Spodziewamy się dalszego spadku ryzyka inwestycyjnego zarówno w przemyśle, jak i w usługach. Ten spadek w usługach będzie wyraźniejszy. Dotyczy to również wielu branż handlowych i jest to przede wszystkim związane z utrzymującą się dobrą koniunkturą makroekonomiczną, z rosnącymi dochodami ludności i poprawiającymi się wynikami przedsiębiorstw - mówi Marcin Peterlik z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Ekonomiści spodziewają się, że przyszły rok będzie kolejnym z dwucyfrowym wzrostem inwestycji, tym razem o 12,5 proc. po prawie 15 proc. wzroście w obecnym roku. Oznacza to, że firmy wydadzą na inwestycje ponad 230 mld zł.

Problemy dla wszystkich

Firmy mogą być zadowolone z perspektywy szybko rosnącej gospodarki, ale muszą się liczyć z dalszym wzrostem płac, co będzie powodowało wzrost kosztów prowadzonej działalności. Dodatkowo coraz więcej zarówno małych, jak i dużych przedsiębiorców coraz częściej wskazuje, że nie mogą znaleźć odpowiedniej liczby pracowników, a jak już, to muszą płacić im więcej. Ten problem zgłasza ponad 50 proc. firm badanych przez GUS.

- Faktycznie jest dobra koniunktura, ale brakuje ludzi do pracy. Spodziewam się, że ten problem będzie także głównym ograniczeniem w działalności w 2007 roku - mówi Krzysztof Andrelczyk, właściciel Przedsiębiorstwa Usługowo-Handlowego Andrelczyk.

Ekonomiści w ankiecie GP przewidują, że w 2007 roku płace w przedsiębiorstwach wzrosną o 5,3 proc. po 4,8 proc. wzroście w 2006 roku. W listopadzie 2006 r. przeciętne wynagrodzenie brutto wyniosło 2759,65 zł, czyli było wyższe o 3,1 proc. niż w listopadzie 2006 r.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Paweł Czuryło

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lokalnych biznesów nie znajdziesz w sieci [Raport]

Tylko 25% firm lokalnych posiada strony internetowe, mimo że 68% Polaków szuka w internecie opinii o firmach przed dokonaniem zakupu. 27% użytkowników internetu regularnie czyta recenzje, a 41% robi to często. Najwięcej recenzji przeglądają mieszkańcy województw lubuskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego, a także osoby z niższym wykształceniem i dochodami.

W jaki sposób założyć spółkę z o.o. – przez S24 czy z udziałem notariusza?

Rejestracja nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać dokonana na dwa sposoby: poprzez system S24 lub przy udziale notariusza z umową w formie aktu notarialnego. W obu tych przypadkach wniosek o rejestrację spółki składany jest przez Internet, odpowiednio w S24 lub przez Portal Rejestrów Sądowych. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety.

Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

REKLAMA

Webinar. ESG compliance. Jak wdrożyć w Twojej firmie?

Webinar adresowany jest do przedsiębiorców, członków kadry zarządzającej, specjalistów ds. compliance, audytorów wewnętrznych oraz osób odpowiedzialnych za wdrażanie strategii ESG w organizacji.

Będzie trudniej i drożej. Obostrzenia w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie plany budżetowe na kolejne lata przynoszą zmiany również dla branży transportowej. Wzrosną opłaty dla posiadaczy pojazdów ciężarowych poruszających się po kraju, a także obostrzenia dotyczące możliwości wjazdu do Wielkiej Brytanii dla kierowców pochodzących z Polski.

Family Business Future Summit 2025

W dniach 24-25 kwietnia Olsztyn stanie się centrum spotkań przedsiębiorców, liderów oraz wizjonerów, którzy na co dzień rozwijają firmy rodzinne w Polsce. Obędzie się w nim druga edycja Family Business Future Summit - wyjątkowe wydarzenie poświęconym firmom rodzinnym. W tym roku rozbudowana została formuła konferencji! Przez dwa dni uczestnicy będą mieli okazję do inspirujących rozmów z ekspertami rynkowymi oraz przedstawicielami największych polskich biznesów rodzinnych.

Jerzy Owsiak: Biurokracja i brak zaufania to największe problemy biznesu. "Nie przeszkadzajcie, a będzie wszystko OK"

Jerzy Owsiak otrzymał nagrodę od przedsiębiorców. Jego zdaniem polskie firmy potrzebują, aby państwo im nie przeszkadzało w prowadzeniu biznesu. Ważne jest też zaufanie i ograniczenie biurokracji.

REKLAMA

Biotechnologia a długowieczność - jubileuszowa konferencja CEBioForum 2025

Wykorzystanie rewolucji w biotechnologii w zapewnieniu długowieczności, miejsce europejskich firm biotechnologicznych w świecie, czy znaczenie branży we współczesnej gospodarce – to główne tematy XXIII CEBioForum, z udziałem prawie 100 najbardziej innowacyjnych firm biotechnologicznych z całego świata. Wydarzenie obchodzi w tym roku swój jubileusz, odbywa się już od 25 lat.

Darmowy e-book "Być kobietą w biznesie"

Marzec jest miesiącem Kobiet i specjalnie dla Was przygotowaliśmy wyjątkowy e-book

REKLAMA