REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Min. Sikorski za przystąpieniem Polski do "kodeksu postępowania"

REKLAMA

Polska powinna przystąpić do unijnego kodeksu postępowania w dziedzinie kontraktów zbrojeniowych - uważa minister obrony narodowej Radosław Sikorski. Kodeks otwiera polski rynek na konkurencję z Zachodu. Polskim firmom daje możliwość wejścia na rynek UE wart kilkadziesiąt miliardów euro rocznie.
Termin odpowiedzi mija w piątek 19 maja. Decyzję ma podjąć we wtorek Rada Ministrów. Sikorski jest "za", ale uważa, że przystąpieniu do kodeksu powinien towarzyszyć pakiet zasad wspierających rodzimych producentów.

"Prowadzimy intensywne rozmowy z polskim przemysłem, ze związkami zawodowymi przemysłu obronnego" - powiedział Sikorski w Brukseli, gdzie wziął udział w spotkaniu ministrów obrony krajów UE.

"Nasz przemysł obronny staje na nogi, ale jeszcze nie ma takich rezerw kapitałowych, które dałyby mu pewność, że sprosta konkurencji. Są rzeczy, które możemy zrobić w kraju, by pomóc naszemu przemysłowi. Będę o to zabiegał" - dodał Sikorski.

Jego zdaniem, "są instrumenty, które możemy wykorzystać tak, by ewentualna decyzja o przystąpieniu do kodeksu była decyzją dobrą zarówno dla Wojska Polskiego jak i dla polskiego przemysłu zbrojeniowego". Nie zdradził szczegółów.

Wysoki przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej Javier Solana powitał z zadowoleniem deklaracje Sikorskiego. "Taka decyzja byłaby bardzo dobra dla Polski i dla Europy" - przekonywał. "To bardzo konstruktywne i pozytywne myślenie"- dodał.

Pomysł wzajemnego otwarcia rynków ministrowie obrony krajów członkowskich UE (poza Danią) zaakceptowali w listopadzie zeszłego roku. Chodzi o to, by kraje dzieliły się informacjami o zamówieniach na swoich rynkach zbrojeniowych i otworzyły je dla firm z innych krajów. Zagraniczne firmy będą mogły na równych prawach startować w przetargach. System ma wejść w życie od 1 lipca.

Przeciwko przystąpieniu Polski do tego kodeksu opowiedziało się w minioną środę Polskie Lobby Przemysłowe (PLP). Według PLP, polska branża zbrojeniowa jest jeszcze zbyt słaba, a na stworzeniu jednolitego europejskiego rynku zamówień obronnych skorzystają tylko największe europejskie koncerny.

Przedstawiciele Europejskiej Agencji Obronnej (ang. EDA) przekonują, że jest inaczej, a informacja o wszystkich przetargach w UE jest potrzebna przede wszystkim małym i średnim firmom.

Argumentują, że akceptacja kodeksu otworzy nowe możliwości przed polskimi firmami, które mają szanse zaistnieć na europejskim rynku, choćby zostając podwykonawcami zachodnich kontrahentów - nawet jeśli konieczna będzie zmiana profilu produkcji. Dla rządów z kolei to okazja na znalezienie lepszych dostawców, których grono będzie znacznie większe.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA