reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Prawo telekominukacyjne. Blokowanie telefonów komórkowych

Prawo telekominukacyjne. Blokowanie telefonów komórkowych

Od nowego roku operatorzy, na wniosek abonentów, będą blokować skradzione telefony komórkowe.

Wymóg blokowania skradzionych telefonów nakłada na operatorów od 1 stycznia 2005 r. prawo telekomunikacyjne. Blokada będzie dokonywana za pomocą numeru IMEI (przypisanego do konkretnego aparatu) – ma ona uniemożliwiać posługiwanie się skradzionym aparatem we wszystkich sieciach komórkowych.

Abonent, żądający blokady, będzie musiał udowodnić, że jest właścicielem skradzionego aparatu. – Może w tym celu, przykładowo, przedstawić umowę z operatorem, rachunek za aparat albo opakowanie od telefonu (na którym jest numer IMEI) – mówi Antoni Mielniczuk, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Polskiej Telefonii Cyfrowej. Właściciel telefonu musi również okazać dokument potwierdzający zgłoszenie kradzieży na policji i wypełnić odpowiedni wniosek (dostępny na stronie internetowej). W celu zablokowania telefonów, operatorzy będą mogli wymieniać się informacjami identyfikującymi skradzione aparaty.

Celem tego rozwiązania jest przeciwdziałanie kradzieżom telefonów komórkowych, które następnie są wykorzystywane u innych operatorów. Problem w tym, że obecnie łatwo jest bezprawnie zmienić numer IMEI, z czego skwapliwie korzystają złodzieje „komórek”.

1 stycznia wejdzie również w życie część przepisów dotyczących opłat telekomunikacyjnych uiszczanych przez operatorów (art. 183 – 185). Chodzi o opłaty za prawo do wykorzystywania zasobów numeracji oraz za prawo do dysponowania częstotliwością, a także roczną opłatę telekomunikacyjną przeznaczoną m.in. na finansowanie zadań URTiP-u. Ta ostatnia nie może przekroczyć 0,05 proc. rocznych przychodów przedsiębiorcy telekomunikacyjnego i jest uiszczana po upływie 2 lat od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności.


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama