REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szansa na 200 tys. miejsc pracy

REKLAMA

Europa Środkowa przyciąga coraz więcej inwestycji o charakterze usługowym. W Polsce takie projekty realizują tacy potentaci jak IBM, Hewlett-Packard, Motorola, Volvo, Lufthansa, Shell. Będą kolejni, a więc mamy szanse stać się liderem w Europie.
Naszym ważnym atutem jest jakość kadr. W Polsce i na Węgrzech połowa inżynierów spełnia wymogi zagranicznych firm i mogłaby w nich podjąć pracę. W Chinach ten odsetek wynosi tylko 10 proc., a w Indiach 25 proc. – ocenia firma doradcza McKinsey.
Atuty inżynierów
Z badań firmy Ernst&Young wynika, że do Polski chce przenieść produkcję 6 proc. niemieckich firm, znacznie mniej niż do Chin. Chociaż koszty pracy są tam znacznie niższe niż w Polsce, to odległość rynku oraz dobre przygotowanie fachowców przemawiają za naszym krajem. Tak postąpił np. ostatnio koncern IBM, lokując w Krakowie laboratorium oprogramowania dla całego koncernu.
– Fakt, że to Polska została wybrana jako miejsce nowej inwestycji IBM, jest potwierdzeniem dużego znaczenia naszego kraju dla korporacji. Kluczową rolę odegrał potencjał naszych inżynierów, dający szanse na realizację wysoce wyspecjalizowanych projektów technologicznych. IBM zdecydował się ulokować nowe laboratorium w Polsce także z uwagi na stabilność gospodarki i korzystne rozwiązania finansowe, zachęcające do inwestowania w nowe technologie – uważa Dariusz Fabiszewski, dyrektor generalny IBM Polska.
Tak jak w Ameryce
W jego ślady chce pójść Shell i zatrudnić w Krakowie 500 osób. Wkrótce umowę podpisze firma Capgemini, która za 32 mln zł chce otworzyć ośrodek usług księgowych i informatycznych i w ciągu 5 lat zatrudnić 900 osób. Od lipca w Krakowie działa 100-osobowe centrum księgowe Lufthansy, które obsługuje Europę i Afrykę.
– W obecnej sytuacji, gdy firmy typu ComArch mogą zaoferować identyczny poziom usług informatycznych jak firmy amerykańskie, szanse na przenoszenie tego typu działalności do Polski znacznie wzrastają. Nie bez znaczenia jest również różnica w kosztach – korzystanie z usług polskich firm jest zdecydowanie bardziej opłacalne pod względem ekonomicznym. Natomiast pod względem bliskości kulturowej jesteśmy znacznie bardziej atrakcyjni aniżeli firmy indyjskie. To sprawia, że rola naszego kraju jako potencjalnego centrum outsourcingowego stale rośnie – mówi prof. Janusz Filipak, właściciel ComArch.
Liczy się nie tylko Kraków. We Wrocławiu powstaje centrum księgowo-komputerowe Hewlett-Packard, którego 1000-osobowy zespół będzie obsługiwać wszystkie europejskie oddziały koncernu. Z kolei Volvo zainwestuje 26 mln zł w centrum usługowe, które będzie świadczyło usługi księgowe i informatyczne dla spółek grupy w Europie. Do utworzenia ośrodka badawczego szykuje się Siemens. – To, że inwestorzy zachodni wybierają Wrocław jest w dużym stopniu zasługą władz miasta, które aktywnie kreują korzystną koniunkturę inwestycyjną, stosując stabilne reguły prowadzenia inwestorów. Na 22 projekty centralne aż 8 realizuje się na Dolnym Śląsku. Liczy się tutejszy potencjał naukowy oraz to, że z inwestycji korzystają lokalne firmy – podkreśla dr Zbigniew Sebastian, prezes Dolnośląskiej Izby Gospodarczej.
Z kolei w Poznaniu koncern farmaceutyczny GlaxoSmithKline (GSK) do końca 2005 r. uruchomi Europejskie Centrum Wsparcia Informatycznego. Zatrudni 30 wyspecjalizowanych informatyków, którzy dostarczą zagranicznym oddziałom rozwiązania z zakresu infrastruktury informatycznej. Prezes GSK w Polsce Cameron Marshall wskazuje, że na lokalizację wpłynęły „doskonała ocena już istniejącego zaplecza technicznego w fabryce GSK w Poznaniu, wysoka kompetencja zespołu IT oraz potencjał naukowo-techniczny polskich ośrodków akademickich”.
Spełniamy wymagania
– W perspektywie 5 lat w tym segmencie rynku może powstać nawet 200 tys. miejsc pracy. Polska ma szanse stać się liderem w napływie inwestycji zagranicznych do sektora nowoczesnych usług, spełnia bowiem wszystkie wymagania: niskie koszty pracy, dostępność wykwalifikowanej siły roboczej, znajomość języków obcych, rozwiniętą infrastrukturę telekomunikacyjną i wzrost gospodarczy. Myślimy o wykorzystaniu w tym celu SSE – mówi Sebastian Mikosz, wiceprezes PAIiIZ. Potwierdza to Jacob de Tusch-Lec, strateg inwestycyjny banku Merrill Lynch: – Polska gospodarka bardzo skorzystała na dostosowaniu do potrzeb Unii. Firmy z Europy Zachodniej będą w coraz większym stopniu korzystały z polskich pracowników w celach outsourcingowych na potrzeby sektora usług.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zbigniew Żukowski


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA