REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaki wpływ ma oznaczenie przedmiotu umowy?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Wierzycielowi w przypadku zwłoki dłużnika, przysługuje uprawnienie do nabycia na koszt wierzyciela takiej samej ilości rzeczy tego samego gatunku.
Wierzycielowi w przypadku zwłoki dłużnika, przysługuje uprawnienie do nabycia na koszt wierzyciela takiej samej ilości rzeczy tego samego gatunku.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Każda umowa musi zawierać określone elementy konieczne. Do elementów niezbędnych każdej umowy z pewnością zaliczyć należy przedmiot świadczenia stron. Strony, nie często przywiązują należytą uwagę przy określaniu przedmiotu umowy, a to – jeśli dotyczy rzeczy, może mieć istotny wpływ na przyznanie wierzycielowi określonych uprawnień. Zatem warto dowiedzieć się, jakie konsekwencje związane ze sposobem określenia przedmiotu umowy, przewiduje prawo.

Przedmiot świadczenia zależny od charakteru danej rzeczy

W przypadku, gdy przedmiotem świadczenia jest rzecz, należy pamiętać, że prawo na potrzeby zawieranych umów, rozróżnia dwa rodzaje rzeczy. Będą to rzeczy oznaczone co do tożsamości oraz rzeczy oznaczone co do gatunku (rodzaju).

REKLAMA

Gdy przedmiotem świadczenia strony jest rzecz oznaczona co do tożsamości:

  • oznaczenie rzeczy co do tożsamości, oznacza że zobowiązanie takie od razu nadaje się do wykonania. Przy czym dłużnik zobowiązany jest, aby świadczyć ten właśnie, dokładnie sprecyzowany przez strony przedmiot. Wierzyciel ma prawo żądać określonej w umowie rzeczy nawet wtedy, gdy przedmiot taki może być zastąpiony przed inny, uznany przez dłużnika substytut;
  • gdy sprzedawca rzeczy oznaczonej co do tożsamości jest jednocześnie wytwórcą tej rzeczy, kupujący może żądać usunięcia wady, wyznaczając w celu tym sprzedawcy odpowiedni termin, z zagrożeniem, że po bezskutecznym upływie terminu od umowy odstąpi. Jednak sprzedawca może odmówić usunięcia wady, gdyby wymagało to nadmiernych kosztów (uwaga ! regulacje te nie dotyczą sprzedaży konsumenckiej, ta bowiem uregulowana jest odrębnymi przepisami o sprzedaży konsumenckiej).

Zobacz: Umowa - sprzedaż

Przedmiot świadczenia oznaczony został rodzajowo

  • Zwolnienie z rękojmi przy umowie sprzedaż:

Gdy przedmiotem sprzedaży są rzeczy oznaczone tylko co do gatunku, sprzedawca jest zwolniony od odpowiedzialności z tytułu rękojmi, jeżeli kupujący wiedział o wadzie w chwili wydania rzeczy. W przypadku zaś gdy rzeczy są wadliwe – kupujący może żądać dostarczenia zamiast rzeczy wadliwych takiej samej ilości rzeczy wolnych od wad a także naprawienia szkody wynikłej z opóźnienia (przepisy o rękojmi za wady przy sprzedaży nie dotyczą sprzedaży konsumenckiej);

  • Wykonanie zastępcze:

Wierzycielowi w przypadku zwłoki dłużnika, przysługuje uprawnienie do nabycia na koszt wierzyciela takiej samej ilości rzeczy tego samego gatunku. Alternatywnie, wierzyciel może zażądać od dłużnika zapłaty wartości tych rzeczy. Wierzycielowi w obu przypadkach przysługuje także roszczenie o naprawienie szkody wynikłej ze zwłoki dłużnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Wierzyciel i dłużnik

Strony w umowie określiły, że przedmiotem sprzedaży jest maszyna służąca do produkcji okien, wyprodukowana w 2008 r., o indywidualnych numerach fabrycznych X9080 marki X. Strona nie spełniła w terminie świadczenia. Wierzyciel uznał, że nabędzie maszynę o podobnych parametrach innej marki, a kosztami zakupu tej maszyny obciąży dłużnika. Czy uprawnienie takie przysługiwało wierzycielowi?
Uprawnienie do nabycia, w razie zwłoki dłużnika, na jego koszt, dotyczy tyko rzeczy oznaczonych co do gatunku. Umowa zawarta miedzy stronami określała, że przedmiotem świadczenia dłużnika ma być rzecz konkretna - oznaczona co do tożsamości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

REKLAMA

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA