REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szansa na 200 tys. miejsc pracy

REKLAMA

Europa Środkowa przyciąga coraz więcej inwestycji o charakterze usługowym. W Polsce takie projekty realizują tacy potentaci jak IBM, Hewlett-Packard, Motorola, Volvo, Lufthansa, Shell. Będą kolejni, a więc mamy szanse stać się liderem w Europie.
Naszym ważnym atutem jest jakość kadr. W Polsce i na Węgrzech połowa inżynierów spełnia wymogi zagranicznych firm i mogłaby w nich podjąć pracę. W Chinach ten odsetek wynosi tylko 10 proc., a w Indiach 25 proc. – ocenia firma doradcza McKinsey.
Atuty inżynierów
Z badań firmy Ernst&Young wynika, że do Polski chce przenieść produkcję 6 proc. niemieckich firm, znacznie mniej niż do Chin. Chociaż koszty pracy są tam znacznie niższe niż w Polsce, to odległość rynku oraz dobre przygotowanie fachowców przemawiają za naszym krajem. Tak postąpił np. ostatnio koncern IBM, lokując w Krakowie laboratorium oprogramowania dla całego koncernu.
– Fakt, że to Polska została wybrana jako miejsce nowej inwestycji IBM, jest potwierdzeniem dużego znaczenia naszego kraju dla korporacji. Kluczową rolę odegrał potencjał naszych inżynierów, dający szanse na realizację wysoce wyspecjalizowanych projektów technologicznych. IBM zdecydował się ulokować nowe laboratorium w Polsce także z uwagi na stabilność gospodarki i korzystne rozwiązania finansowe, zachęcające do inwestowania w nowe technologie – uważa Dariusz Fabiszewski, dyrektor generalny IBM Polska.
Tak jak w Ameryce
W jego ślady chce pójść Shell i zatrudnić w Krakowie 500 osób. Wkrótce umowę podpisze firma Capgemini, która za 32 mln zł chce otworzyć ośrodek usług księgowych i informatycznych i w ciągu 5 lat zatrudnić 900 osób. Od lipca w Krakowie działa 100-osobowe centrum księgowe Lufthansy, które obsługuje Europę i Afrykę.
– W obecnej sytuacji, gdy firmy typu ComArch mogą zaoferować identyczny poziom usług informatycznych jak firmy amerykańskie, szanse na przenoszenie tego typu działalności do Polski znacznie wzrastają. Nie bez znaczenia jest również różnica w kosztach – korzystanie z usług polskich firm jest zdecydowanie bardziej opłacalne pod względem ekonomicznym. Natomiast pod względem bliskości kulturowej jesteśmy znacznie bardziej atrakcyjni aniżeli firmy indyjskie. To sprawia, że rola naszego kraju jako potencjalnego centrum outsourcingowego stale rośnie – mówi prof. Janusz Filipak, właściciel ComArch.
Liczy się nie tylko Kraków. We Wrocławiu powstaje centrum księgowo-komputerowe Hewlett-Packard, którego 1000-osobowy zespół będzie obsługiwać wszystkie europejskie oddziały koncernu. Z kolei Volvo zainwestuje 26 mln zł w centrum usługowe, które będzie świadczyło usługi księgowe i informatyczne dla spółek grupy w Europie. Do utworzenia ośrodka badawczego szykuje się Siemens. – To, że inwestorzy zachodni wybierają Wrocław jest w dużym stopniu zasługą władz miasta, które aktywnie kreują korzystną koniunkturę inwestycyjną, stosując stabilne reguły prowadzenia inwestorów. Na 22 projekty centralne aż 8 realizuje się na Dolnym Śląsku. Liczy się tutejszy potencjał naukowy oraz to, że z inwestycji korzystają lokalne firmy – podkreśla dr Zbigniew Sebastian, prezes Dolnośląskiej Izby Gospodarczej.
Z kolei w Poznaniu koncern farmaceutyczny GlaxoSmithKline (GSK) do końca 2005 r. uruchomi Europejskie Centrum Wsparcia Informatycznego. Zatrudni 30 wyspecjalizowanych informatyków, którzy dostarczą zagranicznym oddziałom rozwiązania z zakresu infrastruktury informatycznej. Prezes GSK w Polsce Cameron Marshall wskazuje, że na lokalizację wpłynęły „doskonała ocena już istniejącego zaplecza technicznego w fabryce GSK w Poznaniu, wysoka kompetencja zespołu IT oraz potencjał naukowo-techniczny polskich ośrodków akademickich”.
Spełniamy wymagania
– W perspektywie 5 lat w tym segmencie rynku może powstać nawet 200 tys. miejsc pracy. Polska ma szanse stać się liderem w napływie inwestycji zagranicznych do sektora nowoczesnych usług, spełnia bowiem wszystkie wymagania: niskie koszty pracy, dostępność wykwalifikowanej siły roboczej, znajomość języków obcych, rozwiniętą infrastrukturę telekomunikacyjną i wzrost gospodarczy. Myślimy o wykorzystaniu w tym celu SSE – mówi Sebastian Mikosz, wiceprezes PAIiIZ. Potwierdza to Jacob de Tusch-Lec, strateg inwestycyjny banku Merrill Lynch: – Polska gospodarka bardzo skorzystała na dostosowaniu do potrzeb Unii. Firmy z Europy Zachodniej będą w coraz większym stopniu korzystały z polskich pracowników w celach outsourcingowych na potrzeby sektora usług.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zbigniew Żukowski


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

REKLAMA

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

REKLAMA