REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PiS chce ułatwić życie przedsiębiorcom

REKLAMA

Z obietnic premiera Kazimierza Marcinkiewicza ucieszą się ci, którzy nie mogą się doczekać zwrotu długów od nierzetelnych partnerów biznesowych, i ci, którzy zbyt długo czekają na rozstrzygnięcia sądów i urzędów.
Postulaty te są zawarte w programie rządu zaprezentowanym przez Marcinkiewicza. Część tego dokumentu jest poświęcona "usprawnieniu sądownictwa gospodarczego". Sądy gospodarcze miałyby pracować na dwie zmiany. Przedsiębiorca będzie miał szansę nasłać komornika na niesolidnego dłużnika na podstawie umowy i wystawionej faktury, a w sądzie to ów dłużnik będzie musiał dowieść, że brakuje podstaw do zapłaty.
Minister sprawiedliwości ma efektywnie nadzorować sądy gospodarcze - w formie instrukcji dla prezesów sądów wprowadzi obligatoryjne terminy rozstrzygania określonych kategorii spraw. Wywiązanie się z tych obowiązków byłoby podstawą do oceny pracy prezesów.
Nowy rząd chciałby też skrócić ustawowy czas rejestracji sądowej spółek kapitałowych.
Postępowania sądowe w drobnych sprawach majątkowych byłyby uproszczone - "system jednodniowego załatwiania spraw o małej wadze".
Sędziowie sądów gospodarczych i prokuratorzy zajmujący się tą dziedziną musieliby skończyć dodatkowe studia podyplomowe z ekonomii, zarządzania lub MBA. Innym rozwiązaniem mogą być obligatoryjne praktyki dla sędziów w realnej ekonomii, np. w kancelariach prawnych zajmujących się sprawami gospodarczymi.
Nowa ekipa chce też ulżyć sędziom i zdjąć z nich obowiązek prowadzenia spraw rejestrowych.
To nie koniec radosnych wieści dla przedsiębiorców - rząd chciałby, aby wszystkie formalności związane z założeniem firmy można było załatwić w jednym miejscu (rząd Millera też to zapowiadał, ale to mu się nie udało). Opłaty dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność miałyby być zniesione. Rejestr ksiąg wieczystych zostałby zinformatyzowany i dostęp do nich mielibyśmy przez internet.
Na co jeszcze mogą liczyć przedsiębiorcy?
- ograniczenie koncesji i zezwoleń o 50 proc. w latach 2006-09 (to także obiecywały kolejne ekipy rządowe);
- rozważenie możliwości legalnego wytwarzania przez rolników biopaliw na użytek własny (na biopaliwach zależy partiom chłopskim, których głosów PiS potrzebuje, więc ta deklaracja może mieć znaczenie przy głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu);
- rozszerzenie bazy podatników rozliczających się według stawek ryczałtowych. Podniesienie progu, powyżej którego przedsiębiorca staje się płatnikiem VAT, do pułapu wymaganego przez UE (800 tys. euro);
- łączenie urzędów nadzoru: połączenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z Urzędem Regulacji Telekomunikacji i Poczty, połączenie Komisji Nadzoru Bankowego, Komisji Papierów Wartościowych i Giełd oraz Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych (ten ostatni superurząd miałby objąć Cezary Mech, główny autor programu gospodarczego PiS).
Ponadto premier Marcinkiewicz obiecuje, że uprości podatki dla firm, a w 2007 r. wprowadzi zasadę, że wiążące interpretacje prawa podatkowego będą mogły wydawać wyspecjalizowane urzędy (dziś każdy urząd może podać swoją). Interpretacje te będą publikowane w internecie. Zasadę, że każdy będzie mógł zwrócić się o wiążącą interpretację do urzędnika, rząd proponuje rozszerzyć na ZUS, urzędy pracy, urzędy gminy i powiatu.
Osobny fragment programu dotyczy zmian w ustawie o zagospodarowaniu przestrzennym. PiS chce:
- zmniejszyć możliwości blokowania inwestycji przez odwołania i sprzeciwy podmiotów niemających bezpośrednio interesu prawnego w danej sprawie;
- uprościć procedury uzyskiwania zezwoleń budowlanych;
- zlikwidować zezwolenia na drobne przeróbki i remonty;
- skrócić ustawowe terminy wydawania zezwoleń przez urzędy publiczne.
Rząd Marcinkiewicza będzie forsował też propozycję, by - podobnie jak w ordynacji podatkowej - brak decyzji w określonym terminie oznaczał, że urząd się zgadza z prośbą petenta. Inna opcja: jeśli urząd spóźnia się z decyzją, ci, którzy poniosą straty z tego powodu, będą mogli żądać odszkodowania.

Dominika Wielowieyska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazeta.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA