REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaki wpływ ma oznaczenie przedmiotu umowy?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Wierzycielowi w przypadku zwłoki dłużnika, przysługuje uprawnienie do nabycia na koszt wierzyciela takiej samej ilości rzeczy tego samego gatunku.
Wierzycielowi w przypadku zwłoki dłużnika, przysługuje uprawnienie do nabycia na koszt wierzyciela takiej samej ilości rzeczy tego samego gatunku.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Każda umowa musi zawierać określone elementy konieczne. Do elementów niezbędnych każdej umowy z pewnością zaliczyć należy przedmiot świadczenia stron. Strony, nie często przywiązują należytą uwagę przy określaniu przedmiotu umowy, a to – jeśli dotyczy rzeczy, może mieć istotny wpływ na przyznanie wierzycielowi określonych uprawnień. Zatem warto dowiedzieć się, jakie konsekwencje związane ze sposobem określenia przedmiotu umowy, przewiduje prawo.

Przedmiot świadczenia zależny od charakteru danej rzeczy

W przypadku, gdy przedmiotem świadczenia jest rzecz, należy pamiętać, że prawo na potrzeby zawieranych umów, rozróżnia dwa rodzaje rzeczy. Będą to rzeczy oznaczone co do tożsamości oraz rzeczy oznaczone co do gatunku (rodzaju).

REKLAMA

Gdy przedmiotem świadczenia strony jest rzecz oznaczona co do tożsamości:

 • oznaczenie rzeczy co do tożsamości, oznacza że zobowiązanie takie od razu nadaje się do wykonania. Przy czym dłużnik zobowiązany jest, aby świadczyć ten właśnie, dokładnie sprecyzowany przez strony przedmiot. Wierzyciel ma prawo żądać określonej w umowie rzeczy nawet wtedy, gdy przedmiot taki może być zastąpiony przed inny, uznany przez dłużnika substytut;
 • gdy sprzedawca rzeczy oznaczonej co do tożsamości jest jednocześnie wytwórcą tej rzeczy, kupujący może żądać usunięcia wady, wyznaczając w celu tym sprzedawcy odpowiedni termin, z zagrożeniem, że po bezskutecznym upływie terminu od umowy odstąpi. Jednak sprzedawca może odmówić usunięcia wady, gdyby wymagało to nadmiernych kosztów (uwaga ! regulacje te nie dotyczą sprzedaży konsumenckiej, ta bowiem uregulowana jest odrębnymi przepisami o sprzedaży konsumenckiej).

Zobacz: Umowa - sprzedaż

Przedmiot świadczenia oznaczony został rodzajowo

 • Zwolnienie z rękojmi przy umowie sprzedaż:

Gdy przedmiotem sprzedaży są rzeczy oznaczone tylko co do gatunku, sprzedawca jest zwolniony od odpowiedzialności z tytułu rękojmi, jeżeli kupujący wiedział o wadzie w chwili wydania rzeczy. W przypadku zaś gdy rzeczy są wadliwe – kupujący może żądać dostarczenia zamiast rzeczy wadliwych takiej samej ilości rzeczy wolnych od wad a także naprawienia szkody wynikłej z opóźnienia (przepisy o rękojmi za wady przy sprzedaży nie dotyczą sprzedaży konsumenckiej);

 • Wykonanie zastępcze:

Wierzycielowi w przypadku zwłoki dłużnika, przysługuje uprawnienie do nabycia na koszt wierzyciela takiej samej ilości rzeczy tego samego gatunku. Alternatywnie, wierzyciel może zażądać od dłużnika zapłaty wartości tych rzeczy. Wierzycielowi w obu przypadkach przysługuje także roszczenie o naprawienie szkody wynikłej ze zwłoki dłużnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Wierzyciel i dłużnik

Strony w umowie określiły, że przedmiotem sprzedaży jest maszyna służąca do produkcji okien, wyprodukowana w 2008 r., o indywidualnych numerach fabrycznych X9080 marki X. Strona nie spełniła w terminie świadczenia. Wierzyciel uznał, że nabędzie maszynę o podobnych parametrach innej marki, a kosztami zakupu tej maszyny obciąży dłużnika. Czy uprawnienie takie przysługiwało wierzycielowi?
Uprawnienie do nabycia, w razie zwłoki dłużnika, na jego koszt, dotyczy tyko rzeczy oznaczonych co do gatunku. Umowa zawarta miedzy stronami określała, że przedmiotem świadczenia dłużnika ma być rzecz konkretna - oznaczona co do tożsamości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA