REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzrósł Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury, informujący z wyprzedzeniem o przyszłej sytuacji w gospodarce wzrósł w maju o 0,7 pkt. w stosunku do notowań sprzed miesiąca - poinformowało Bureau for Investments and Economic Cycles (BIEC).
"Był to drugi miesiąc lekkiego przyspieszenia wskaźnika. Być może jest to zapowiedź lepszych perspektyw rozwojowych gospodarki w drugim półroczu" - napisała w komentarzu do wyników badania Maria Drozdowicz.

Spośród ośmiu składowych wskaźnika cztery poprawiły się w ostatnim miesiącu, dwie pozostały na poziomie zbliżonym do wartości poprzednich i dwie uległy pogorszeniu.

"Najważniejsze pozytywne zmiany w ostatnim czasie to wyhamowanie tempa spadku napływu nowych zamówień w przedsiębiorstwach" - napisała Drozdowicz.

Podkreśliła jednak, że nadal utrzymują się one w trendzie spadkowym, ale od dwóch miesięcy sytuacja nie pogarsza się tak drastycznie jak na początku roku. Według raportu BIEC nie widać poprawy w zamówieniach na eksport.

"Ostatnie dane statystyki oficjalnej dotyczące eksportu wskazują na jego lekkie zwolnienie, choć ciągle właśnie eksport jest siłą napędową gospodarki" - napisała autorka raportu.

Drozdowicz zwraca także uwagę, że perspektywy dla popytu wewnętrznego nie są najlepsze, bowiem kwiecień i maj były miesiącami, kiedy płace w ujęciu realnym spadały, a chęć do zakupów nie poprawiła się.

"Jedyna informacja, która mogłaby świadczyć o wzroście popytu globalnego to dynamika kredytów zaciąganych przez gospodarstwa domowe oraz małe firmy" - zauważa Drozdowicz.

BIEC ocenia, że również w ostatnim czasie doszło do wzrostu wydajności pracy w przedsiębiorstwach produkcyjnych, a przedsiębiorcy coraz lepiej dostosowują się do zmian rynku.

"Na spadek popytu szybko reagują redukcją kosztów - upłynniają zapasy, ograniczają produkcję i redukują koszty, w tym również koszty zatrudnienia" - głosi raport.

"(...)Niestety wzrost wydajności pracy, bez ożywienia po stronie inwestycji negatywnie wpływa na sytuację na rynku pracy. Stąd też obserwowany ostatnio spadek stopy bezrobocia może ulec wyhamowaniu, jeśli wśród przedsiębiorców nie zwiększy się skłonność do inwestowania" - podaje opracowanie BIEC.

Biuro wyraża także obawy o odbudowę inwestycji w gospodarce.

"Co do tego, że inwestycje w gospodarce pojawiają się z pewnym opóźnieniem w stosunku do ożywienia gospodarczego nie ma wątpliwości. Jednak dodatkowo, ożywienie to musi utrzymywać się przez dłuższy czas, zaś wyniki finansowe firm muszą ulegać istotnej poprawie, aby firmy skłonne były podjąć decyzję o inwestowaniu" - napisała Drozdowicz.
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

Kryzys się skończył, inflacja wyhamowała, a mimo to kradzieży sklepowych jest coraz więcej

Kradzieże w sklepach wciąż są dla branży handlowej wielkim problemem. Choć kryzys się skończył, inflacja wygasa, złodzieje nie rezygnują. Kradną nie tylko kosmetyki czy alkohole - na handel, ale nadal na dużą skalę przedmiotem kradzieży są artykuły spożywcze.

Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

REKLAMA

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

REKLAMA