reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy za mało wiedzą o pomocy publicznej

Przedsiębiorcy za mało wiedzą o pomocy publicznej

Nasi przedsiębiorcy często nie wiedzą, na czym polega pomoc publiczna i jak się o nią ubiegać. Zdarza się, że błędy popełniają również organy udzielające wsparcia.

Chociaż w ubiegłym roku udzielono w Polsce 2,5 razy więcej pomocy publicznej niż w 2002 r., to jednak nadal wielu naszych przedsiębiorców nie wie, co się na nią składa – mówiła mec. Agnieszka Stefanowicz-Barańska z Kancelarii Salans podczas warsztatów na ten temat zorganizowanych przez Stowarzyszenie Prawa Konkurencji. – Niestety, nie śledzą również odpowiednich wytycznych Komisji Europejskich – podkreślała z kolei prof. Anna Fornalczyk. Nie wiedzą np., że od października br. obowiązują nowe wskazówki dotyczące wkładu własnego wymaganego u przedsiębiorców ubiegających się o pomoc na restrukturyzację. Małe firmy muszą posiadać 25 proc. wkładu własnego, średnie – minimum 40 proc., a duże – co najmniej 50 proc. W szczególnych przypadkach Komisja może zmniejszyć ten udział, o ile

przedsiębiorca

odpowiednio uzasadni swoje stanowisko.Od 1 maja br. o tym, czy polski przedsiębiorca uzyska pomoc publiczną, decyduje Komisja Europejska. Bezpośrednie zastosowanie ma teraz szereg przepisów unijnych. Polska ustawa z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz.U. nr 123, poz. 1291) nie reguluje bowiem warunków dopuszczalności udzielania takiego wsparcia, a jedynie reguły współpracy między organami krajowymi i wspólnotowymi. Niestety, unijne regulacje bywają błędnie interpretowane. – Na szkoleniach w Polsce często spotykam się z informacją, że w razie konieczności zwrotu pomocy, odsetki liczone są od momentu jej udzielenia – mówiła mec. Sybilla Anna Graczyk. Tymczasem zgodnie z unijnym rozporządzeniem, powinny być one liczone od momentu postawienia pomocy do dyspozycji.

Przedsiębiorcy często również nie rozumieją, że pomoc publiczna. Nie może stanowić tajemnicy – musi być jawne, jakiego rodzaju pomoc i w jakiej wielkości otrzymała dana firma. Problemy stwarzają czasem także organy udzielające pomocy (do których należą m.in. urzędy skarbowe, ZUS). Okazuje się, że nie zawsze potrafią one prawidłowo sporządzić program pomocowy lub projekt pomocy indywidualnej.

Ewa Usowicz
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

WKontakcie

firma szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama