REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mniej za poręczenia kredytów

REKLAMA

Poręczenia kredytów na inwestycje dotowane z UE sięgną w tym roku zaledwie 30 mln zł. To tylko 5 proc. środków, jakimi dysponuje Fundusz Poręczeń Unijnych. FPU zmniejszył prowizje, by zachęcić firmy do korzystania z jego kapitałów.
Poręczenia kredytów na inwestycje dotowane z UE sięgną w tym roku zaledwie 30 mln zł. To tylko 5 proc. środków, jakimi dysponuje Fundusz Poręczeń Unijnych. FPU zmniejszył prowizje, by zachęcić firmy do korzystania z jego kapitałów.

Z poręczeń mogą korzystać firmy zaciągające kredyt na inwestycje refinansowane ze środków Unii Europejskiej. Fundusz działa przy Banku Gospodarstwa Krajowego, a poręczenia mogą być udzielane przez BGK lub przez banki, które podpisały specjalną umowę (w tym przypadku stosuje się tzw. tryb portfelowy, w którym każdy bank samodzielnie podejmuje decyzję o poręczeniu kredytu).

Dla małych firm

Do końca września fundusz udzielił poręczeń na zaledwie 26,5 mln zł, wydał też pozytywne decyzje w przypadku wniosków opiewających na 5 mln zł.

Wykorzystanie środków z funduszu powinno przekroczyć w tym roku 30 mln zł. Średnia wartość pojedynczego poręczenia to 700 tys. zł.

– Sięgają po nie małe firmy, które nie mają wystarczających zabezpieczeń kredytu – wyjaśnia Robert Koziński, dyrektor departamentu funduszy poręczeń i gwarancji w BGK.

Poręczenie obejmuje 60 lub 80 proc. kwoty kredytu, a na resztę przedsiębiorca musi mieć zabezpieczenia uzupełniające, np. nieruchomości czy środki trwałe.

Niższe koszty

Przedsiębiorstwa nie garną się do FPU, gdyż nie chcą płacić prowizji. Odstraszają ich też uciążliwe procedury związane z ubieganiem się o dotacje unijne.

Koszty poręczenia zależą od okresu, na jaki jest udzielane. Ponieważ BGK chce zachęcić przedsiębiorców do korzystania ze środków FPU, od września do końca grudnia obniżył prowizję o połowę (standardowo wynosi ona od 0,50 proc. do 1,50 proc.).

BGK liczy, że niższe koszty rozruszają niemrawy dotychczas FPU. W tej chwili dysponuje on aż 616 mln zł, a w przyszłym roku kapitał powinien zwiększyć się o dodatkowe 300 mln zł. Środki pochodzą z oprocentowania rezerwy obowiązkowej (od depozytów) przekazywanej przez banki do NBP. BGK przyznaje, że w FPU coś drgnęło.

– Jeszcze kilka miesięcy temu fundusz podpisywał jedynie pojedyncze umowy, teraz widać większe zainteresowanie – dodaje Robert Koziński.

Monika Krześniak
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA