| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Min. Sikorski za przystąpieniem Polski do "kodeksu postępowania"

Min. Sikorski za przystąpieniem Polski do "kodeksu postępowania"

Polska powinna przystąpić do unijnego kodeksu postępowania w dziedzinie kontraktów zbrojeniowych - uważa minister obrony narodowej Radosław Sikorski. Kodeks otwiera polski rynek na konkurencję z Zachodu. Polskim firmom daje możliwość wejścia na rynek UE wart kilkadziesiąt miliardów euro rocznie.

Termin odpowiedzi mija w piątek 19 maja. Decyzję ma podjąć we wtorek Rada Ministrów. Sikorski jest "za", ale uważa, że przystąpieniu do kodeksu powinien towarzyszyć pakiet zasad wspierających rodzimych producentów."Prowadzimy intensywne rozmowy z polskim przemysłem, ze związkami zawodowymi przemysłu obronnego" - powiedział Sikorski w Brukseli, gdzie wziął udział w spotkaniu ministrów obrony krajów UE."Nasz przemysł obronny staje na nogi, ale jeszcze nie ma takich rezerw kapitałowych, które dałyby mu pewność, że sprosta konkurencji. Są rzeczy, które możemy zrobić w kraju, by pomóc naszemu przemysłowi. Będę o to zabiegał" - dodał Sikorski.Jego zdaniem, "są instrumenty, które możemy wykorzystać tak, by ewentualna decyzja o przystąpieniu do kodeksu była decyzją dobrą zarówno dla Wojska Polskiego jak i dla polskiego przemysłu zbrojeniowego". Nie zdradził szczegółów.Wysoki przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej Javier Solana powitał z zadowoleniem deklaracje Sikorskiego. "Taka decyzja byłaby bardzo dobra dla Polski i dla Europy" - przekonywał. "To bardzo konstruktywne i pozytywne myślenie"- dodał.Pomysł wzajemnego otwarcia rynków ministrowie obrony krajów członkowskich UE (poza Danią) zaakceptowali w listopadzie zeszłego roku. Chodzi o to, by kraje dzieliły się informacjami o zamówieniach na swoich rynkach zbrojeniowych i otworzyły je dla firm z innych krajów. Zagraniczne firmy będą mogły na równych prawach startować w przetargach. System ma wejść w życie od 1 lipca.Przeciwko przystąpieniu Polski do tego kodeksu opowiedziało się w minioną środę Polskie Lobby Przemysłowe (PLP). Według PLP, polska branża zbrojeniowa jest jeszcze zbyt słaba, a na stworzeniu jednolitego europejskiego rynku zamówień obronnych skorzystają tylko największe europejskie koncerny.Przedstawiciele Europejskiej Agencji Obronnej (ang. EDA) przekonują, że jest inaczej, a informacja o wszystkich przetargach w UE jest potrzebna przede wszystkim małym i średnim firmom.Argumentują, że akceptacja kodeksu otworzy nowe możliwości przed polskimi firmami, które mają szanse zaistnieć na europejskim rynku, choćby zostając podwykonawcami zachodnich kontrahentów - nawet jeśli konieczna będzie zmiana profilu produkcji. Dla rządów z kolei to okazja na znalezienie lepszych dostawców, których grono będzie znacznie większe.Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Skarbiec

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK