REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PiS chce ułatwić życie przedsiębiorcom

REKLAMA

Z obietnic premiera Kazimierza Marcinkiewicza ucieszą się ci, którzy nie mogą się doczekać zwrotu długów od nierzetelnych partnerów biznesowych, i ci, którzy zbyt długo czekają na rozstrzygnięcia sądów i urzędów.
Postulaty te są zawarte w programie rządu zaprezentowanym przez Marcinkiewicza. Część tego dokumentu jest poświęcona "usprawnieniu sądownictwa gospodarczego". Sądy gospodarcze miałyby pracować na dwie zmiany. Przedsiębiorca będzie miał szansę nasłać komornika na niesolidnego dłużnika na podstawie umowy i wystawionej faktury, a w sądzie to ów dłużnik będzie musiał dowieść, że brakuje podstaw do zapłaty.
Minister sprawiedliwości ma efektywnie nadzorować sądy gospodarcze - w formie instrukcji dla prezesów sądów wprowadzi obligatoryjne terminy rozstrzygania określonych kategorii spraw. Wywiązanie się z tych obowiązków byłoby podstawą do oceny pracy prezesów.
Nowy rząd chciałby też skrócić ustawowy czas rejestracji sądowej spółek kapitałowych.
Postępowania sądowe w drobnych sprawach majątkowych byłyby uproszczone - "system jednodniowego załatwiania spraw o małej wadze".
Sędziowie sądów gospodarczych i prokuratorzy zajmujący się tą dziedziną musieliby skończyć dodatkowe studia podyplomowe z ekonomii, zarządzania lub MBA. Innym rozwiązaniem mogą być obligatoryjne praktyki dla sędziów w realnej ekonomii, np. w kancelariach prawnych zajmujących się sprawami gospodarczymi.
Nowa ekipa chce też ulżyć sędziom i zdjąć z nich obowiązek prowadzenia spraw rejestrowych.
To nie koniec radosnych wieści dla przedsiębiorców - rząd chciałby, aby wszystkie formalności związane z założeniem firmy można było załatwić w jednym miejscu (rząd Millera też to zapowiadał, ale to mu się nie udało). Opłaty dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność miałyby być zniesione. Rejestr ksiąg wieczystych zostałby zinformatyzowany i dostęp do nich mielibyśmy przez internet.
Na co jeszcze mogą liczyć przedsiębiorcy?
- ograniczenie koncesji i zezwoleń o 50 proc. w latach 2006-09 (to także obiecywały kolejne ekipy rządowe);
- rozważenie możliwości legalnego wytwarzania przez rolników biopaliw na użytek własny (na biopaliwach zależy partiom chłopskim, których głosów PiS potrzebuje, więc ta deklaracja może mieć znaczenie przy głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu);
- rozszerzenie bazy podatników rozliczających się według stawek ryczałtowych. Podniesienie progu, powyżej którego przedsiębiorca staje się płatnikiem VAT, do pułapu wymaganego przez UE (800 tys. euro);
- łączenie urzędów nadzoru: połączenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z Urzędem Regulacji Telekomunikacji i Poczty, połączenie Komisji Nadzoru Bankowego, Komisji Papierów Wartościowych i Giełd oraz Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych (ten ostatni superurząd miałby objąć Cezary Mech, główny autor programu gospodarczego PiS).
Ponadto premier Marcinkiewicz obiecuje, że uprości podatki dla firm, a w 2007 r. wprowadzi zasadę, że wiążące interpretacje prawa podatkowego będą mogły wydawać wyspecjalizowane urzędy (dziś każdy urząd może podać swoją). Interpretacje te będą publikowane w internecie. Zasadę, że każdy będzie mógł zwrócić się o wiążącą interpretację do urzędnika, rząd proponuje rozszerzyć na ZUS, urzędy pracy, urzędy gminy i powiatu.
Osobny fragment programu dotyczy zmian w ustawie o zagospodarowaniu przestrzennym. PiS chce:
- zmniejszyć możliwości blokowania inwestycji przez odwołania i sprzeciwy podmiotów niemających bezpośrednio interesu prawnego w danej sprawie;
- uprościć procedury uzyskiwania zezwoleń budowlanych;
- zlikwidować zezwolenia na drobne przeróbki i remonty;
- skrócić ustawowe terminy wydawania zezwoleń przez urzędy publiczne.
Rząd Marcinkiewicza będzie forsował też propozycję, by - podobnie jak w ordynacji podatkowej - brak decyzji w określonym terminie oznaczał, że urząd się zgadza z prośbą petenta. Inna opcja: jeśli urząd spóźnia się z decyzją, ci, którzy poniosą straty z tego powodu, będą mogli żądać odszkodowania.

Dominika Wielowieyska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazeta.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA