REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

RPO. Gwarancje zapłaty za roboty budowlane do Trybunału Konstytucyjnego

REKLAMA

Ustawa o gwarancjach zapłaty za roboty budowlane godzi w wolność gospodarczą i równość stron wobec prawa - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Skierował w tej sprawie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego.

REKLAMA

RPO występuje z wnioskiem do TK na prośbę Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Profesor A. Zoll skarży całą ustawę z dnia 9 lipca 2003 r. o gwarancjach zapłaty za roboty budowlane (Dz.U. nr 180, poz. 1758), gdyż uważa, że większość jej przepisów jest ze sobą ściśle powiązana. Ustawa przewiduje, że wykonawca mógłby w każdym czasie żądać od zamawiającego gwarancji zapłaty (np. w postaci gwarancji bankowej, akredytywy, poręczenia banku itd.) za wykonane przez niego roboty. Jego zdaniem, ustawa broni interesów tylko jednej grupy podmiotów gospodarczych.

REKLAMA

Rzecznik podziela wcześniej już zgłaszane obawy, że ustawa będzie promowała podmioty najsilniejsze, małe firmy boją się bowiem żądać gwarancji zapłaty w obawie, że nie dostaną kolejnych zleceń i zostaną przez to wyeliminowani z rynku. Tymczasem profesjonaliści powinni sami dbać o zabezpieczenie swoich interesów. Ponadto, prawo żądania gwarancji zapłaty na każdym etapie realizacji umowy (i w wyznaczonym przez wykonawcę terminie) może się stać narzędziem w ręku nierzetelnych firm skierowanym przeciwko zamawiającym, choć ci regularnie płacą swoje zobowiązania.

REKLAMA

Wykonawcami są bowiem nie tylko bardzo małe firmy, ale też duże i prężne, które mają na rynku pozycję silniejszą niż ich zamawiający. Poza tym, inwestorem może też być konsument, np. zwykły Kowalski, który stawia domek jednorodzinny. Zdaniem RPO, ustawa ta nie ma więc szans, aby zlikwidować albo poważnie ograniczyć zatory płatnicze w budownictwie.


Sposób na zatory płatnicze
Projektodawcy ustawy chcieli, aby ograniczyła ona tzw. zatory płatnicze w budownictwie (opóźnienia w zapłacie za wykonane roboty budowlane), które dla wielu firm oznaczają utratę płynności finansowej, a nawet bankructwo. Posłowie, którzy zgłosili projekt, podkreślali, że ochrona małych i średnich firm budowlanych nie jest wystarczająca. Nowe przepisy miały dać wykonawcom budowlanym instrument prawny, który przywracałby równowagę stron i uniemożliwiłby wykorzystywanie przez zamawiającego jego pozycji przetargowej (wykonawca nie był bowiem w stanie uzyskać korzystnych dla siebie zabezpieczeń na etapie negocjacji i zawierania kontraktu).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

  Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

  Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

  Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

  "DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

  Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

  Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

  "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

  REKLAMA

  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  REKLAMA

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  REKLAMA