REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzrósł Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury

REKLAMA

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury, informujący z wyprzedzeniem o przyszłej sytuacji w gospodarce wzrósł w maju o 0,7 pkt. w stosunku do notowań sprzed miesiąca - poinformowało Bureau for Investments and Economic Cycles (BIEC).
"Był to drugi miesiąc lekkiego przyspieszenia wskaźnika. Być może jest to zapowiedź lepszych perspektyw rozwojowych gospodarki w drugim półroczu" - napisała w komentarzu do wyników badania Maria Drozdowicz.

Spośród ośmiu składowych wskaźnika cztery poprawiły się w ostatnim miesiącu, dwie pozostały na poziomie zbliżonym do wartości poprzednich i dwie uległy pogorszeniu.

"Najważniejsze pozytywne zmiany w ostatnim czasie to wyhamowanie tempa spadku napływu nowych zamówień w przedsiębiorstwach" - napisała Drozdowicz.

Podkreśliła jednak, że nadal utrzymują się one w trendzie spadkowym, ale od dwóch miesięcy sytuacja nie pogarsza się tak drastycznie jak na początku roku. Według raportu BIEC nie widać poprawy w zamówieniach na eksport.

"Ostatnie dane statystyki oficjalnej dotyczące eksportu wskazują na jego lekkie zwolnienie, choć ciągle właśnie eksport jest siłą napędową gospodarki" - napisała autorka raportu.

Drozdowicz zwraca także uwagę, że perspektywy dla popytu wewnętrznego nie są najlepsze, bowiem kwiecień i maj były miesiącami, kiedy płace w ujęciu realnym spadały, a chęć do zakupów nie poprawiła się.

"Jedyna informacja, która mogłaby świadczyć o wzroście popytu globalnego to dynamika kredytów zaciąganych przez gospodarstwa domowe oraz małe firmy" - zauważa Drozdowicz.

BIEC ocenia, że również w ostatnim czasie doszło do wzrostu wydajności pracy w przedsiębiorstwach produkcyjnych, a przedsiębiorcy coraz lepiej dostosowują się do zmian rynku.

"Na spadek popytu szybko reagują redukcją kosztów - upłynniają zapasy, ograniczają produkcję i redukują koszty, w tym również koszty zatrudnienia" - głosi raport.

"(...)Niestety wzrost wydajności pracy, bez ożywienia po stronie inwestycji negatywnie wpływa na sytuację na rynku pracy. Stąd też obserwowany ostatnio spadek stopy bezrobocia może ulec wyhamowaniu, jeśli wśród przedsiębiorców nie zwiększy się skłonność do inwestowania" - podaje opracowanie BIEC.

Biuro wyraża także obawy o odbudowę inwestycji w gospodarce.

"Co do tego, że inwestycje w gospodarce pojawiają się z pewnym opóźnieniem w stosunku do ożywienia gospodarczego nie ma wątpliwości. Jednak dodatkowo, ożywienie to musi utrzymywać się przez dłuższy czas, zaś wyniki finansowe firm muszą ulegać istotnej poprawie, aby firmy skłonne były podjąć decyzję o inwestowaniu" - napisała Drozdowicz.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA