REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Drobiazgowe kontrole wniosków

REKLAMA

Tylko 27 dotacji inwestycyjnych z funduszy strukturalnych wypłacono przedsiębiorcom na Mazowszu od momentu uruchomienia funduszy strukturalnych dla firm, czyli od grudnia 2004 roku.
W tym roku w całym województwie mazowieckim na konta przedsiębiorców Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości dokonała zaledwie 6 przelewów – tytułem refundacji wydatków na inwestycje (Działanie 2.3, SPO WKP), a w roku poprzednim – 21, chociaż aż 102 beneficjentów wystąpiło o refundację poniesionych już wydatków. Ze wsparcia unijnego na inwestycję w całym Mazowieckiem korzysta 197 małych i średnich firm i jest to 13 proc. umów podpisanych w całym kraju. Z kolei w przypadku finansowania usług doradczych (działanie 2.1 SPO WKP) z przekazanych do PARP w Mazowieckiem 50 wniosków, płatności wpłynęły w 16 przypadkach. – Na wypłatę czeka się ok. 100 dni od momentu złożenia wniosku. W Agencji zajmujemy się nim przez 1-2 miesiące, zależnie od liczby uchybień formalnoprawnych. Każda nieprawidłowość wykryta w czasie monitoringu realizacji wydłuża średni bieg terminu. Po naszej ocenie wniosek trafia do ministerstwa, które ma kolejne 30 dni – wyjaśnia Aleksandra Sztetyłło, dyrektor Zespołu Komunikacji Wewnętrznej i Promocji PARP.

PRZYCZYNY OPÓŹNIEŃ REFUNDACJI

• Brak poleceń przelewów lub wyciągów bankowych.
• Zapłata gotówką.
• Zakupy niezgodne z harmonogramem.
• Zapłata po terminie przewidzianym umową o dofinansowanie.
• Brak tłumaczeń przysięgłych dokumentów w językach obcych.
• Zły kurs walut dla faktur w walutach.
• Brak danych o miejscu przechowywania zakupionych środków.

Według niej, błędy we wnioskach to tylko jedna z przyczyn opóźnień, bo beneficjenci często nie mają świadomości, że nie otrzymają refundacji np. na zakupione maszyny, dopóki ich nie rozpakują lub nie zainstalują.

REKLAMA

REKLAMA

Jeszcze dłużej czekają mikroprzedsiębiorcy, którzy otrzymają dofinansowanie przez urzędy marszałkowskie. Na przykład w Łódzkiem niektórzy nadal czekają na zwrot wydatków, które ponieśli jeszcze we wrześniu. Skutki dla finansów firmy są niewyobrażalne – każdy miesiąc zwłoki to kolejne odsetki od kredytu, które obciążają kieszenie właścicieli mikrofirm. Dodatkowo banki, zrażone opóźnieniami w wypłacie dotacji, nie chcą udzielać kredytów kolejnym przedsiębiorcom. – Na wypłatę czeka się rzeczywiście bardzo długo – przyznaje Grzegorz Grzeliński z Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która pośredniczy we wdrażaniu funduszy dla mikroprzedsiębiorców. – Zwykle każdy poprawia wniosek 2,5 razy. To z kolei wstrzymuje zbiorcze płatności i w efekcie wszyscy czekają – dodaje.

Z najnowszych danych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego wynika, że do końca marca Polsce udało się wykorzystać zaledwie 0,95 proc. funduszy na doradztwo i 9,39 proc. środków unijnych na inwestycje dla małych i średnich firm.


Magdalena Wojtuch
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

REKLAMA